Колись День космонавтики, 12 квітня, був примітним і важливим святом. Нині ж Україні не до космосу – дай розібратися з тим, що твориться на Землі. Однак ті, кому довелося зростати у шістдесятих роках минулого століття, добре пам’ятають, як після польоту Юрія Гагаріна чи не всі хлопчаки мріяли про героїчну та цікаву професію космонавта.
Тепер про устремління людства до космічних далей здолбунівчанам нагадує хіба що скульптура «Людина, що прагне в космос». З пам’яткою на розі вулиць Шевченка та Наливайка жителі міста зріднилися настільки, що цю околицю називають не інакше, як «біля космонавта»


Свого часу цей пам’ятник постав як символ перемоги прогресу і еволюції людства. Щоправда був не надто оригінальним, адже у шістдесяті роки у містах СРСР з’явилася ціла серія скульптур «Підкорювачам космосу». Проте для Здолбунова він все одно був особливим. Доти, поки в краї­ні вкотре не заговорили про декомунізацію і не згадали у цьому контексті й нашого космонавта. І якщо щодо перейменування вулиць імені неоднозначних особистостей з минулого питань не виникало, то збірний образ підкорювачів безмежного Всесвіту викликав у здолбунівчан неоднозначні думки. Дехто чомусь поставив на ньому тавро «символу комуністичної епохи», вимагаючи негайно демонтувати цю пам’ятку. Інші ж горою стають на захист атлета з супутником. Мовляв, він є своєрідною візитівкою міста, тож скульптуру варто відреставрувати й утримувати у належному вигляді. Нещодавно на сайті «Розумне місто» навіть з’явилося дві електронних петиції з протилежним змістом. Щоправда міська рада розглядатиме їх за умови, якщо певну петицію підпише не менше 100 здолбунівчан. Ремонт пам’ятника поки що підтримали 40 людей, встановлення герба міста замість скульптури - 24.
До речі, цьогоріч 12 квітня виповнилося якраз 55 років від дня першого польоту людини у відкритий космос. Так що у нашого космонавта своє­рідний ювілей. А отже, є привід придивитися до скульп­тури уважніше, а також поцікавитися тим, як нині людство рухається вперед, до прогресу та нових космічних досягнень.
Марина СТЕПАНЮК.
Фото Миколи Погонського.

Comments are now closed for this entry