У Здолбунові перейменують кілька вулиць

Питання «декомунізації» вулиць було ключовим на засіданні комісії з найменувань та пам’ятних знаків у місті Здолбунів, що відбулось 11 лютого у приміщенні Здолбунівської міської ради. У засіданні взяли участь працівники та депутати міської ради, місцеві історики, а також запрошені спеціалісти - зокрема, кандидат історичних наук, голова Рівненської організації краєзнавців України Андрій Жив’юк, який задіяний і в процесі перейменування вулиць в обласному центрі.
Виявилося, що під так зване «обов’язкове» перейменування у Здолбунові підпадають лише три вулиці - Жовтнева, Приходька та Ватутіна. Якщо потреба у перейменуванні двох останніх ні в кого не викликає сумнівів, то окремі жителі вулиці Жовтневої асоціюють її з осіннім місяцем, а не з більшовицькою революцією. Мовляв, є вулиці Квітнева і Травнева, чому ж не може бути Жовт­невої? Утім, фахівці з Українського інституту національної пам’яті переконані, що таких найменувань потрібно позбуватись, оскільки за часів Радянського Союзу фактично кожна назва мала ідеологічний підтекст.


Питання перейменування ще декількох вулиць спричинило жваву дискусію серед учасників засідання. Нині назв цих вулиць немає в переліку обов’язкових до зміни. Тому поки що здолбунівчанам, які мешкають на вулицях 2 Лютого, 8 Березня, Герцена, Щепкіна та Лермонтова, не доведеться вносити зміни в адреси.
Суперечки навколо перейменування вулиці Ціолковського зупинив Андрій Жив’юк:
- Рішення щодо назв вулиць, які не підлягають обов’язковій зміні, приймає місцева громада. Та є ряд назв, не змінити які не можна. Скажімо, вулицю Ціолковського у Рівному перейменовують. Костянтин Ціолковський навіть у сучасній Росії визнаний одним з родоначальників російського фашизму. Він напрацював ідеологічну доктрину, з якою можна ознайомитись зараз в мережі Інтернет.
Натомість Герцена та Щепкіна присутні погодились не «чіпати». Адже перший хоч і був росіянином, та все ж підтримував українську самостійність. А інший належав до найближчого кола друзів Тараса Шевченка.
Отже, в ході обговорення члени комісії погодили перейменування дев’яти міських вулиць: Приходька - Василя Жука, Попова – Павла Петренка, Толстого – Олексія Сапожнікова, Пушкіна – Небесної Сотні, Жовтневу – Покровську, Миколи Максися – Полковника Магеровського, Ватутіна – Бориса Возницького, Ціолковського – Євгена Коновальця, Кутузова – Галини Домбровської. Комісія рекомендувала міському голові перейменувати три вулиці - Приходька, Жовтневу та Ватутіна - до 21 лютого 2016 року, як цього вимагає законодавство. Щодо інших рішення ухвалять на черговій сесії міськради, до того ж, попередньо узгодивши з родинами загиблих воїнів, чиї імена планують увіковічнити.
На засіданні комісії також розглянули і затвердили можливі назви семи вулиць на масиві по вул. Коперника, де нещодавно 42 ділянки під забудову отримали учасники АТО та родини загиблих воїнів. Отож, після погодження з майбутніми мешканцями масиву, на карті Здолбунова можуть з’явитися вулиці Віктора Микитюка, Андрія Ярошенка, Воїнів добровольчих батальйонів, Воїнів-миротворців, Героїв АТО, БТР «Горинь», Волонтерів, Соборна.
Утім, під час засідання звучали й інші пропозиції. Наприклад, вулицю 2 Лютого активісти пропонували перейменувати на Андрія Ярошенка, який проживав саме там.
Крім того, на засіданні розглянули звернення членів районної організації УСВА щодо визначення місця розташування пам’ятника на вшанування учасників війни в Афганістані та учасників бойових дій на території інших держав. Члени спілки запропонували встановити його на сквері на вул. Шкільній-Парковій (в районі нічного клубу «Шайба»), від міської ради надійшла пропозиція встановити пам’ятник на перехресті вулиць Фабричної та Княгині Ольги. У результаті зупинилися на першому варіанті. Щоправда його ще повинні підтримати міські депутати на найближчій сесії.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry