Як відомо, з першого липня 2015 року пиво прирівняне до алкогольних напоїв. Про це йдеться в Законі України № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи».
Зважаючи на такі зміни у законодавстві, з 1 липня ц. р. суб'єкти господарювання, які здійснюють торгівлю пивом, зобов’язані отримати ліцензію на право торгівлі алкогольними напоями. Декларація акцизного податку подається до територіальних підрозділів Державної фіскальної служби за місцем здійснення торговельної діяльності. При цьому акцизний податок сплачується у розмірі 5 % від суми реалізованих підакцизних товарів та спрямовується до бюджетів міст районного значення, сільських, селищних бюджетів.


Саме з метою збільшення надходжень до місцевих бюджетів Здолбунівського району, на підставі розпорядження голови Рівненської облдержадміністрації від 2.06.2015 р.
№ 281 головою Здолбунівської райдерж­адміністрації видано розпорядження від 8.06.2015 р. № 192 «Про облік платників та сплату акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів». Згідно з вказаним розпорядженням утворено районну робочу групу для вжиття заходів з виявлення та залучення до сплати до місцевих бюджетів платників акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, які здійснюють діяльність на території району (робоча група зі сплати акцизу).
Проаналізувавши сплату акцизу до місцевих бюджетів, районна робоча група зробила висновок, що у деяких сільських радах сума надходжень є підозріло мізерною. Так, наприклад, до сільського бюджету села Ступно за п’ять місяців поточного року сплачено акциз на суму 25 гривень, до бюджету Дермані Першої - 20 гривень. Це свідчить про те, що у Ступно з початку року підприємцями було реалізовано алкоголю (включно з пивом) та цигарок на 500 гривень, а в селі Дермань Перша - на 400.
Робоча група вже провела кілька обстежень торговельних точок щодо дотримання законодавства у частині торгівлі алкогольними напоями. Зокрема у Здолбунові було виявлено випадок торгівлі алкоголем без ліцензії. Таке порушення передбачає накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої (тобто мінімальний штраф - 17 тисяч гривень).
Активізували свої заходи з виявлення та притягнення до відповідальності осіб, які займаються роздрібною торгівлею алкогольними напоями без відповідних дозволів, та осіб, що займаються виготовленням алкогольної продукції домашнього приготування, й здолбунівські правоохоронці. На засіданні колегії райдержадміністрації, яке відбулось 24 червня ц. р., голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук зазначив, що проведення таких заходів має бути для нашої міліції одним з пріоритетних напрямків роботи.
Як наслідок, нещодавно співробітники районного відділу міліції провели оперативно-профілактичне відпрацювання населених пунктів району з метою виявлення фактів самогоноваріння та торговельних закладів, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв без ліцензії.
Під час проведення цього рейду працівниками міліції було виявлено у с. Білашів факт реалізації торговельним закладом підакцизного товару (алкогольних напоїв) без ліцензії (ст. 164 КУпАП), а у с. Ступно факт продажу місцевим підприємцем алкогольних напоїв неповнолітнім (ч. 2 ст. 156 КУпАП). За цими фактами складено відповідні матеріали, які спрямовано для прийняття рішення до органів, уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення. Крім того, в смт Мізоч та у с. Нова Мощаниця виявлено непоодинокі факти самогоноваріння, про що складено відповідні адміністративні протоколи (ст. 176 КУпАП), винних осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.
Звичайно, всі розуміють, як складно сьогодні підприємцям, і влада зобов’язана їм сприяти або хоча б не заважати. Але коли одні зі шкури пнуться, щоб сплатити державі все, що належить, а інші працюють «в тіні» або займаються незаконною діяльністю, це є неправильно. І реакція відповідних органів, у тому числі й влади, має бути миттєвою. Тому головою райдержадміністрації дано доручення голові робочої групи з 13 липня цього року активізувати роботу щодо належної сплати акцизного податку суб’єктами господарювання на території району. Сподіваюся, що районна робоча група зі сплати акцизу, обстеживши торговельні точки, констатуватиме лише те, що підприємці Здолбунівщини здійснюють свою діяльність виключно у правовому полі, і притягати до відповідальності буде нікого.
Леонід ВЛАСЮК,
перший заступник
голови Здолбунівської РДА,
голова районної робочої групи
зі сплати акцизу.

Коментарі

+1 #1 Ступенець 14.07.2015, 17:17
Напевно, чи не вперше (сподіваємось, не востаннє), коли райдержадмініст рація конкретно, а не лише словесною еквілібристикою , інформує жителів району про виконання бодай одного нею прийнятого рішення. Хоча й невтішною, але надто цікавою є інформація про те, що «до сільського бюджету с.Ступно за п’ять місяців поточного року сплачено акциз на суму 25 грн., до бюджету Дерманя Першого - 20 грн…, у Ступно з початку року підприємцями реалізовано алкоголю (включно з пивом) та цигарок на 500 грн, а в Дермані Першому - на 400». Ця об’єктивна інформація наштовхує на багато запитань і мала б зацікавити не лише пересічного читача.... Приміром, чи може хтось собі уявити, що в центральному селі, де проживає хай до тисячі чол., за п’ять місяців було продано спиртного всього на 500 грн. То який альтруїст буде тримати там магазин? Та у таких селах, виручка в 500 грн. за спиртне, буде, як мінімум, за один день чи вечір, не кажучи про якесь там застілля. Цікаво й інше: це ж далеко не одне, неконтрольоване , на перший погляд, «місцевими князьками», джерело збільшення надходжень до місцевих бюджетів.То як бачать місцеві голови подальшу фінансову самодостатність цих громад, як будуть надалі і за рахунок чого поповнювати свої бюджети, якщо свідомо відмовляються від такого «клондайку», як акцизний податок? Хіба ж не вони, сільські голови, давали дозволи, лобіювали на сесіях появу на своїй території цих торгових точок? А навіщо, як каже один рівненський реформатор, «місцевому князьку» дбати про податки і збори до сільського бюджету, якщо районна сесія справно проголосує за субвенцію на утримання виконавчого апарату, у т.ч. і Ступнівської сільради. То чи можуть наші сільські голови собі гіпотетично припустити, що у Польщі, куди вони їздять за досвідом, якийсь війт сільської громади за те, що на його території торгують спиртними напоями, за п’ять місяців збере до місцевого бюджету не мало не багато, а всього 25 злотих? Хай навіть той склеп буде власністю дружини сільського війта чи рідні президента, там уже навіть питання, про те, що «працювати потрібно у правовому полі» апріорі не може виникати. А ми наче реформуємо місцеві громади, орієнтуємось на Європу, і тільки починаємо роздумувати: для того, аби наповнити місцевий бюджет, можна нічого не вигадувати, а просто виконувати ЗАКОНи, що значною мірою і буде забезпечувати фінансову самодостатність . Тож згадувана районна робоча група розпочала робити дуже потрібну справу, що вселяє надію - порядок можна навести, оминувши «систему», в одній сфері і в одному, окремо взятому, районі. Але, сказавши «А», треба казати і «Б»: по кожній сільраді витягти на світ божий недонадходження акцизного податку, встановши не лише суми, тобто згубні для громади наслідки, а й домогтися їх повернення, встановивши причини чому і кому це вигідно.

Comments are now closed for this entry