Протягом 2015 року Рівненський осередок МГО МФ “Взаєморозуміння і толерантність” на території Рівненської області здійснював реалізацію проекту “Служба медико-соціальної допомоги на дому, організація зустрічей та дозвілля 200 жертв націонал-соціалізму у Здолбунові і Переяслав-Хмельницькому із залученням їхніх родичів та волонтерської молоді”, який фінансується Німецьким Фондом “Пам’ять, відповідальність, майбутнє”.


Мета проекту - налагодження функціонування центрів медико-соціальної допомоги жертвам націонал-соціалізму в Україні. Спеціа­лісти проекту перш за все намагаються поліпшити обслуговування членів цільової групи. Йдеться про створення при Здолбунівських загальноосвітніх школах № 5, № 6 та гімназії, Острозькому НВК спеціальних груп волонтерів, члени яких спрямовують свої зусилля на соціально-психологічну підтримку жертв нацистських переслідувань. Для волонтерів реалізується програма тренінгових занять, які проводяться щомісяця. У ме­жах проекту регулярно проводяться масові заходи із залученням членів цільової групи: літературно-музичні вечори, вечори-зустрічі, вечори запитань та відповідей з лікарями, екскурсії.
Так, члени цільової групи торік відвідали Рівненський обласний краєзнавчий музей, були присутні на презентації книги “Щоденник-1943” - видання, сформованого з оригіналів щоденникових записів учасника подій Другої світової війни на Рівненщині Геннадія Степановича Руя (1923-2005). Він мешкав у місті Острог, у повоєнний час працював юрисконсультом. Два зшитки щоденників з лаконічними записами довго були реліквією родини. Після смерті Геннадія Степановича його дружина, Ольга Руй, вирішила видати ці щоденники окремою книгою.
Переглянули екскурсанти і розгорнуту в той час у музеї виставку творчих робіт учасників і переможців Міжнародного конкурсу “Діти Другої світової війни очима дітей сьогодення”, організатором якої виступив Рівненський місцевий осередок Міжнародної громадської організації “Міжнародний фонд “Взаєморозуміння і толерантність”. В експозиції були представлені роботи школярів Рівненщини, учнів гімназій Польщі та Чехії.


...У кожному краї є свої історичні, духовні пам’ятки - його справжні перлини. Осередками слов’янської культури на Здолбунівщині є Дерманський Свято-Троїцький жіночий та Гурбенський чоловічий монастирі. Члени цільової групи проекту торік там побували. Крім того, для них та волонтерів було організовано екскурсії до Львова, Луцька, монастиря смт Зимне Волинської області, палацу князів Вишневецьких у смт Вишневець, замку у Збаражі на Тернопільщині. Цікавою та змістовною була і поїздка волонтерів та ветеранів у Київ - до меморіального комплексу “Музей Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років”.
Організовуючи масові заходи, працівники проекту намагаються зробити їх якомога цікавішими. Так, у читальному залі Здолбунівської центральної районної бібліотеки відбулася зустріч з надзвичайно обдарованою людиною - письменницею, майстринею і авторкою креа­тивних книг Оленою Медведєвою. Присутні мали змогу оглянути чудові вироби майс­трині - бурштинову, різьблену, випалену на дереві, солом’яну, з бісеру, плетену спицями, мереживну (плетена гачком), фетрову, гербарну, вишиту і виконану у техніці батик книги. Кожна з них - неповторна, в єдиному екземплярі. Кожну можна узяти до рук і читати.
А до дня святого Миколая було організовано святковий вогник. Чудо цього дуже шанованого в народі святого не минає жодної домівки і наповнює особливою радістю серця всіх українців. Усім присутнім на вогнику зичили, щоб у їхніх оселях завжди панували мир і злагода, у серцях - доброта, а у справах - мудрість. Гарний настрій усім дарував ансамбль української пісні і танцю «Кужіль» Здолбунівського районного будинку культури (керівник - Анатолій Крикончук).
У новорічно-різдвяні дні працівники проекту спільно з колективом районного будинку культури провели святковий вогник. Усіх присутніх, даруючи їм безліч позитивних емоцій, своїми виступами вітали гурт колядників РБК, викладачі і учні Здолбунівської музичної школи, учасники студії естрадного співу «Юність» районного центру творчості дітей та юнацтва.
Отож, як бачимо, реа­лізація проекту неабияк сприяє покращенню емоційного, фізичного та психічного стану жертв націонал-соціалізму, активізації їхньої життєдіяльності та подоланню соціальної ізольованості. Заходи, спільні для представників старшого і юного поколінь, сприяють підвищенню свідомості молодих людей, розширенню їх знань з історії через невимушені бесіди зі свідками подій минулого.
Людмила СУКОВАТА,
керівник проекту.

На фото: під час заходів у рамках проекту.

Comments are now closed for this entry