Проблему здов­бицького смітника на різних рівнях періодично порушують з року в рік. Проте останнім часом активісти, яким набридло спостерігати, як частина Здовбиці перетворюється на екологічно неблагополучну зону, почали всерйоз бити на сполох.

Цього тижня здобвичани, які найбільше потерпають від впливу звалища, а також новообрані депутати сільської ради зібралися, щоб, врешті, поставити «сміттєве» питання руба.
Адже на смітник, який зай­має територію понад 10 га, нині завозять відходи не лише зі Здовбиці, але й зі Здолбунова, Квасилова і навколишніх сіл. При цьому здовбичани роками не отримують жодної компенсації за такі незручності. За умови, якщо документи на користування смітником були б оформлені належним чином, до бюджету села щороку надходило б близько півмільйона гривень. Така компенсація за неприємне сусідство була б пристойною фінансовою підмогою для села з близько п’ятьма тисячами жителів, де проблем – хоч греб­лю гати.
Під час зустрічі з представниками громадськості села та депутатами голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук розповів, що частиною сміттєзвалища півроку тому зацікавився інвестор, який прагнув організувати тут переробку сміття.


- У всьому цивілізованому світі сміття – це продукт, на якому заробляють немалі гроші, - розповідає Сергій Кондрачук. – Тож потенційний інвестор мав організувати процес його сортування. Далі – утилізувати ті відходи, які не є калорійними, а інші – сортувати і продавати. Більше того, у нас була й попередня домовленість з ПАТ «Волинь-Цемент» про те, що частину сміття могло б купувати це підприємство.
Але інвестору було потрібно лише 30 соток звалища. Утім, за словами Сергія Конд­рачука, виготовлення технічної документації свідомо затягувалося. Тому інвестора все це цілком природно обурило, і бажання працювати у нього зникло…
Дехто зі здовбичан переконаний, що полігон відходів взагалі не потрібен – мовляв, закрити його, і все.
- Інвестор не врятує нас від забруднення грунтових вод, погіршення екології, - вважає депутат Здолбунівської районної ради Руслан Красовський. – Сміттєзвалище діє більше сорока років, отже, час його закрити. Подумайте, що ми дітям залишимо?
Хоч з цим погоджуються далеко на всі жителі села, вважаючи, що сміття все одно пот­рібно кудись вивозити, а от компенсацію за такі «незручності» сільський бюджет мав би отримувати, що називається, ще вчора. Проте згадані півмільйона є непосильним фінансовим тягарем і для ТзОВ Комунальних підприємств, яке користується цим звалищем, і для міського бюджету Здолбунова. От і виходить своєрідне замкнене коло.
Але здовбичани налаштовані рішуче. Тому рішенням позачергової сесії сільської ради було ухвалено перелік вимог, виконання яких сільські активісти чекатимуть до 15 грудня. Зокрема вирішено звернутися до Здолбунівської міської ради з вимогою надати інформацію щодо наявності правовстановлюючої документації на земельну ділянку та санітарно-технічного паспорта полігону побутових відходів на території Здовбицької сільської ради; звернутися до Здолбунівської ОДПІ за наданням інформації щодо сплати КП «Здолбунівське» екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях; звернутися до райдержадміністрації щодо можливості відведення земельної ділянки для надання в оренду, а не в постійне користування; у разі ненадання відповідей до 15 грудня цього року або відсутності законних підстав для використання полігон вважати несанкціонованим та провести його ліквідацію.
Тож залишається чекати, як розвиватимуться події далі.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry