Про здовбицький смітник цього тижня говорили вже й на всеукраїнському рівні. Проблема, яку роками не могли зрушити з «мертвої» точки, набула розголосу після того, як ініціативна група здовбичан заблокувала шлях до сміттє­звалища для автомобілів, котрі вивозять відходи.

«Проїзд на сміттєзвалище заборонено»
Фортеця зі снігу та попереджувальний дріт з’яви­лися на в’їзді на шлях, котрий веде до звалища відходів, у понеділок вранці. За якісь години сюди з’їхалися й представники кількох телеканалів. Саме їм протестувальники розповіли про свої вимоги і про причини поставити питання руба. Серед вимог значилося наступне: до 12 лютого цього року впорядкувати сміттєзвалище та прилеглі території відповідно до природоохоронних санітарних і екологічних норм, розробити план заходів щодо закриття сміттє­звалища, розробити програму рекультивації його території та виділити кошти на виконання цих робіт.


- Питання про сміттє­звалище - одне з перших, яке постало на сесії новообраної Здовбицької сільської ради. Ми не знали, хто користується звалищем, які податки сплачуються, кому взагалі пред’являти претензії. Зараз маємо діалог з міською радою, там запевняють, що наведуть порядок з документами, сплачуватимуть податки. Але громада незадоволена, бо такі обіцянки давали вже неодноразово. Обурює бруд, безлад. От тому й люди ініціювали таку акцію, - розповіла сільський голова с. Здов­биця Світлана Година.
Ініціатори акції, серед яких - депутати районної ради Руслан Красовський, Вадим Кравчук, Ігор Щебет та Юрій Шадий, переконували, що стоятимуть доти, доки на сміттєзвалищі «не почнуть щось робити», та запевняли, що акція буде безстроковою. Мовляв, інакшого шляху вирішення проблеми вони не бачать. Висловив підтримку протестувальникам і голова РДА Сергій Кондрачук.


- Така форма протесту сприятиме вирішенню ситуації, що склалася, усіма зацікавленими сторонами. Хоч, відверто кажучи, одну з вимог - повну ліквідацію сміттєзвалища - я вважаю мало реальною. Адже навіть за такої умови люди все одно вивозитимуть сміття, це спричинить справжній хаос, а спитати не буде з кого, - вважає голова РДА.
Тим часом телевізійники роз’їхалися, а ініціатори блокування залишилися чатувати біля бочки з вогнищем, пропускаючи шляхом усі автомобілі, окрім сміттєвозів.

 

Сміття, політика і бізнес
- З міста немає можливості вивозити сміття, і це - найсерйозніша проблема, - констатував вранці наступного дня міський голова Ігор Ольшевський, відкриваючи засідання виконкому Здолбунівської міської ради. На розширене засідання винес­ли одне питання: «Про розгляд повідомлення Здов­бицької сільської ради від 31 грудня 2015 року про початок з 11.01.16 р. безстрокової акції із заборони руху автомобілів зі сміттям на сміттєзвалище».
Міський голова недарма визнав, що ситуація, яка склалася, є серйозною. Адже, якщо сміття не вивозитимуть хоча б протягом тижня, це стане справжньою катастрофою для райцентру. Тож компромісу потрібно було досягти будь-якою ціною.
Але попри те, що спочатку присутні збиралися шукати шляхи виходу з ситуації, не «призначаючи» винних, не обійшлося без «емоцій» і звинувачень.
Спочатку Ігор Ольшевський проінформував присутніх про стан справ з виготовленням документації на земельну ділянку під сміттєзвалищем, озвучивши хронологію цього процесу, який розпочався ще у 2013 році. Загалом його розповідь зводилася до того, що міська рада здійснювала усі заходи «за планом», і на вимогу Здовбицької сільської ради надала відповідь щодо цього процесу. Між тим, здовбичани так і не повідомили, чи задовольняє їх отримана відповідь, натомість інформували про проведення блокування. Такі дії протестувальників обурили міського голову.

- Двадцять першого грудня минулого року у міськ­раді відбулася капітальна перевірка екологічною інспекцією. Припис за її результатами засвідчував про необхідність проведення аналізу грунту, води і повітря. Про незадовільний санітарний стан результати перевірки не свідчили. Я вимоги сприймаю правильно, але ж не так різко, - констатував міський голова.
Але з тим, що сміттє­звалище перебуває у належному санітарному стані, погодилися не усі. Голова сільської ради Світлана Година та депутат райради Юрій Сірак вкотре наголошували на тому, що стан звалища дуже далекий від ідеального. Достатньо поїхати туди і побачити на власні очі поліетиленові торбинки на деревах та тління сміття, яке не припиняється навіть у сльоту. Тож і прибирати, і огороджувати звалище, на думку здовбичан, потрібно негайно.
З останнім Ігор Ольшевський погодився, зазначивши, що огороджувати територію треба поступово, у міру можливості.
- Загалом у міський бюджет за вивезення сміття на сміттєзвалище, згідно з договорами, надходить близько 90 тисяч гривень у рік, а витрати на його обслуговування становлять близько 200 тисяч щорічно. Якщо сплачуватимемо податки, то ця сума складе вже 600-800 тисяч гривень. І якби ці витрати «лягли» на громадян, то тариф на вивіз сміття автоматично збільшився б удвічі, - розповів мер.
Проте поки що «сміттєві» тарифи не підніматимуть, як би не розвивалася далі ситуація зі звалищем. Принаймні, так вважає голова Здолбунівської районної ради Олег Дацюк, який зазначив, що найважливіше зараз - це захистити громаду і не піднімати вартості вивезення сміття.
Ще одну важливу річ роз’яснила начальник Здолбунівської ОДПІ Руслана Мичка. За її словами, екологічний податок, згідно з чинним Бюджетним кодексом, надходить до сільського бюджету не в повному розмірі: йдеться лише про 25 % від визначеної суми. Земельний податок, за попередніми підрахунками, також буде не надто суттєвим.
Тому для жителів села все ж таки важливо не стільки отримати певну «компенсацію за незручності», скільки максимально залагодити ті неприємності, які спричиняє сусідство зі звалищем.
Під час обговорення спливав і політичний підтекст - мовляв, майбутня Здовбицька громада - багата і перспективна, тож увесь «рух» навколо смітника «пахне» піаром перед виборами сільського голови. Щоправда тих здовбичан, осель яких влітку досягає ядучий дим, це, мабуть, цікавить найменше.
Зійшлися ж усі представники влади в одному: зараз сміттєзвалище повинно функціонувати.
- Хочеться знайти конструктив, а не лише шукати винних. Смітник - горить, і це - факт. Тож треба ставити крапку, виготовляти документи і залагоджувати проб­леми, - констатував Сергій Кондрачук.

Шлях відкрито. Поки що…
Після бурхливого обговорення члени виконкому таки ухвалили рішення. А представники влади рушили з’ясувати, що і як, на місці. За результатами спілкування протестувальники погодилися розблокувати шлях, залишивши за собою право повернутися на свої «позиції» у разі невиконання представниками влади домовленостей. Отже, на смітнику починається впорядкування території, яке, згідно з рішенням виконкому, мають завершити до 12 лютого цього року. Також рішення виконкому передбачає забезпечення виконання припису Державної екологічної інспекції в Рівненській області щодо проведення лабораторних досліджень грунту і води на території сміттєзвалища, а також атмосферного повіт­ря поблизу. Здолбунівський районний сектор ДСНС України в Рівненській області повинен забезпечити оперативну ліквідацію джерел загоряння на сміттєзвалищі. У рішенні вказано і про необхідність рекомендувати розглянути на сесії міської ради питання про виділення Здолбунівському районному сектору ДСНС України в Рівненській області коштів в сумі 30 тисяч гривень на паливно-мастильні матеріали для забезпечення належного протипожежного стану на території сміттєзвалища.
Комунальне підприємство «Здолбунівське» до 1 лютого 2016 року має виготовити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки під сміттєзвалище. До 1.06.2016 року повинен бути виготовлений новий паспорт місця видалення відходів. Також передбачено з 1.02.2016 року звернутися в Здолбунівську ОДПІ ГУ ДФС про нарахування і сплату відповідних податків.
Тобто наразі можна сподіватися, що «крайні методи» таки дали певні результати, й цього разу «сміттєва» проблема не зависне у повіт­рі вже вкотре. І хто б там що не казав про політичні і бізнесові нюанси та «знахабнілих» здовбичан, найважливіше, аби влітку смітник знову не вкрився густою хмарою ядучого диму.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry