У Глинську відбувся виїзний семінар для сільських голів

Під час теоретичної частини семінару.

Для очільників територіальних громад виїзні семінари - не лише можливість здобути нові знання та задати спеціалістам актуальні запитання, а й добра нагода відвідати сусідні громади та побачити, як і чим вони нині живуть. Особливо доречні такі відвідини у період «переддецентралізації», коли громади придивляються-прислухаються до сусідів та роздумують над перспективами.
Власне, на Здолбунівщині про об’єднання думають надто довго - на відміну від сусідніх районів, у нас досі жодної ОТГ (об’єднаної територіальної громади) так і не сформовано. А в області діє вже 8 повноцінних об’єднаних громад, у трьох в липні пройдуть вибори, ще три вже підготували відповідні документи.

Учасники заходу ознайомлюються з роботою ДНЗ “Сонечко” с. Глинськ.


- Якби оце нормальні дороги, давно б об’єдналися, - кидає репліку хтось з сільських голів дорогою до Глинська, куди очільники громад вирушили 14 червня, щоб узяти участь у семінарі для членів координаційно-консультативної ради при голові районної ради на тему «Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері податкової та регуляторної політики». Колеги з ним погоджуються: «Глинськ - село велике, перспективне, і від райцентру не надто віддалене. А шляхом до нього трясе немилосердно. Але ж хіба то тільки до Глинська?»
Тим часом у ході теоретичної частини семінару мову вели не лише про децентралізацію. Учасники заходу отримали багато корисної інформації, яка згодиться їм у практичній роботі, адже співорганізацію семінару забезпечив Рівненський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств установ та організацій.

 

Про встановлення місцевих податків та зборів, оформлення рішень з цих питань розповіли головний держінспектор відділу організації роботи Головного управління ДФС у Рівненській області Тетяна Вакольчук. Доповідач зазначила, що до 1 липня громадяни отримають повідомлення, у яких будуть вказані відповідні суми, які потрібно сплатити в якості податку за житлову і нежитлову нерухомість за 2015 рік. При цьому нежитлова нерухомість від податку не звільняється, а на житлову встановлені пільги: не оподатковується 60 кв. м площі квартири, 120 кв. м будинку, а в разі, якщо у особи є два і більше об’єктів оподаткування, то пільги діють на 180 кв. м площі.

Під час концерту в Глинському БК.


Начальник Здолбунівської ОДПІ Руслана Мичка, серед іншого, зупинилася на особливостях акцизного збору, зазначивши, що нині це питання потрібно врегульовувати, причому з допомогою і правоохоронців, і громадськості. Адже підпільні «точки» розливу спиртного існують чи не у кожному селі. Натомість акцизний збір з продажу алкоголю до сільських бюджетів практично не надходить.
Про укладання договорів оренди землі, встановлення орендної плати розповів начальник управління контролю за використанням і охороною земель Державної інспекції сільського господарства у Рівненській області. А начальник відділу з питань підприємництва та регуляторної політики департаменту економічного розвитку і торгівлі Рівненської ОДА Юрій Ковтун та завідувач Сектора Державної регуляторної служби у Рівненській області Віталій Самсон поспілкувалися з учасниками семінару про порядок розроблення та прийняття регуляторних актів і особливості здійснення регуляторної політики органами місцевого самоврядування.
Наостанок знову повернулися до децентралізації. Регіональний консультант з питань бюджету Асоціації міст України Людмила Кушнер розповіла, що ще на початку цього року в Україні було 159 об’єднаних громад, а станом на кінець травня їх уже 179.
- Здолбунівщина у цьому дещо відстає. Хоч нині ми вже працюємо зі Ступнівською потенційною об’єд­наною громадою - там вже зробили відповідні розрахунки, подали документи, - зазначила пані Людмила.
У якості стимулів для прискорення процесу об’єд­нання доповідач згадала прямі міжбюджетні відносини громад з державним бюджетом, можливість самостійно визначати мережу інфраструктури у рамках ОТГ та субвенцію на розвиток інфраструктури громади, яку «новооб’єднаним» виділяють з держбюджетів. Суми субвенцій визначаються за чіткою формулою, та загалом це доволі солідні кошти. До прикладу, Миляцька сільська рада Дубровицького району, населення якої становить близько 10000 осіб, цього року має субвенцію 9,5 млн. грн. Тобто майбутня Ступнівська громада, за такими розрахунками, зможе отримати близько 3 мільйонів гривень. Щоб отримати «підйомні» у наступному році, натхненникам першої потенційної об’єднаної громади на Здолбунівщині варто поспішати, щоб провести вибори ще цьогоріч.
Після завершення «навчальної» частини учасники семінару відвідали ще й мистецьку: гостей зачекалися у сільському будинку культури, де їм представили чудовий міні-концерт. Талантів у Глинську є багато, і приємно, що будинок культури є для них таким собі осередком творчої релаксації. «Директор закладу тут на своєму місці», - резюмували сільські голови, обговорюючи зворушливі дитячі виступи.
На своєму місці й Віра Вишневська, завідувач ДНЗ «Сонечко», у якому нині діють три групи, де виховують 65 дітлахів. Щоправда старших уже урочисто провели до школи, розповідає сільський голова Глинська Петро Ольховець. У садочку провели ремонт, облаштували опалення на другому поверсі, обладнали залу для занять. Згодом планують облаштувати і спортивний зал. Садочок у селі дуже потрібний: нині у Глинську проживають 152 дошкільнят. Тому не виключено, що згодом тут у ДНЗ працюватиме ще й четверта група.
Отож, у Глинську є що переймати тим, хто згодом таки очолить новостворені громади. Ще б тільки дороги до села підремонтувати…
До слова, на нещодавній сесії облради прозвучала пропозиція: реконструкцію, капітальний і поточний ремонти доріг в області планувати так, щоб насамперед будували під’їзні шляхи до центрів територіальних громад та опорних шкіл. Так що спочатку децентралізація - тоді дороги…
Марина СТЕПАНЮК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry