З історії Свято-Михайлівського храму у Малій Мощаниці

Свято-Михайлівська церква УПЦ КП у с. Мала Мощаниця.

Наше село мальовниче. Розміщене некомпактно - багато лісків, гаїв, ярів, урвищ... У ньому на узвишші стоїть збудована в 1776 році коштом мешканців (на місці втраченої з ХVІ ст.) Свято-Михайлівська церква.
Коштом панського маєтку у 1863-1866 роках було зведено храмову дзвіницю.
У храмі ще збереглися цінні стародруки, рукописи, копії метричних книг з 1808 року, хронологія знаменних подій, опис церковних земель - понад 45 десятин, на які в 1801 році було складено план.
...Коли переступаєш поріг церкви, впадає в око іконостас, прикрашений рослинними орнаментами, вирізьбленими по дереву. Рушники, дбайливо і майстерно вишиті сельчанами, надають приміщенню особливої урочистості. А як зачуєш спів церковного хору, здається, що душа злітає в височінь...
У 1876 р. для церкви був вилитий великий дзвін. Про ймення майстра, який це зробив, свідчить напис на дзвоні: “Дубенского уезда, житель с. Мирогоща, колокольний майстер В. А. Лечь”. А в 1929 р. для храму вилили малий дзвін.


З 1908 року в селі діяла 4-класна церковно-приходська школа. Це була невелика споруда, збудована за кошти громади. Навчання тривало 7 років.
У радянський період, 50-ті роки ХХ ст., храм було закрито. І лише в 1965 році, завдяки зусиллям, оптимізму й вірі Фадея Володимировича Панащука, у Свято-Михайлівській церкві знову залунало Слово Боже.
Храм є пам’яткою архітектури, споруду передано на безстроковий термін у користування громаді УПЦ КП. Охоронний договір заключено з обласним відділом архітектури. Технічна документація від 15.06.1959 р. Споруда у задовільному стані.
Статут подано на реєстрацію 30.05.1995 р., зареєстровано 14.08.1995 р. (свідоцтво № 963).
На парафіяльних зборах 2.04.1995 року церковна громада ухвалила рішення про перехід під юрисдикцію Київського Патріархату. На той час настоя­телем церкви був Ярослав Михайлович Білусяк, старостою - Василь Гнатович Ковальчук.
Нині настоятелем Свято-Михайлівського храму УПЦ КП в с. Мала Мощаниця є Василь Володимирович Корнілов, старостою - Петро Афангелович Парета.
Регентом церковного хо­ру вже понад двадцять років трудиться Галина Миколаївна Кушнірук. Вона має музичну освіту і талант від Бога. Усі учасники хору, в числі яких і представниці клубу “Рушничок”, що діє при публічно-шкільній бібліотеці села, щораз радують парафіян чудовими голосами і вже багато літ трудяться во славу Божу.
...Цьогоріч, сьомого червня, у Малій Мощаниці відзначили 240-річчя Свято-Михайлівського храму УПЦ КП. На святкове богослужіння зібрались сельчани від малого до старого. Очолив службу архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон, співслужили йому священики Дубенського та Здолбунівського благочинь. Духовенство та парафіяни пройшли довкола храму хресним ходом.
Того ж дня відбулась й інша знаменна подія - освячення новозбудованої каплиці Пресвятої Богородиці. Звели її коштом парафіян, а образ Божої Матері придбали на пожертву вихідця з нашого села Миколи Васильовича Іщука.
Отець Василь зорганізував на роботи з будівництва місцевих чоловіків, активно в них брали участь церковний староста Петро Афангелович Парета, Микола Васильович Капітула, Іван Васильович Кочубей, Юрій Михайлович Лазоришин, Вячеслав Олексійович Харченко, Віктор Васильович Лукашук та ін.
Архієпископ Іларіон вручив настоятелю храму протоієрею о. Василю, який десять років служить у Свято-Михайлівській церкві та чимало зробив, аби вона була доглянутою, а громада - згуртованою, хрест з прикрасами. Владика висловив подяку церковному хору та сельчанам, старшій сестриці Ользі Сильвестрівні Шелест, церковному скарбнику Мирославі Валеріїв­ні Горчак, дзвонареві Василю Арсенійовичу Чаюку за їхній вагомий внесок у духовну справу, привітав присутню на службі іменинницю - жительку Малої Мощаниці Ларису Василівну Сверблюк, а також вручив ще кілька відзнак. Грамотами, зокрема, було нагороджено регента Галину Миколаївну Кушнірук і старосту церкви Петра Афангеловича Парету.
Матеріал підготувала
Надія ІГНАТЬЄВА,
завідуюча ПШБ с. Мала Мощаниця.

Comments are now closed for this entry