постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи

Двадцять шостого квітня минуло 30 років з часу Чорнобильської катастрофи. Президент України Петро Порошенко оголосив в Україні 2016 рік роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи. Чергова річниця вкотре нагадала про тисячі співвітчизників, які навіть через роки гостро відчувають на собі наслідки цієї трагедії.
Нині в Україні загальна кількість постраждалих внас­лідок аварії на ЧАЕС складає 2 млн. Рівненська область - друга в Україні за чисельністю населення, яке потерпіло від аварії на ЧАЕС. Радіоактивно забрудненими залишаються понад 55 відсотків її території. Шість районів області зазнали радіоактивного впливу внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Третина всіх пенсіонерів Рівненщини отримують пенсійні виплати відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», серед них 307 чоловік - пенсіонери Здолбунівського району.


Статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Згідно зі статтею 15 вказаного Закону, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями. Отже, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи до органів Пенсійного фонду України має бути надана довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження. Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.22.2011 № 1210.
Постанова передбачає застосування формульного підходу під час визначення заробітку для обчислення пенсії по інвалідності та у разі втрати годувальника відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До державної пенсії призначається додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю. Крім того, постановою інвалідам-учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, гарантовано мінімальну пенсійну виплату. Так, у разі коли розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в інвалідів I групи - 285 відсотків, ІІ групи – 255 відсот­ків, ІІІ групи – 225 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Враховуючи те, що чорнобильські виплати визначаються, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, їх розмір перераховується у зв’язку з його зміною. Так, із 1 травня 2016 року у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму розмір пенсійної виплати для вказаної вище категорії постраждалих не може бути нижчим: для інвалідів І групи – 3220,50 грн. (1130 грн. х 285 %); для інвалідів ІІ групи - 2881,50 грн. (1130 грн. х 255 %); для інвалідів ІІІ групи – 2542,50 грн. (1130 грн. х 225 %). Розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, які належать до категорії І з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 1.05.2016 р. перерахований у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становить: інвалідам I групи - 565 грн. (50 % х 1130 грн.); інвалідам II групи – 452 грн. (40 % х 1130 грн.); інвалідам III групи – 339 грн. (30 % х 1130 грн.).
Наталія ЛЕЩЕНКО,
заступник начальника управління ПФУ в
Здолбунівському районі.

Comments are now closed for this entry