Як захистити дітей від стресу, спричиненого подіями на Сході

«Мамо, а чому вони стріляють?», «Що таке війна?», «А Росія погана?» - останнім часом діти ставлять запитання, на які батькам відповісти непросто. Постійний стрес, спричинений ситуацією в країні, переживають не тільки дорослі, а й найменші. Проте батькам часом здається, що малюки-дошкільнята не здатні перей­матися «дорослими» проблемами. Між тим, засилля негативної інформації та емоційна нестабільність дорослих позначається на психологічному стані дітей. Про те, як захистити найменших від негативного впливу, спричиненого подіями на Сході та їх наслідками, розповідають методист ДНЗ «Ладоньки» Алла Павленко та практичний психолог закладу Оксана Корольова.

- Соціальні колізії небезпечні тим, що вони спричиняють у дітей стрес, який є відтермінованим у часі, - стверджує Алла Павленко. - Наприклад, дошкільня грається поряд з телевізором, батькам здається, що тривожної інформації дитя не чує і не сприймає. Натомість «порцію» стресу дитина отримує, а його наслідки проявляться лише згодом.
У дошкільних закладах педагоги намагаються розтлумачувати дітям складні речі та налаштовувати їх на правильне сприйняття. Насамперед приділяють увагу дошкільнятам з родин вимушених переселенців, а також тим, чиї батьки перебувають зараз у зоні АТО.


- Дорослим потрібно визнати, що від стресу та тривоги, спричинених війною, нікуди не подінешся, і в дитячих душах вони також присутні, - зазначає Оксана Корольова. - Діти, які живуть поруч з війною, мають право на цю тривогу. Тому, якщо вони задають певні запитання, на них треба відповідати відверто, звісно, зважаючи на вік дитини. Варто уникати слів «кров», «смерть», але й дати максимально чесну та зрозумілу відповідь теж потрібно. Доцільно не допускати перегляду надто відвертих сцен у телепрограмах. Але забороняти грати «у війну» також не варто – програючи ситуації, діти спокійніше сприймають те, що відбувається в реальності.
Спеціалісти розповідають, що помилкою батьків є те, що часом вони перекладають на дітей власні тривоги. Якщо мама чи тато помітно непокояться, дитина це відчуває. Тому краще спокійно пояснити малюку, що зараз - не найкращий час для розмови, а не «зриватися» на дитині.
Гарною «розрядкою» для найменших є арт-терапія. Якщо дитина бере папір та олівці й починає виражати за допомогою малюнка власні страхи та емоції, то поступово вона від них звільняється. Рекомендують спеціалісти звертатися і до казкотерапії - разом придумати добру казочку, яка звільнить від тривоги. Історія має обов’язково завершуватися тим, що го­лов­ний герой долає негаразди.
Але найголовніше - чути малюка і розмовляти з ним, не шкодуючи часу на детальні і зрозумілі пояснення складних речей. Неправильно не визнавати дитячих страхів. Найрідніші люди мають проявляти чуйність і намагатися зрозуміти, що непокоїть малюка, впевнена Оксана Корольова:
- Дорослі повинні бути мудрими у поводженні з дитиною. До прикладу, якщо маля питає про те, чи погана Росія, варто пояснити, що поганою є не ця держава, а вчинки її керівників. Не можна у спілкуванні з дитиною розділяти усе на «чорне» і «біле». Світ має бути різнокольоровим.
Не радять спеціалісти надто емоційно обговорювати події і самим батькам. Якщо вони на підвищених тонах спілкуються про ситуацію в країні, дитині може здатися, що мама і тато сваряться. Зрештою, завжди треба усвідомлювати, що суспільні події малюки здатні сприймати дуже гостро.
- Ми навіть часом дивуємося, наскільки серйозно діти можуть аналізувати те, що відбувається, - зазначає психолог. - Ось, наприклад, під час занять хлопчик зі старшої групи сказав: «У Путіна кам’яне серце, а я не хочу, щоб воно було кам’яним». До того ж у нашому закладі діти, чиї батьки зараз на Сході, є майже в кожній групі. Тому немає нічого дивного, що хлопчики охоче граються іграшковою зброєю, але при цьому вони асоціюють себе із захисниками. Важливо погасити у них агресію. Тож у дошкільнят в усіх іграх має перемагати дружба.
А от батькам педагоги радять обов’язково звертати увагу на дитячі проблеми і присвячувати спілкуванню з малюками більше часу.
- Батькам зараз важко, але діткам ще важче, - стверджує Алла Павленко. - Тому не ігноруйте запитання дитини, розмовляйте з нею, проводьте більше часу разом. Варто на ніч розповісти казку і взагалі звернути увагу на свого малюка. Тож, наскільки б складним не був час, батьки повинні зробити усе, аби вберегти від потрясінь своїх найменших і найдорожчих.
Марина СТЕПАНЮК.


Фрази, які не можна говорити дітям про війну

«Ти ще малий про таке думати. Не для твого це розуму»
Заборони тільки посилюють відчуття тривоги і невизначеності.
«Тата можуть вбити на війні. Твій тато там, де небезпечно»
Як би не хвилювалися дорослі, дитині потрібно відчувати впевненість, що все завершиться благополучно.
«Виростеш - теж будеш воювати»
Дитину потрібно готувати до мирного життя, а не до війни.
«Ми повинні боротися, щоб перемогти всіх ворогів»
Не варто будувати фрази так, щоб дитина вважала, ніби її близькі люди підтримують війну.
«Я ніколи не відпущу тебе на війну!»
Намір стати захисником варто підтримати. При цьому потрібно пояснити, що до такої ролі треба готуватися: наприклад, робити зарядку і бігати, щоб стати сильнішими. Рятувати ж поки що потрібно пташенят, кошенят, цуценят, а не людей.
«Наш ворог - така-то країна, люди такої-то національності»
Не можна прививати ненависть до цілої країни, народу. Це може викликати розщеплення у свідомості дитини, у якої є друзі та рідні різних національностей, улюблені актори чи музиканти.
«Ти злякався вибуху, побаченого по телевізору? А солдати не бояться»
Соромити через прояви занепокоєння не варто. Так можна тільки загнати дитячі тривоги вглиб та спонукати дитину згодом мати секрети від батьків. До того ж приховані страхи можуть призвести до проблем зі здоров’ям у майбутньому.
«Люди сварилися, билися, як ти з однолітками, а потім почали битися один з одним. Ось що буває, якщо не вмієш миритися»
Дитина не повинна думати, що звичайна бійка може призвести до вбивства.
«Викинь свій пістолет. Зараз я розповім тобі, що таке справжнє поранення…»
Ні в якому разі не можна описувати поранення, наслідки застосування зброї. Це може призвести до нервових зривів у дітей.

Comments are now closed for this entry