Чи завжди ми звертаємо увагу на те, як говорять наші діти? Найчастіше покладаємось на час - мовляв, чадо підросте і навчиться. Між тим дефекти мовлення є складною проблемою з важкими наслідками.

Останнім часом спостерігається значне збільшення кількості дошкільнят з порушеннями як загального психофізичного, так і мовленнєвого розвитку. Офіційна статистика свідчить, що в Україні у кожної третьої дитини є недоліки мовлення.
Дитина росте і дорослішає. Батьки розуміють її з півслова, і навіть якщо вона має мовленнєві недоліки, то жодного дискомфорту у спілкуванні з ними не відчуває. Проте для сторонніх часто є незрозумілими спотворені, неправильно вимовлені дитиною слова.


Надалі ці недоліки стають серйозною перешкодою для засвоєння уже молодшими школярами писемного мовлення, читання, а також іноземних мов, які у багатьох школах зараз вивчають з першого класу. Через труднощі у засвоєнні читання і письма дитина перебуває у постійному нервовому напруженні. Таке мовлення ускладнює спілкування з ровесниками, які можуть дражнити дитину чи не приймати її до спільної гри. Внаслідок дитя може поступово усамітнитись, стати дратівливим, плаксивим. Тому, ідучи до школи, дитина повинна загалом опанувати рідну мову, засвоїти її літературні норми, культуру усного мовлення і спілкування. Важливо якомога раніше навчити малечу правильній вимові, вмінню помічати та виправляти мовленнєві помилки, а, отже, розвивати культуру мовлення.
Щоб попередити такі неприємності, потрібно звертатися до логопеда одразу після того, як були помічені мовленнєві порушення. Нечітку або неправильну вимову звуків у дитини можна виправити систематичними вправляннями. Співпраця у цьому батьків і логопеда допоможе дитині якнайшвидше опанувати правильне мовлення.
Своєчасне оволодіння чистим мовленням дає можливість сформувати у дитини впевненість у собі, розвинути її мислення, комунікативні якості. Завдання логопеда полягає не лише в подоланні мовленнєвих дефектів, але й у підготовці майбутнього школяра до навчання. Корекційна робота має на меті повністю або частково усунути мовленнєвий дефект та підготувати дитину до успішного навчання в загальноосвітній школі.
Саме для сприяння у подоланні мовленнєвих дефектів, попередження можливих порушень мовлення у дітей на базі ДНЗ № 3 «Ладоньки» створений консультативний пункт «Дошколярик».
Мета «Дошколярика» - надання порад, рекомендацій, практичних показів, майстер-класів батькам майбутніх першокласників, які не відвідують дошкільний заклад.
У ДНЗ «Ладоньки», за рішенням Здолбунівської міської ради, з 1 вересня 2015 р. працює учитель-логопед. Хочеться подякувати голові Здолбунівської міської ради І. О. Ольшевському та депутатському корпусу, які розуміють потреби дошкільної освіти та постійно підтримують її розвиток.
Пам’ятайте: добре розвинуте мовлення - запорука майбутнього успішного навчання у школі.
Марія КОРОЛЬЧУК,
учитель-логопед ДНЗ
№ 3 «Ладоньки».


Поради батькам

1. Не повторюйте за дитиною неправильної вимови звуків.
2. Розмовляйте з малюком, правильно вимовляючи слова.
3. Своєчасно виправляйте неправильну звуковимову.
4. Якщо мовлення вашої дитини нечітке і незрозуміле для оточуючих, зверніться до учителя-логопеда.
5. Вірші, чистомовки, скоромовки стануть надійними помічниками у вихованні правильного і виразного мовлення.
6. Зауважте, чи вміє ваша дитина відповідати на запитання, звертатися із запитанням. Чи вміє розповісти про побачене? Усі ці мовленнєві звички дуже знадобляться їй у школі.
7. Спілкуйтеся більше. Розмова дорослих з дитиною має особливе значення, вона впливає на розвиток мовлення і загальний розумовий розвиток малечі. Діти, з якими батьки багато і вдумливо розмовляють, розвиваються швидше і мають правильне мовлення.

Comments are now closed for this entry