Відбулась і ділова зустріч народного депутата з керівництвом району.

За об’єднанням громад - майбутнє країни, стверджує народний депутат України Олександр Дехтярчук, який цього тижня працював на Здолбунівщині. Нардеп відвідав фізкультурно-спортивний клуб «Локомотив», оцінив роботу Центру надання адміністративних послуг Здолбунівської РДА, побував у місцевому вищому професійному училищі залізничного транспорту, зустрівся з медиками у районному центрі первинної медичної допомоги та поспілкувався з міським головою Здолбунова. А згодом - поділився враженнями від побаченого, також розповів про перспективи децентралізації та «корені» політичної кризи.

- Олександре Володимировичу, ще рік тому усі і всюди активно обговорювали адміністративну реформу. Нині ж складається враження, що процес цей загальмувався…
- Я переконаний, що об’єднання громад потрібно прискорити. Адже ми втрачаємо час на політичні конфлікти та обговорення криз. Натомість зараз нам дуже потрібні успішні історії об’єднаних громад в Украї­ні. Тож орієнтовно 22 березня плануємо провести у м. Дубно другий етап засідання комітету ВРУ з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, під час якого йтиметься про об’єднання громад. Сподіваємося, що цей семінар буде корисним для кожного його учасника.
Сьогодні у Здолбунові ми поспілкувалися з міським головою Ігорем Ольшевським. Я запропонував взяти участь у міжнародному грантовому проекті, який передбачає створення за кошти міжнародних донорів центру надання адмінпослуг. Цей проект передбачає створення 600 ЦНАПів по всій Україні, і участь Здолбунова у ньому є цілком реальною. Це суттєво, адже такий центр допоможе майбутній об’єднаній громаді вирішувати важливі проблеми.


- До речі, які Ваші враження від роботи нашого, Здолбунівського, ЦНАПу?
- Враження тільки позитивні. Взагалі, місцевій владі треба усвідомити, що ЦНАП - це така собі курка, яка несе золоті яйця. Адже кошти від надання ним послуг будуть надходити до місцевих бюджетів. Після повернення до Києва ми обов’язково проведемо засідання підкомітету Верховної Ради, який я очолюю, і прискоримо розгляд кількох законопроектів, спрямованих на підтримку ЦНАПів.
Сьогодні ми побували і в місцевому училищі, яке готує залізничників. Цей заклад просто унікальний, і я готовий співпрацювати з ним та допомагати, чим зможу. Після цього візиту вкотре переконався, що не можна втілювати непродумані реформи, як це трапилося, коли фінансування профтех­училищ, згідно з держбюджетом 2016 року, передали на місця. Внаслідок цього такі заклади фактично опинилися на межі виживання. Я підготував відповідний запит, більшість депутатів-мажоритарників також зверталися до своїх фракцій з вимогою внес­ти зміни у законодавство. Ми не проти реформування професійно-технічної освіти, адже у ній є багато недоліків і вдосконалювати її потрібно. Але не можна ставити крапку на освіті, яка готує кваліфіковані кадри на місцях, та, до того ж, відіграє ще й дуже важливу соціальну роль. Нині ухвалене рішення про фінансування зак­ладів професійно-технічної освіти порівну з обласного і державного бюджетів. Тому варто виважено ставитися до реформ, обговорювати їх з владою на місцях, і лише тоді ухвалювати рішення.
- Громадяни усвідомлюють, що реформи у країні «провисають» і через кризу у владних ешелонах. І якщо деякі політики вже зараз пророкують країні перевибори парламенту, то чи варто сподіватись на певний прогрес найближчим часом?
- А я не згоден з тими, хто цю кризу називає парламентською. Те, що відбувається зараз у країні, це - криза урядова, і насамперед – криза виконавчої влади. Треба констатувати, що реформи в країні не відбуваються так, як це потрібно українському народові. Зрозуміло, в цій ситуації політики хочуть знайти вин­них. І я не знімаю частини відповідальності з парламенту, але наголошую, що це - лише частина. Існує також проблема бездіяльності влади на місцях. Хоча Здолбунівщина - це чи не єдиний виняток у нас на окрузі, де голова адміністрації не боїться йти до людей та чути гострі запитання. Хто ж, як не керівник райдержадміністрації, має донести до людей інформацію про політику держави, розповісти про децентралізацію?
Треба усвідомити, що внас­лідок проведення дострокових виборів ми витратимо додатково близько одного мільярда гривень з держбюджету. А в результаті до парламенту потраплять практично ті ж самі обличчя. Ну, можливо, у його складі будуть представники політпартії «УКРОП», політичної сили Саакашвілі. Тому ці політсили зацікавлені у позачергових парламентських виборах.
У нашій політиці є ще один гравець. Це країни Європи і США, які, певною мірою, визначають внутрішню українську політику. І в цьому нема нічого страшного, адже те, чого вимагають від нас ці країни, є запорукою і нашого розвитку. Наприклад, та ж боротьба з корупцією.
Особисто я проти квотного принципу формування уряду, адже на практиці це призводить до пошуку методів впливу на тих чи інших міністрів щодо певних питань. У Європі «дико» виглядало б те, що до мініс­тра, скажімо, звертаються з проханням зробити керівником певного училища певну особу. Але у нас так буде тривати доти, доки не запрацює новий закон про державну службу, який передбачає проведення конкурсів, введення держсекретарів при міністерствах. Досі звинувачення у корупції міністрів, незалежно від їхньої політичної приналежності, не були доведені - жодне з них. Хоч антикорупційних органів ми створили вже багато.
- Тобто склад уряду потрібно негайно змінювати?
- Якщо відбудеться перезавантаження уряду, то, на мою думку, повинні залишитися працювати міністри-реформатори - Абромавичус, Пивоварський, Яресько. Саме «їхні» міністерства і здійснили ряд реформаторських напрацювань. Утім, ці люди не представляють жодної політичної сили. Я б навіть назвав їх «висуванцями Євросоюзу», хоч кандидатури цих міністрів і подавав БПП. Натомість у відставку мали б піти міністр внутрішніх справ Аваков, генпрокурор Шокін. Під постановами про їхню відставку є і мій підпис. Той же Аваков сьогодні гальмує децентралізацію. От, наприклад, ми створили ЦНАПи, але МВС категорично проти ліквідації МРЕВ, які є корупційними, і про це всі знають.
Ось ще один штрих: нещодавно НАБУ перевірило усі мої статки і доходи. Довелося збирати усі довідки - про заробітну плату, автомобіль, будинок, тобто абсолютно все. Згодом я запитав інших нардепів, чи всі вони робили такий звіт. Виявилося, що перевіряли лише тих, хто підписався за відставку Шокіна і Авакова. Я не проти таких перевірок, але переконаний, що будо б добре, аби щось подібне застосували до всіх можновладців і нардепів.
Особисто я проголосував би за відставку Арсенія Яценюка, хоч Євросоюз і США закликають нас до пошуку компромісу, що означає зберегти його як Прем’єр-міністра України.
- Але якщо відставка прем’єра таки відбудеться, то хто, за нинішніх умов, може посісти його крісло?
- Знаю, що таку пропозицію Петро Порошенко робив Андрієві Садовому, обговорювали й кандидатуру Наталії Яресько. Як варіант, була й кандидатура Олександ­ра Турчинова. Врешті, все залежатиме від готовності Арсенія Петровича шукати ком­проміс. Бо на сьогодні він говорить мовою ультиматумів. Навіть його виступ у парламенті минулої п’ятниці не засвідчив, що насправді реформи у країні не відбуваються. Послухати прем’єра – то у нас все чудово. Але, за пропозицією уряду, ми «урізали» у тридцяти восьми законах соціальний пакет для українців. Так, це вимоги МВФ. Але до таких рішень треба підходити виважено. Пропонуючи щось подібне, урядовці мали б визначати, як це зробити безболісно для громадян. На жаль, такої дискусії не було.
Дуже хотілося б, щоб люди не розчаровувалися остаточно. Втім, якщо будуть вибори - ми підемо на вибори. Але не хочеться втрачати ще чотири «перегонові» місяці на політичні суперечки.
записала
Олена ФЕДИК.

Comments are now closed for this entry