Напевно, кожна людина хоче жити в такій державі, яка не лише на словах, а й на ділі забезпечує дотримання прав і свобод громадян, надання певних соціальних гарантій. Але не можна забувати, що і на нас, як на членів цього суспільства, покладено ряд обов’язків. Мова піде про громадян, які перебувають на обліку в центрі зайнятості. Їхні обов’язки полягають у своєчасному наданні відомостей про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Проте трапляються непоодинокі випадки, коли безробітні їх не виконують, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, нелегально працюють.

Обов’язки та відповідальність осіб, які перебувають на обліку, чітко прописані в законодавстві, що регулює зайнятість населення. Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов’язані своє­часно подавати відомості про своє працевлаштування на будь-яку роботу, враховуючи тимчасову роботу, стажування, прийняття з випробувальним строком, про виконання робіт чи надання послуг за цивільно-правовими договорами, відкриття власної справи, зайняття іншою трудовою діяльністю, оформлення пенсійного забезпечення тощо.


Факти зловживання своїми правами, подання неправдивих відомостей обов’язково будуть виявлені і потягнуть за собою відповідальність. Адже приховати факт працевлаштування, у т. ч. за цивільно-правовим договором, сьогодні неможливо, оскільки між Державною службою зайнятості, Пенсійним фондом України і Державною фіскальною (податковою) службою проводиться обмін даними (звірка) на підставі зареєстрованих у Міністерстві юстиції України порядків проведення такого обміну інформацією. Перевірка достовірності даних може проводитися центром зайнятості не тільки шляхом електронного інформаційного обміну з органами ДФС та ПФУ, а й безпосередньо на підприємстві у роботодавця чи у фізичної особи-підприємця.
При цьому немає значення, на яких умовах особа була оформлена на роботу: достатньо самого факту працевлаштування. У таких випадках сума незаконно виплаченої допомоги по безробіттю підлягає поверненню до Фонду особою, яка не повідомила центр зайнятості про факт свого працевлаш­тування. Тобто безробітні, які одночасно отримують виплати з безробіття та нелегально працюють, повинні повернути державі отримані кошти.
У разі відмови повернення у добровільному порядку незаконно отриманої суми такі кошти підлягають стягненню за рішенням суду в примусовому порядку. Стягнення коштів проводитися органами Державної виконавчої служби шляхом реалізації рухомого або нерухомого майна, арешту банківських рахунків, утримання з усіх видів доходів тощо. Чи вартий ризик отриманого результату?
Крім того, у випадку неподання зареєстрованими безробітними відомостей про такі обставини або подання недостовірних відомостей до центру зайнятості, при встановленні факту одночасного отримання допомоги по безробіттю та заробітної плати (винагороди) винні особи притягуються ще й до кримінальної відповідальності за ознаками злочину, передбаченого
ст. 190 Кримінального кодексу України «Шахрайство» - заволодіння державними коштами шляхом обману.
Неухильне виконання безробітними усіх покладених на них законом про зайнятість обов’язків є однією з умов забезпечення успіху в пошуку роботи. Не ускладнюйте собі життя, будьте чесними не лише перед законом, а й перед собою.
Валентина ФЕДОРУК,
провідний юрисконсульт.

Comments are now closed for this entry