14 жовтня здолбунівчани урочисто відзначили свято Покрови Пресвятої Богородиці,

День українського козацтва та 67-му річницю створення Української Повстанської Армії

 

Під час молебеню біля пам‘ятного Хреста.

 

Того дня громадськість та владні структури нашого району належно зорганізували відзначення цих пам’ятних дат в житті укранського народу. Спочатку представницька делегація на чолі з головою райдержадміністрації Любомиром Кінахом та головою районної ради Василем Тимощуком завітала на святе місце – в урочище Гурби, де у квітні 1944 року було зосереджено понад 30 тисяч військ НКВС та Радянської Армії, підсилених танками, авіацією та бронетехнікою, які оточили п’ятитисячне угруповання УПА-Південь. У результаті боїв 21- 25 квітня повстанцям вдалося прорватися з “котла” й продовжити рейди на Полісся і схід України. За даними дослідників, тоді загинуло близько півтори тисячі вояків УПА, але не зафіксовано жодного факту здачі їх у полон.


Керівники районної влади разом з ветеранами УПА поклали вінок квітів до підніжжя братської могили повстанців. Тут же настоятель Свято-Воскресенського чоловічого монастиря отець Нифонт провів богослужіння і виступив з проповіддю, закликаючи усіх свято шанувати пам’ять про героїв національно-визвольних змагань.

 

Фрагмент відкриття фестивалю.

 

В цей же день голова Рівненського обласного об’єднання Всеукраїнського Братства ОУН – УПА імені Романа Шухевича Олег Тищенко вручив колишнім повстанцям пам’ятні відзнаки “Гурбенський щит” – “ Гурби – 1944–2009” та ювілейну відзнаку “100 років Степану Бандері”.

 

Є. Овсіюк читає вірш.

 

А о 12- їй годині на місці поховання українських патріотів (в районі 142-го км залізниці), де височить пам’ятний Хрест, після літургії, яку провів настоятель Свято-Успенського храму отець Дмитро, відбувся мітинг, в якому взяли участь перший заступник голови райдержадміністрації Ігор Бандюк, голова районної ради Василь Тимощук, голова районної організації Всеукраїнського об’єднання ветеранів Микола Бугайчук. Поклавши квіти та вінки до пам’ятного Хреста, делегація попрямувала до меморіальної дошки Степану Бандері. Тут вшанували світлу пам’ять національного героя, який віддав своє життя за свободу і незалежність України. Член політради Здолбунівської районної організації “Наша Україна” Юрій Пшеничний у своєму виступі розповів присутнім про життя і діяльність безстрашного провідника ОУН, його боротьбу за національні ідеї.

 

Учасники конкурсу строю і пісні із ЗОШ І-ІІІ ст. № 3.

 

А в районному будинку культури відбувся фестиваль повстанської та козацької пісні “Воля – 2009”.
Всім нам добре відомо, що існує нерозривний зв’язок між минулим, сучасним і майбутнім. Наш край пережив виняткові події, породив незвичайних людей. І саме такими незвичайними людьми були запорозькі козаки, які кілька століть стояли на сторожі української державності та культури. Наше сьогодення – це наслідок їхнього прагнення бачити свій край вільним і незалежним.
Козацтво України вважало своєю заступницею і покровителькою Пресвяту Богородицю. І не випадково, що саме 14 жовтня, в одне із найбільших народних свят – Свято Покрови Пресвятої Богородиці, пошановуємо козаків. Але історія козацтва – не лише одвічна боротьба з ворогами, але й прекрасні українські народні пісні. А тому свято козацької слави у Здолбунові наповнилося піснями, які дарували жителям міста і гостям кращі художні колективи району. Серед них - народний аматорський вокально-інструментальний ансамбль “Візерунки”, вокальне тріо “Мірина”, солістка Наталія Варбанець з РБК, зразковий ансамбль української пісні “Пролісок”, солісти студії естрадного співу “Юність” Тетяна Болотнюк, Петро Гордієнко з міського центру творчості дітей і юнацтва, зразковий фольклорний ансамбль “Терниця” Спасівського будинку культури, тріо “Небо Вкраїни” будинку культури ВАТ “Волинь-Цемент”, вокальний ансамбль Копитківського будинку культури, зразковий фольклорний ансамбль “Любисток”, юний бандурист Олександр Крушельницький із Здовбиці, учениця музичної школи Анастасія Опалько, вокальні колективи ЗОШ №№ 1, 3, 4, 5, 6, міської гімназії, Дерманського НВК та багато інших.
Здолбунівчан та гостей вітали на святі заступник голови обласної держадміністрації Степан Павлюк, голова районної ради Василь Тимощук, голова райдержадміністрації Любомир Кінах. Вони висловили вдячність усім, хто взяв участь в його організації та проведенні.
Тут же на сцені відбувся конкурс строю і пісні, в якому взяли участь старшокласники загальноосвітніх шкіл Здолбунова.
На козацькому святі окремі активісти Народного Руху були нагороджені почесними відзнаками Президента України. Серед них – Любомир Кінах, Раїса Мацюк, Наталія Іванова, Петро Хаврук.
Заступник голови облдержадміністрації Степан Павлюк, беручи участь в святі козацької слави, запросив на сцену ветерана УПА Євгена Овсіюка, який напередодні цих урочистостей був нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ-го ступеня. Колишній повстанець подякував за державну нагороду Президенту України і прочитав зі сцени вірш Павла Тичини “Я утверджаюсь”. В ході свята відбулася презентація молодіжної організації "Пласт" з Гільчанської ЗОШ І-ІІІ ст. Бажаючі також могли ознайомитися з виставкою матеріалів про історію створення пласту.
Частували присутніх на святі і козацьким кулешем.
Свято вдалось на славу. Воно стало уже традиційним. Адже тут і відпочинок, і демонстрування своїх вокальних здібностей, і прищеплення молоді любові до України, її духовних багатств.
Євген ШИЛАН.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry