24 грудня - День працівників архівних установ

Архівісти за роботою.

Архівісти за роботою.

Є у Здолбунові незвичайне місце, де панує неповторний дух історії й старовини, де шукаєш і знаходиш, а інколи не шукаєш і теж знаходиш, точніше, натрапляєш на щось таке, від чого перехоплює подих. Там працюють люди дивовижно рідкісної у нас професії, чиє покликання - берегти народну пам’ять про нашу велич і падіння, героїзм і споконвічні гріхи. Обов’язок цих фахівців - вміти проводити експертизу цінності документів, упорядковувати, реставрувати, підшивати та описувати документи, складати історичні довідки, обслуговувати звичайних громадян і науковців, виконувати довідки соціально-правового характеру, але доводиться їм часом бути і друкарками, прибиральницями, будівельниками чи вантажниками, одним словом, виконувати чимало того, що не передбачене жодною відповідною посадовою інструкцією чи планом установи. Це - мої колеги, архівісти районного архіву, а точніше - архівного відділу Здолбунівської райдержадміністрації.

Згідно з архівними документами, історія нашої установи розпочалась одразу після того, як у січні 1940 року замість повітів та волостей на території Рівненської області було створено 30 районів. На Здолбунівщині утворилося 2 райони: Здолбунівський, який складався зі Здовбицької волості та міста Здолбунів Здолбунівського повіту, та Мізоцький, створений з Будеразької та Мізоцької волостей Здолбунівського повіту. Саме тоді у нашому місті було відкрито районний архів, що підпорядковувався архівному відділу НКВС у Рівненській області, контролював стан зберігання документів в установах, організаціях та на підприємствах району, поступово комплектувався документами установ польської влади, яка існувала на території Здолбунівського району у 1921-1939 роках.


У жовтні 1940 року РНК УРСР прийняла постанову № 1317 “Про стан міських і районних архівів”, згідно з якою заборонялося переселення районних архівів з одного приміщення в інше без погодження з НКВС УРСР, голови райвиконкомів повинні були забезпечити архіви коштами, а архівні відділи НКВС зобов’язали укомплектовувати їх кваліфікованими і перевіреними працівниками. Є відомості, що у грудні 1940 року працівником нашого районного архіву була прийнята Інда Коротка, єврейка за походженням, яка закінчила всього лише 6 класів школи.
На початку 1941 року Здолбунівський районний архів містився у двох кімнатках підвального приміщення райвиконкому. Місця не вистачало, тому документами були заповнені й коридори. На постійному зберіганні тоді в архіві перебували документи більше 60 установ, підприємств, організацій нашого району, зокрема: польського суду, Союзу ремісників, офіцерського клубу, українського банку, фінвідділу, міської ради, цементного заводу. Райвиконкому поставили зав­дання виділити архіву додаткове обладнане приміщення. Однак невдовзі розпочалася війна, тож про жодне розширення чи переїзд уже не йшлося. Архіву були завдані величезні збитки, оскільки до приходу німців в наше місто його не вдалося евакуювати.
Після визволення Здолбунова від німецько-фашистських загарбників розпочався новий етап в розвитку архівної справи в районі. Тоді, в лютому 1944 року, 20 тисяч справ перебували у стані хаосу і потрібно було докласти чимало зусиль, щоб їх упорядкувати. На посаду завідуючої архівом було призначено Олену Антонівну Зелюнко. Важливість архівної справи в той час підкреслює наказ начальника УНКВС у Ровенській області від 4 жовтня 1944 року, згідно з яким заборонялося використовувати завідуючих архівами на будь-яких інших роботах.
З 1948 року Здолбунівський районний архів знаходився по вулиці Пушкіна, 41 - у приміщенні районного фінансового відділу, займав одну невелику кімнату. Очолювала його Лідія Григорівна Космацька, яка закінчила 8 класів партійної школи. У той час в архіві зберігались документи організацій Польщі, поліції, держбанку та інші.
У січні 1959 року, в зв’язку з ліквідацією Мізоцького району, завершив свою діяльність Мізоцький районний архів і був приєднаний до Здолбунівського районного архіву (з передачею документів).
У грудні 1962 року на підставі Указу Верховної Ради УРСР «Про укрупнення сільських районів Ровенської області» було ліквідовано Здолбунівський район. У зв’язку з цим припинив роботу й Здолбунівський районний архів, а документи з нього передали на зберігання Ровенському районному архіву, оскільки Здолбунівський район увійшов до складу Ровенського. Однак у січні 1965 року знову було утворено Здолбунівський район, відновив свою діяльність Здолбунівський районний архів, прийнявши назад свої документи від Ровенського і перейшовши у підпорядкування райвиконкому.
У другій половині 70-х років ХХ ст. районний архів змінив адресу і знаходився на вулиці Калініна (навпроти БКЦ), в той період на зберіганні в установі перебувало 214 фондів у кількості 14467 справ.
У 1989 році архів очолила Тамара Василівна Семенюк. У районному архіві дні її життя линули, швидко перетворюючись в тижні, а тижні - в місяці. Так і пройшло 43 роки з єдиним записом в трудовій книжці про місце роботи, лише посади змінювались: архівіст, науковий співробітник, завідуюча, начальник. Багато людей можуть їй подякувати: дослідники, крає­знавці, звичайні громадяни і ми, архівісти, бо навчила архівній справі не одне покоління. Завдяки зусиллям та наполегливості Тамари Василівни у 2000 році Здолбунівському районному архіву нарешті було виділено окреме просторе приміщення по вулиці Шевченка, 177.
У 2006 році начальником архівного відділу Здолбунівської районної державної адміністрації було призначено Ольгу Володимирівну Климкович, яка й нині заві­дує архівною справою в районі. Вона - мудрий керівник та дбайлива господиня архіву. Саме на час її керівництва архівом припала масова ліквідація колгоспів, підприємств та організацій району, які усі свої документи передавали на зберігання в архів, а інколи й залишали просто на порозі. Архіво­сховища швидко переповнились, а документи продовжували надходити...
Кілька років було витрачено на оббивання порогів наших можновладців, яким часто й діла немає до архіву і його проблем, аби дали згоду на вивільнення частини приміщення архівного відділу, де функціонував відділ архітектури та містобудування. І от нарешті після Революції Гідності все змінилось. Змінилась влада, і проблему вирішили дуже швидко.
Зараз архів складається не з двох, а з чотирьох архівосховищ. На зберіганні в ньому перебувають документи райвиконкому, його відділів та управлінь, сільських та селищних рад, промислових підприємств, колгоспів, установ, організацій і закладів охорони здоров’я Здолбунівського району. Це, зокрема, фонди Здолбунівської РДА, Здолбунівської центральної районної лікарні, Богдашівської сільської ради та її виконавчого комітету, колективного сільськогосподарського підприємства «Промінь» села Будераж Здолбунівського району, відділу культури і туризму Здолбунівської РДА, Здолбунівського заводу залізобетонних виробів, Мізоцького цукрового заводу, Здолбунівського районного вузла зв’язку, відкритого акціонерного товариства «Укрцемремонт» міста Здолбунів, Дерманської допоміжної школи-інтернату, Здолбунівського автотранспортного підприємства 15662 Рівненської області.
Станом на 1 грудня 2015 року в архівному відділі налічувалось 25837 справ, з них 12245 належать до Національного архівного фонду, тобто мають історичну цінність для українського народу. Окрім забезпечення збереження документів, архівний відділ виконує тематичні запити за листами установ і організацій, видає копії документів та архівні витяги, за заявами громадян складає довідки соціально-правового характеру, зокрема щодо нарахування зар­плати, підтвердження стажу роботи. Щороку в архіві видають громадянам більше 1000 письмових довідок, крім того, постійно експонують виставки архівних документів, які відображають різноманітні події на території Здолбунівського району. От і нещодавно в архіві відкрили фотовиставку «Здолбунівщина 50-х років ХХ століття: миті з життя».
Вікторія ГОЛОВАТЮК,
провідний архівіст архівного відділу
Здолбунівської РДА.

Comments are now closed for this entry