Україна і Польща. Від спільної історії до спільного майбутнього

Минулої п’ятниці у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 відбулись одразу дві важливих події - міжнародна наукова конференція “За вашу і нашу незалежність. Союз Петлюра - Пілсудський” та турнір для юних знавців історії за участю команд не лише місцевих шкіл, а й навчальних зак­ладів міст Дубно та Березне. Крім того, було презентовано пересувну двомовну (українською та польською) фото-документально-ілюстративну виставку “За нашу і вашу свободу”, присвячену двом важливим для України і Польщі особистостям - С. Петлюрі та Ю. Пілсудському, спільній боротьбі українців і поляків проти більшовизму.


Під час урочистого відкриття згаданих вище заходів до присутніх з вітальним словом звернулись Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи, голова Здолбунівської райдерж­адміністрації Сергій Конд­рачук, керівник Рівненської обласної організації “Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацкого” Олександр Радіца.


Виступила з промовою також вчитель історії Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. Алла Місікова. Вона нагадала присутнім про історичність приміщення, в якому вони перебувають. Адже саме там у 1919 році працював штаб С. Петлюри і вибудовувалась стратегія подальшої політики УНР. Крім того, пані Алла розповіла про плідну спів­працю школи з навчальними закладами польського міста Прушкова. До речі, представниця одного з них теж приїхала на конференцію до Здолбунова.
Також присутні поклали квіти до меморіальної дошки С. Петлюри, запалили біля неї лампадки і прочитали молитву під керівництвом о. Віталія. Далі учасники конференції та турніру розійшлися по різних кабінетах, аби подискутувати та позмагатися.
На конференції були присутні вчителі історії та директори шкіл району, крає­знавці, голова районної ради Василь Тимощук, голова РДА Сергій Кондрачук, Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Беата Бживчи, начальник відділу освіти Здолбунівської РДА Лілія Карпенко, методист райметодкабінету Наталія Паламар, керівник РОО “Культурно-просвітницький центр ім. Т. Чацкого” Олександр Радіца - ведучий заходу.
Свої доповіді читали і польські, і українські науковці. Виступи ці були присвячені наступним темам: “Постать Юзефа Пілсудського - вождя польського народу” та “Військова форма польського легіонера” (професор Кшиштоф Яблонка), “Визвольний рух на українських землях у 1919-1920 рр.” (директор Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею Олег Тищенко), “Угода Петлюра-Пілсудський як основа волинського експерименту” (доцент кафедри історії України РДГУ і колишня випускниця Здолбунівської ЗОШ № 5 Руслана Давидюк), “Цвинтарі і легіонерські могили в Україні та цвинтарі і могили воїнів УНР у Польщі” (директор Центру діалогу Костюхнувка Ярослав Гурецький). Дискусія науковців була жвавою, усі вони відзначали, що в історії України і Польщі чимало спільних сторінок, що є серед них, на жаль, і трагічні, але набагато більше тих, які зближують два наших народи. Тож нині, наголошували промовці, потрібно, врахувавши попередні помилки, будувати міцні взаємовідносини на основі добросусідства та рівного партнерства. І певні кроки для цього вже зроблено.
Майже одночасно з конференцією завершився й турнір для юних істориків, почесним головою журі якого був заступник голови Здолбунівської РДА Микола Орлов. Маємо нагоду порадіти, адже перемогу здобули здолбунівчани - команда міської гімназії.
Ольга ЯКУБЧИК.

На фото: під час заходів у ЗОШ № 5.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry