Днями з’явилася приємна «медична» новина: батьки пацієнтів Рівненської обласної дитячої лікарні відтепер не платитимуть за проведення лабораторних досліджень та рентгену малечі. Для забезпечення такої можливості з обласного бюджету було виділено кошти у сумі 1,8 мільйона гривень. Їх вдалося спрямувати на ці потреби за рахунок перевиконання минулорічного обласного бюджету.
Отож, у названому вище закладі безкоштовними відтепер є проведення загального аналізу крові, загального аналізу сечі, біохімічного дослідження крові, печінкових, і ниркових проб, рентгену, ультра­звукового дослідження та електрокардіографії.
А от у нашому районі поки що ситуація інакша. Головний лікар Здолбунівської ЦРЛ Владислав Сухляк повідомив, що у районних лікарні та поліклініці наразі немає змоги проводити дітям та дорослим усі аналізи безоплатно.


Загальні лабораторні дослідження у Здолбунівській ЦРЛ здійснюють безкоштовно, оскільки лаборанти пов­ністю забезпечені необхідним медобладнанням для забору аналізів. А от за лабораторну діагностику ширшого спектру доведеться сплатити від 30 до 100 гривень. Ці кошти - плата за хімічні реагенти, які використовують під час досліджень.
- На жаль, коштів на все не вистачає. Адже існує ще первинна ланка медицини, яка також потребує фінансування. Так, на забезпечення населення району безкоштовними ліками, які відпускаються за рецептами, у кошторисі ЦРЛ на 2016 рік було закладено 256 тисяч гривень, тоді як у 2015-му ця сума становила 276 тисяч. Для забезпечення ліками пацієнтів, які перебувають на стаціонарному лікуванні, цьогоріч передбачено 725 тисяч гривень. Зараз на ці кошти можна придбати в чотири рази менше медикаментів, аніж до подорожчання. А ціни на медпрепарати та хімічні реагенти і далі зростають. Упродовж трьох останніх років вони підвищилися майже на 70 %. І тенденція зберігається, - зазначив Владислав Сухляк.
Є проблеми і з фінансуванням обстеження призовників під час мобілізації. Додаткові кошти на це не виділяють, тому огляди фінансують у межах наявного кош­торису.
Тож певні статті витрат у медзакладі намагаються «закрити» за рахунок благодійних внесків та гуманітарної допомоги. Як розповів Владислав Сухляк, торік вдалося залучити гуманітарну допомогу на суму у понад мільйон гривень. Натомість благодійні внески за проведення лабораторних досліджень не є обов’язковими, і будь-який тиск на пацієнтів, які відмовляються їх сплачувати, є неприпустимим.
Хоча насправді ці внески частково «рятують» становище медзакладу. Упродовж 2015 року в якості благодійних внесків загалом він отримав близько 85 тисяч гривень. За ці кошти придбали медикаменти для обстежень представників пільгових категорій, а також високочастотний електрохірургічний апарат ЕХВЧ-200 «Надія-4», фетальний монітор, фетальний доплер та вакуумну систему.
Отож поки ситуація залишається незмінною: хоч медицина є офіційно безоплатною, та без благодійних внесків і гуманітарної допомоги лікарням обійтися важко.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry