а наступний рік оголошений на Здолбунівщині роком сільської медицини

Відтепер жителі Орестова відвідуватимуть реконструйований та оснащений новим обладнанням фельдшерсько-акушерський пункт, а здовбицькі медики користуватимуться сучасною оргтехнікою.
Минулого тижня оновлений ФАП в Орестові презентували за участі голови Здолбунівської районної ради Василя Тимощука, голови райдержадміністрації Сергія Кондрачука та головного лікаря Здолбунівського районного центру первинної медичної допомоги Олега Сумка. Гості у супроводі Олега Сумка оглянули відремонтоване приміщення, оновлені кабінети для прийому пацієнтів та нове обладнання.


Кошти на оновлення ФАПу в Орестові виділили з Богдашівського сільського бюджету. Загалом на ремонт приміщення, заміну вікон, придбання холодильника, меб­лів та медичного обладнання використали 55 тисяч гривень. Привести до ладу ФАП в Орестові вдалося дуже швидко – фактично за три місяці. Найбільше роботи, зізнається Олег Сумко, було з проектуванням вікон. Адже старі не відповідали встановленим нормам:


- З вікон страшенно дуло. Як можна оглядати маленьких дітей за таких умов? Та і літні люди теж потерпали від протягів, - розповідає Олег Сумко.
Районне керівництво сподівається, що традиції покращення якості первинної медичної допомоги матимуть продовження. Адже у 2016 році Світовий банк повинен виділити Україні значні кош­ти, з яких понад 8,6 млн. грн. надійде на Здолбунівщину саме для реконструкції закладів первинної медичної допомоги.
- У ФАПах та амбулаторіях не завжди є все необхідне для того, щоб задовольнити потреби пацієнтів, - розповідає Сергій Кондрачук. - Обладнання старе, а інколи зов­сім відсутнє. Грошей з року в рік на поліпшення ситуації не вистачає, тому фельд­шер часто спрямовує пацієнта до району, області. Так не повинно бути. Тому наступний, 2016 рік у Здолбунівському районі оголошуємо роком сільської медицини.
Натомість Василь Тимощук, висловлюючи захоплення оновленим закладом, побажав пацієнтам, щоб вони ніколи не хворіли і не мали потреби використовувати нове обладнання.
Приємні зміни відбулися минулого тижня і в Здов­бицькій амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Заклад нарешті «комп’ютеризували»: тут з’явилися новенький ноутбук та сучасний принтер.
- Ми звернулися до Здов­бицької сільської ради вже вдруге з проханням надати матеріальну допомогу у вигляді субвенції з районного бюджету для нашої Здовбицької амбулаторії, - розповідає Олег Сумко. – Торік ми придбали для амбулаторії фотоелектроколориметр у лабораторію. Цього року нам надали 20000 гривень, частину з яких витратили на придбання ноутбука та принтера. Також купили апарат для визначення функцій дихальної системи, який до амбулаторії завезуть днями. Сподіваємося на подальшу співпрацю з сільською радою.
Нова техніка полегшить роботу здовбицьким медикам, адже дасть змогу використовувати медичні програми, вести облікову документацію, використовувати Інтернет для поглиблення знань.
Натомість працівники первинної ланки медицини очікують, що завдяки кош­там Світового банку вдасться вирішити багато нагальних питань. Причому, не лише провести ремонти та переобладнання приміщень, а й придбати ту апаратуру, яка надзвичайно потрібна для надання якісних медичних послуг жителям сіл. Зокрема заплановано придбати обладнання для лікування та діагностики хвороб кровообігу, оскільки наша область є в країні одним з лідерів за кількістю випадків таких хвороб та рівнем смертності внаслідок них. Тож кожна амбулаторія отримає сучасні апарати ЕКГ з можливістю підключення до мережі Інтернет, розповідає Олег Сумко. Це дасть змогу передавати результати досліджень профільним спеціалістам електронною поштою та значно підвищити рівень діагностики.
На те, що сільська медицина житиме, попри зміни, пов’язані з майбутньою децентралізацією, сподіваються і медики, і їхні пацієнти. Хоч тривожні розмови про невтішні перспективи час від часу серед населення таки виникають.
- Хтось вигадав чутку, що у Здовбицькій амбулаторії закриють лабораторію. Не буде такого, лабораторія працюватиме! – категорично заперечує ці домисли Олег Сумко.
Що ж до перспектив, то, маємо надію, що наступний рік щось та й покаже. Поки що ж у багатьох ФАПів можливості вкрай обмежені, хоч, згідно зі Стратегією державної політики у сфері охорони здоров’я, на рівні первинної медичної допомоги населенню повинні надавати 80 % медичних послуг. Тому працювати є над чим. Були б кошти та натхнення.
Ірина САМЧУК.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry