З 1.01.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та де­яких законодавчих актів України щодо збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р.
№ 909, яким внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8.07.2010 р. № 2464.

Відповідно до внесених змін, з 1.01.2016 р. розмір єдиного внеску майже для усіх категорій платників визначено на рівні 22 відсотки до бази нарахування (крім пільгових категорій), в тому числі для:
- роботодавців, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту);
- фізичних осіб-підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування;
- осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
З суми сплаченого єдиного внеску здійснюється розподіл коштів на фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Враховуючи те, що з єдиного соціального внес­ку кошти пропорційно надходять і до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати праце­здатності, то усі перелічені вище особи мають право на матеріальне забезпечення та послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р.
№ 1105.


З 1.01.2016 р. фізична особа-підприємець, яка сплачує за себе особисто єдиний соціальний внесок, виходячи з доходу, стає застрахованою особою у соціальному страхуванні автоматично.
При настанні страхового випадку з фізичною особою-підприємцем (особисто) така особа має право звернутися з заявою-розрахунком для здійснення фінансування матеріального забезпечення по листках непраце­здатності до робочих органів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за місцем реєстрації.
До заяви-розрахунку таким особам необхідно долучити довідку Державної фіскальної служби про сплату єдиного соціального внеску особисто за себе, або копії квитанцій, засвідчених належним чином, та копію самого листка непрацездатності, який включено до заяви-розрахунку.
Розрахунок виплат проводиться відповід­но до Порядку обчислен­ня середньої заробіт­ної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 р. № 1266, в редакції від 26.06.2015 р.
(далі - Порядок № 1266).
Середня заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах і допомоги по тимчасовій непрацездатності обчислюється на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС. Розрахунок проводиться, включаючи дохід за попередніх 12 календарних місяців.
Якщо до 1.01.2016 року фізична особа-підприємець сплачувала єдиний соціальний внесок відповідно до укладеного договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, то відповідно місяці сплати включаються до розрахункового періоду при розрахунку середньоденного доходу.
Враховуючи те, що розрахунок страхових виплат повинен здійснюватися на підставі відомостей, що включаються до звіту зазначеного в пункті 32 Порядку № 1266, а також те, що отримання даних робочими органами Фонду з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування до завершення звітного періоду є неможливим, то розрахунок матеріального забезпечення фізичними особами-платниками єдиного внеску до моменту наповнення реєстру необхідно здійснювати з розміру мінімальної заробітної плати на момент настання страхового випадку. При цьому треба враховувати, що для фізичних осіб-платників єдиного внеску визначено спеціальні строки сплати єдиного внеску, відповідно до ст. 9 Закону № 2464.
З приводу матеріального забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності з 1.01.2016 р. фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, надано роз’яснення Міністерством соціальної політики листом від 12.03.2016 р. за
№ 72/18/99-16 та Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності листом від 15.03.2016 р. за № 2.4-17-410.
Ірина ФІЛОНЮК,
спеціаліст 1-ї категорії
Здолбунівської міжрайонної
виконавчої дирекції ФСС з ТВП.

Comments are now closed for this entry