Чи доцільно замінювати друковані підручники електронним гаджетом?

Нещодавно Кабмін виставив на розсуд громадян нову ініціативу: закупити українським школярам планшети замість друкованих підручників. Мовляв, державі значно простіше і дешевше забезпечити учнів одним електронним пристроєм замість великої кількості книг.
Існує й відповідна мотивація щодо доцільності такого реформування. За умови правильного використання планшет може прослужити до 5 років. При цьому у середньому набір підручників на рік коштує 1055 грн., а ціна планшета складає орієнтовно 3-4 тисячі грн., в залежності від робочих характеристик. Тобто, певна економія таки має місце.
Утім, свідомих батьків хвилює не стільки ціна підручників, скільки їх вага. Чимало дорослих скаржаться на «непідйомні» ранці, через які у дітлахів дуже швидко псується постава. Існують норми, встановлені фахівцями-медиками: так, у початковій школі дитині не можна носити портфель з книгами, важчий за 2 кг, у середній школі – за 4 кг, а у старшій – за 5 кг. Та насправді учневі молодших класів доводиться щодня носити вагу, на кілограм-півтора більшу, а у доросліших школярів ранці ще важчі.


Щоправда на практиці втілювати ідею з планшетами, принаймні на Здолбунівщині, не поспішають. Як розповіла начальник відділу освіти РДА Лілія Карпенко, в нашому районі поки що таких кардинальних змін у навчанні дітей не передбачається.
- Батькам буде важко забезпечити електронним пристроєм кожного свого школяра, - розповідає Лілія Карпенко. - До того ж, тривала робота за планшетом шкодить здоров’ю дітей. Мені особисто подобається схема, яку практикують у Польщі. Там діти користуються друкованими підручниками, але не носять із собою стоси книг. Учням видається на кілька місяців одна книга, яка містить у собі по кілька розділів підручників з різних предметів. Після закінчення опрацювання одного такого посібника учневі видають наступний і так далі. Всього видається 6-7 таких підручників на рік. Таким чином дитина забезпечена усіма необхідними матеріалами і, водночас, не змушена носити важкого портфеля. Вважаю, нашій країні варто запозичувати закордонний досвід.
Директор Здолбунівської гімназії Іван Гнатюк до нововведень ставиться теж доволі скептично:
- Особисто я негативно сприймаю зміну підручників на планшети. Друкованої книги не замінить ніщо. До того ж такі пристрої легко псуються, а коштують дорого. Не варто забувати і про шкоду для зору. Для підвищення якості освіти потрібно надрукувати якісні підручники, облаштувати робоче місце учня та вчителя, забезпечити клас новітньою апаратурою. Тоді навчання буде значно прогресивнішим.
Медики також не в захваті від такої новації. Про ризики для здоров’я дітей розповів завідувач офтальмологічного центру Рівненської обласної дитячої лікарні Віталій Піщук:
- Я категорично цього не підтримую, - зазначає спеціа­ліст. - Наслідки від постійного використання гаджетів дуже негативні. Розвиваються різноманітні захворювання очей: короткозорість, далекозорість, астигматизм. За статистикою, в Україні за останні роки кількість випадків захворювань очей, зокрема короткозорості, зросла на
30 %. Натомість жителі Австралії, оточені зеленню природи, рідко використовують електронні пристрої і хворіють значно менше, ніж жителі Сінгапуру – міста з надлишком електроніки. Також через неправильні пози під час сидіння деформується шийний відділ хребта, погіршується кровопостачання очей. До того ж, школярі часто використовують гаджети не за призначенням: грають в ігри, відвідують соціальні мережі. І на перерві замість того, щоб відпочити чи подихати свіжим повітрям, продовжують сидіти в кабінетах за планшетами.
Зате самі учні відверто задоволені перспективою використовувати замість книг такі популярні зараз планшети. Марія Бернацька, учениця 11 класу, вважає, що це значно полегшить навчання:
- Я щодня вимушена носити до школи важку сумку з шістьма-сімома книгами. Якщо ж у мене фізкультура - то на додачу ще й спортивна форма та змінне взуття. А планшет легкий, розміром, як невелика книжка. У нього можна «закачати» не один підручник, ще й додаткову літературу. Я постійно користуюсь планшетом під час виконання домашніх завдань. Але до школи його ношу рідко, адже вчимось зараз за друкованими книжками. Вважаю, що використання планшетів у школі спростило б життя учням.
Очевидно для впровадження електронних засобів навчання нам потрібно ще багато чого змінити та впровадити не лише в системі освіти, а й у повсякденному житті. Переконати дітей, що планшет - для навчання, а не для розваг. Розробити відповідне програмне забезпечення для гаджетів, щоб діти мали змогу користуватись тільки навчальними додатками, а не бавитися. Обмежити час користування планшетами. Тож у запропонованого посадовцями нововведення є і плюси, і мінуси.
Ірина САМЧУК.


Що думають про заміну друкованих книг на планшети батьки школярів?

Анатолій БОНДАРЕНКО, батько п’ятикласника:
- Я проти повної заміни друкованої книжки планшетом. Це велике навантаження на очі дитини. Знаю, бо маємо планшет вдома. Найкраще поєднати друкований підручник з мультимедійними засобами навчання, аби дитині було легше сприймати матеріал різними способами. Адже через монітор текст сприймається інакше, як зі сторінок друкованої книги.
Валентина ГОРДИЧ-РУДАКОВА, мама двох школярок:
- Мені імпонує така ідея. По-перше, заміна друкованого підручника планшетом сприятиме раціональному використанню паперу. По-друге, зменшить вагу учнівського портфеля. По-третє, не виникатиме проблеми нестачі підручників, яка зараз існує у 4-х та 7-х класах. Також тепер у всіх учнів будуть потрібні підручники, які відповідають навчальній програмі, а не ті, що наявні у бібліотеці. Але нам ще потрібно багато удосконалити у нашій системі освіти: забезпечити школи доступом до мережі Інтернет, електронними підручниками. А от художні книги, на мою думку, дітям варто читати у друкованому вигляді.

Comments are now closed for this entry