Коли йдеться про скорочення ліжко-місць у медзакладах, це одразу ж викликає загальне занепокоєння - попри те, що лікування у нас уже давно не безкоштовне, а до стаціонарів потрапляти не хочеться нікому. Позатим, для багатьох краян зменшення ліжкового фонду у «наказовому» порядку згори (див. наказ Міністерства охорони здоров’я України № 51 від 1 лютого 2016 року «Про затвердження Методики щодо забезпечення стаціонарними лікарняними ліжками у розрахунку на 10 тис. населення») видається черговим кроком до поступового геноциду найбідніших українців.
Чи це справді так, а чи варто було б таки переймати європейський досвід щодо зменшення ліжок у стаціонарах, висновки потрібно робити спеціалістам. Хоч у нас тепер європейським досвідом мотивують усе - від зростання тарифів до підвищення пенсійного віку. Забуваючи, втім, врахувати разючу різницю між нами та європейцями - і в заробітній платі, і в соціальному захисті, і у рівні життя та здоров’я…


Та, як би там не було, а накази виконувати треба. Тим паче, що про скорочення ліжкового фонду стаціонару ЦРЛ головний лікар цього закладу Владислав Сухляк повідомляв уже неодноразово. Але під час сесії районної ради, котра відбулася 25 травня, проблема набула нового забарвлення.
Власне, розпочалося все з того, що пан Сухляк представив на розсуд профільної депутатської комісії схему свого бачення такого скорочення. Треба зазначити, що оскільки у нашому районі ні управління, ні відділу охорони здоров’я як структурного підрозділу РДА не існує, то такі питання вирішують саме керівники медзакладів. Тож головний лікар ЦРЛ, проаналізувавши економічну доцільність діяльності відділення Здолбунівської ЦРЛ у Мізочі, дійшов виснов­ку, що найправильнішим кроком буде скорочення ліжок саме там.
Проте члени профільної комісії райради підтримати таку схему відмовилися, мотивуючи це тим, що від такої оптимізації постраждають насамперед жителі «мізоцької зони». Тож проблемне питання знову порушили вже під час сесії, що спричинило тривалу дискусію. Спочатку депутат Микола Ужелін зачитав звернення, суть якого зводилася до обурення жителів Мізоча та навколишніх сіл перспективою залишитися без стаціонару.
- Це відділення - все, що лишилося від колись потужної районної лікарні № 2, відкритої 60 років тому. Колись вона налічувала 120 ліжок. Нині ж у відділенні їх діє 25. Це створює незручності для похилих людей, інвалідів, дітей, вагітних. До того ж тепер йдеться вже про припинення діяльності цього відділення. Тож з метою недопущення соціальної напруги потрібно розробити альтернативний план, - зазначив Микола Ужелін.
У ході непростої розмови голова РДА Сергій Кондрачук запропонував створити спеціальну комісію, до якої увійдуть не лише медкерівники, а й представники влади та громадськості. Комісія повинна запропонувати альтернативний шлях скорочення ліжко-місць.
Тож оптимізація буде. Інша справа - де. Бо усі розуміють, що мінус 25 ліжок у Мізочі дорівнює ліквідації закладу загалом. Однак Владислав Сухляк переконаний, що саме таке рішення буде оптимальним.
- Спочатку нам довели іншу кількість для скорочення - 40 ліжок, мотивуючи це тим, що наші пацієнти лікуються і в обласних закладах. Однак ми таки зуміли зменшити цю кількість, відстоявши цифру 25. Але якщо ми не проведемо оптимізації, то у наступному році отримаємо меншу суму медичної субвенції з державного бюджету. Пропонуючи саме таку схему, я керувався тим, що у 2015 році на відділення в Мізочі витрачено понад 900 тис. грн. Альтернативних джерел опалення там немає, тож комунальні платежі обходяться дорого. Тобто бюджет «не потягне» таку суму. І якщо не проведемо скорочення, де будемо брати гроші? Тим паче можливості діагностики кращі у Здолбунові, і, за статистикою, більшість пацієнтів їздять лікуватися саме сюди, - каже головний лікар ЦРЛ.
Інтереси мізочан з трибуни сесійної зали захищав депутат Олександр Андріюк, при цьому пропонуючи «залишити селище у спокої».
- Питання щодо скорочення ліжок стосується району, а не Мізоча! Якщо такі великі витрати, то чому не можна провести реконструкцію системи опалення і зекономити? Не потрібно злити людей! Адже свого часу реформування медицини вже починали з Мізоча, - зазначив депутат, запропонувавши «перенести питання».
Між тим, після тривалих суперечок депутати таки вирішили створити робочу групу для напрацювання альтернативних варіантів оптимізації. Що ж до «відкласти питання», то так вчинити точно не вийде, що підтверджують і цифри. Так, у 2015 році медична субвенція для Здолбунівщини складала 37 млн., у 2016-му - 33 млн. Тобто вже цьогоріч субвенцію зменшили саме за рахунок майбутнього реформування галузі. Тож, хоч-не-хоч, а скорочувати ліжко-місця треба. Питання лише в тому, де і як? Наразі ж це питання залишається відкритим.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry