Сніг - не лише звичне природне явище. Для мене це ще і багатоплановий символ. Сніг на скронях... Старість приходить раптово, як сніг. Перший сніг, як перша любов...
У народі кажуть: сніг у полі - хліб в коморі; буде сніг - буде й білий хліб; те, що сніг ховає, - сонце відкриває.
Сніг - найскладніший тип опадів. Він - син Сонця... У планетарному масштабі сніг схожий на величезне дзеркало-відбивач енергії Сонця. Змінюється дзеркало - змінюється життя. У Сибіру сніг іноді схожий на алмазний пил, а в Антарктиді його називають «кавуновим», бо зав­дяки водоростям сніг не лише набуває червоного кольору, але й стає солодким на смак. Лижники знають, що є «шампанський сніг», «кольорова капуста» і «картопляне пюре».
Чому сніг скрипить? Скрип - шум від розчавлених дрібних кристаликів снігу. Окремо кожен з них видає звук, недоступний для людського вуха. А «хор голосів» співає про таємниці природи...
Багато років свого інженерного життя я віддав роботі над визначенням снігового навантаження на покрівлі аварійних будівель. Зважував зразки снігу та пилу, вираховував, який їх обсяг виявиться критичним для тієї чи іншої конструкції. Скільки покрівель вдалося врятувати буквально за годину до обвалу тільки тому, що прямо з мостових кранів під покрівлю було підведено внутрішні опори, які взяли на себе навантаження від снігу та пилу! Але як підвести внутрішні опори людині в «аварійні» хвилини її життя? Адже люди, як будівлі і споруди, страждають під товщею снігу - снігу-страху, снігу-сумніву, снігу-образи...


У моїй «колекції» аварій і катастроф багато описів розгулу снігової стихії. Наприклад, знаменитої снігової бурі 1888 р. в Америці, коли загинуло понад 400 осіб, чи однієї з найжорстокіших у пам’яті людства зим 1956 року, яка на Європейському континенті забрала життя майже 1000 людей. Бурі налітали з Сибіру і огортали Європу від Норвегії до Середземного моря частими, паралізуючими життя сніговими буранами. Вперше за багато років Французька Рив’єра побачила сніг, вперше, мабуть за всю історію, снігопад охопив райони Північної Африки.
Навесні 2013 року в багатьох місцях планети вирували рясні сніговії. Було побито столітній рекорд. У Києві під кучугурами звалилася одна із залізничних платформ. На місто впало 40 млн. т снігу: понад два самоскиди на кожного жителя.
Екстремальні погодні умови - прямий наслідок зміни клімату. Повені у Великобританії, Бразилії та Індонезії, посуха в США та Австралії, зливові дощі в Пакистані та снігові бурі в Японії, усі ці події пов’язані між собою. По суті, весь світ переживає водяний і сніговий «стрес»...
Парадоксально, але взимку холодно головним чином від народженого холодом снігу. Снігове покривало, яке рятує від морозів рослини і тварин, насправді, в масштабах усієї Землі, надовго ізолює від сонячних променів великі території. Снігове навантаження планети впливає на життя в усіх куточках світу.
У 1611 р. німецький астроном І. Кеплер опублікував твір «Новорічний подарунок, або про шестикутний сніг», у якому роздумує над питанням: «Чому сніг шестикутний?». І відповідає сам: «Річ ця мені ще не відкрита». Але і тепер фахівці кажуть, що їм доводиться повторювати цю відповідь Кеплера.
Сніг став джерелом нат­хнення для багатьох учених, філософів, художників, поетів. Якщо людина на 90 % складається з води, то скільки у неї в душі «снігу»? Кажуть: хто живе надією, той танцює без музики і навіть взимку відчуває тепло сонячних променів. Свого часу я просив багатьох своїх знайомих підібрати по три епітети до слова «сніг». І вийшло, що сніг - мінливий, магічний, крилатий, променистий, блискучий, таємничий, вічний, різнобарвний, божевільний, душевний, врожайний, поетичний... Сот­ні епітетів-характеристик снігу. Колекція відповідей друзів і знайомих підштовхнула до висновку: «малюючи» сніг, люди водночас передавали свій душевний стан.
Сніг надихає і на поезію. Тому насамкінець ось ці рядки:

Твої сніги - мої сніги!
Ділили ми і радощі, і горе!
Твої вогні – мої вогні!
Вони в тобі, вони в мені!
І темні, і ясні стежини долі!

Михайло АРОШЕНКО,
поет, автор серії книг «Енциклопедія капіталів»,
м. Дніпропетровськ.

Фото Миколи Погонського.

Comments are now closed for this entry