Напевно не знайдеться матусі, яка не скористалася б можливістю взяти листок непрацездатності по догляду за дитиною. Адже, коли малюк хворіє, його мама готова кинути все на світі, аби бути поруч і хоч якось полегшувати стан хворої дитини.
Одним з напрямів роботи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є фінансування допомоги з тимчасової непрацездатності, призначеної на підставі листків непрацездатності по догляду за хворою дитиною до досягнення нею 14 років. Допомога призначається застрахованій особі (матері, батьку) комісією із соціального страхування (уповноваженим) з першого дня за пе­ріод, протягом якого дитина, за висновком лікаря, потребує догляду, але не більше, як за 14 календарних днів. А у разі, якщо дитина потребує стаціонарного лікування, допомога призначається з першого дня за весь час перебування матері (батька) в стаціонарі разом з хворою дитиною.
Розмір допомоги залежить від страхового стажу:


50 % середньої заробітної плати отримають застраховані особи, які мають страховий стаж до 3 років;
60 % - ті, які мають страховий стаж від 3 до 5 років;
70 % - ті, хто має страховий стаж від 5 до 8 років;
100 % - ті, які мають страховий стаж понад 8 років.
Трапляється, що батьку видається листок непрацездатності по догляду за здоровою дитиною у той час, коли мати, за медичними висновками лікаря, не в змозі здійснювати догляд, такі випадки мають бути засвідчені документально, а саме: довідкою з лікувального закладу, що засвідчує хворобу матері (необхідності догляду за другою хворою дитиною) з чітко зазначеним терміном лікування.
Допомога по догляду за дитиною не призначається у таких випадках:
- якщо застрахована особа перебувала у щорічній відпустці, відповідно період відпустки не продовжується на кількість днів хвороби дитини;
- за здоровою дитиною у період карантину;
- за хворою дитиною, старше 14 років при стаціонарному лікуванні;
- якщо застрахована особа виявила бажання працювати, вийшла на роботу на неповний робочий день та перебуває на обліку в Управлінні праці та соціаль­ного захисту населення.
Ці питання мають суворо контролюватися комісією із соціального страхування під час прийняття рішення щодо призначення допомоги або відмови у призначенні такої.
Варто зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” від 25.06.2014 року № 208 (набрала чинності з 1.07.2014 року) таке поняття як «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» відмінено, натомість, призначатиметься «допомога при народженні дитини». У зв’язку з внесеними змінами у випадку, якщо особа, якій призначено допомогу при народженні дитини, виявила бажання працювати, допомога буде виплачуватися до закінчення терміну її призначення.
Разом з тим, попри вищезазначені нормативні зміни, звертаємо увагу, що при прийнятті рішення щодо надання матеріального забезпечення на підставі листків непрацездатності для догляду за хворою дитиною (якщо дитині не виповнилося 3 роки), комісія із соціального страхування повинна керуватися наступним: особа офіційно перервала відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та працює - має право на допомогу з тимчасової непрацездатності по догляду за хворою дитиною; особа вирішила працювати на умовах неповного робочого дня (тижня), продовжуючи перебувати у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, - допомога з тимчасової непрацездатності по догляду за хворою дитиною не надається.
Ірина ФІЛОНЮК,
спеціаліст 1-ї категорії
Здолбунівської МВД
РОВ ФСС з ТВП.

Comments are now closed for this entry