23 квітня – Всесвітній день книги та авторського права

Інтелектуали, які здатні продукувати нові ідеї, шукати нестандартні виходи з ситуацій, завжди приваблюють до себе інших. Такі люди найчастіше стають успішними та популярними. І в них є одна спільна пристрасть – жага до нових знань та читання.
Активний прошарок людства, попри стрімкий інформаційний розвиток суспільства, намагається не забувати споконвічних традицій і заохочувати інших хоча б час від часу відкривати книги. Аби пам’ятати про вжливу роль книжки, у 1995 році під час Генеральної конференції ЮНЕСКО в Парижі 23 квітня було встановлено як Всесвітній день книги та авторського права. Адже саме цього дня померли або народилися чимало іменитих письменників та поетів: Мігель де Сервантес, Вільям Шекспір, Інко Гарсіласо де ла Вега, Михайло Коцюбинський, Моріс Дрюон, Володимир Набоков, Андрій Курков, Григорій Тютюнник.


Нині Всесвітній день книги й авторського права відзначають у 190 країнах світу. Саме 23 квітня відбувається багато цікавих заходів: проголошують Всесвітню столицю книги (цьогоріч нею стане польський Вроцлав), проводять виставки, громадські читання, зустрічі з авторами, фестивалі читання, розпродажі книг. В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки.
А в Києві до Всесвітнього дня книги та авторського права 20-24 квітня проходитиме VI міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», під час якого відбудуться зустрічі з вітчизняними і зарубіжними письменниками та поетами, презентації нових книг, інтелектуальні дискусії.
Нині на полицях книжкових магазинів – тисячі видань на усі смаки. Але придбати їх може не кожен. Адже ціна книги коливається від 30 до 200 гривень і вище. Тому усе популярнішими стають місцеві бібліотеки, особливо ж за умови наявності у них багатого книжкового фонду.
Як розповіли працівники Здолбунівської центральної районної бібліотеки, читачів у закладі з роками не зменшується. Найчастіше по книги приходять школярі, молоді матусі та пенсіонери. Бібліотекарі жалкують, що не вдається встигати оперативно оновлювати фонди. Та все ж у бібліотеці намагаються догодити смакам відвідувачів. Зараз зріс попит на патріотичну літературу про останні події в Україні, цікавляться відвідувачі творами Люко Дашвар, Оксани Забужко, Лариси Вдовиченко, Мирослава Дочинця та інших сучасних авторів. Тому хоча б по одному примірнику популярних книг у бібліотеці намагаються придбати.
Про свої літературні уподобання розповіли наші земляки:

Марта ШМЕНДЕЛЬ, учениця 11 класу Здолбунівської гімназії, призерка Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури:
- Не можу сказати, що наддаю перевагу певному жанру та виділити лише одну улюблену книгу. Разом з тим є автори, творчість яких мені подобається. Серед вітчизняних – Дереш, Хвильовий, Коцюбинський, Підмогильний, серед зарубіжних – брати Стругацькі, Замятін, Лондон, Ніцше. Остання прочитана книга – «Москва-Пєтушки» Єрофєєва. І хоч дуже люблю читати, радити книги комусь мені не подобається. Хоч вважаю, що не варто обділяти увагою українську літературу, як це роблять більшість моїх однолітків. Зазвичай у школах нам її подають штамповано, сухо, що й створює людям на все життя стійку асоціацію: «українська література – це нудно і відстало». Але я не погоджуюсь. Багато таких творів – це справжня світова класика. А ще я обожнюю купувати книги у букіністів – старі, якими вже хтось користувався. Там часто трапляються чиїсь нотатки на полях, забуті закладки, записочки, присвяти на форзацах.

Віталій МОРОЗ, студент РДГУ, 20 років:
- Людина, яка читає книжки, має багатший словниковий запас, милозвучнішу мову. Вважаю, що читаючи різноманітні «мильні» романи та безглузді оповідання, ми просто вбиваємо свій дорогоцінний час, якого завжди не вистачає. Фактично, скоюємо злочин проти самого себе.
Навчаючись в школі, я перечитав всі книги за шкільною програмою. Сподобались тоді твори Альберта Камю «Чума», Артура Конан Дойля «Пригоди Шерлока Холмса». Тішить, що твори, які я колись хотів бачити у шкільній програмі, зараз там уже є, хоча і в списку для додаткового читання. Тож уже від вчителя залежить, які твори додавати, а які - ні. Зараз мені подобається різнопланове чтиво – як детективи, так і класика літератури. Улюбленого автора не маю, хоч є ті, яких особливо поважаю. Останніми творами, що прочитав, були «Три товариші» Ремарка та «451 градус за Фаренгейтом» Бредбері.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry