«Присягаю своєю честю, що робитиму все, що в моїх силах, щоб бути вірним Богові і Україні, допомагати іншим, жити за Пластовим Законом і слухатись пластового проводу» - вже більше сотні років таку присягу складають члени Національної скаутської організації України.
Уперше українські скаути склали її у 1912 році. Згодом, у СРСР, їхню організацію заборонили, натомість згуртували підлітків у піонерській. Але вже на початку 1990-х пластовий рух знову розпочав свій поступ.

Нині кількість охочих вступити до Пласту, зокрема й на Здолбунівщині, щороку збільшується. Особливо перед літніми таборами. Батьки усвідомлюють, що у цій організації їхніх дітлахів виховають активними, свідомими та небайдужими людьми, які по-справжньому люб­лять свій край.
Здовбичанка Мирослава Година прийшла до Пласту у 13 років. Почала з новацького виховництва - займалася з дітьми 6-11 років. Згодом їй доручили роботу з юнацтвом. Зараз дівчині дев’ятнадцять, вона - другокурсниця Київського національного університету культури і мистецтв. Розповідає, що завдяки пластуванню знайшла чимало друзів в Україні і за кордоном - у Канаді, Австралії, США. І, за словами дівчини, до дорослого життя найкраще її готував саме Пласт, бо тут отримала чимало знань і практичних умінь.


- Тепер розумію, що саме Пласт «зробив» мене. Я вмію організовувати людей, не боюся брати на себе відповідальність. Завдяки цій організації можу налагоджувати комунікації, здобула ораторські навички, здатність мотивувати інших та себе. А головне - навчилася приймати поразки і не розчаровуватися, тому що зав­жди можна спробувати ще, - каже Мирослава.
Нині місцеві пластуни готуються до літніх таборів, хоч вартість їх проведення й значно зросла. Діти та підлітки, які вже не один рік задіяні у скаутському русі, радіють можливості вирушити на природу у пошуках пригод та вражень.
- У Пласті я вже п’ятий рік, мені там дуже подобається. Усе - і спілкуватися, і проводити час. Щоліта беру участь у таборуваннях. Минулого тижня ми вже відкрили цьогорічний сезон, от тільки з погодою трохи не пощастило. Та все ж знову хочеться у табір, - розповідає Іринка Мельник зі Здовбиці.
Скаутській організації для повноцінного функціонування дуже необхідна підтримка з боку держави. А відповідний наказ Міносвіти з’явився тільки цьогоріч. І йдеться у ньому про те, що опікуватися пластовими цент­рами повинна місцева влада.
Як розповів голова ради НСОУ «Пласт» станиця Здолбунів Юрій Шадий, нині є потреба відкрити пластову домівку у Здолбунові, адже зараз така діє лише одна - у Здовбиці. Для цього необхідне приміщення, але у наднні його міська рада наразі відмовила. Немає і коштів на утримання. Тож зараз організація діє виключно за рахунок благодійників та батьків.
На думку Юрія Шадого, для повноцінного функціонування станиці необхідно близько 30 тисяч гривень на рік.
- Ця сума потрібна в основ­ному на придбання інвентарю для Здовбицького осередку. Інвентар цей за 10 років зносився. А головне - створити пластовий осередок у Здолбунові, - зазначає пан Шадий.
Станичний дуже сподівається на підтримку місцевої влади. На його переконання, найкраще було б розвивати Пласт при навчальних закладах, в ідеалі - за рахунок коштів з освітньої субвенції. Проте, поки що це лише мрії. Бракує й тих, хто може займатися з дітьми.
Тим часом у районі налаштовані сприяти розвитку патріотичного осередку. Голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук запевнив, що про пластунів дбатимуть, адже вони - майбутнє держави:
- Переконаний, що альтернативи пластовому руху як цілісній системі виховання молоді на сьогодні немає. Пластове виховання - це дух братерства, який завжди був притаманний українцям. Тож я з приємністю відгукнувся на запрошення Юрія Шадого і взяв участь у відкритті «Свята весни» - загально­обласного пластового табору, що проходив у лісах Здолбунівщини. Неодноразово сприяв пластунам нашого краю й у поїздках на різноманітні заходи.
За словами голови РДА, ще 20 січня цього року видане розпорядження
№ 27 «Про створення районної робочої групи з розробки районної програми розвитку пластового руху в Здолбунівському районі». Робоча група вже подала на затвердження відповідну районну програму. Але наказ Міносвіти про розвиток пластового руху вніс корективи у плани районного керівництва.
Нещодавно голова РДА видав розпорядження про розвиток пластового руху на Здолбунівщині, яке ще мають затвердити депутати на черговій, травневій, сесії районної ради. Надія, що програму розвитку пластового руху у районі вдасться профінансувати вже цьогоріч, наразі є.
Пласт же, незважаючи на усі труднощі, продовжує гуртувати патріотично налаштовану молодь. До речі, до лав цієї організації приймають дітлахів з шести років. І в Пласті вони ніколи не байдикують…
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry