Уже звично на засіданні колегії райдержадмініс­трації обговорювали, як впоратися з труднощами. Зокрема йшлося про
потребу економити та забезпечувати роботу усіх галузей так, аби максимально оптимізувати витрати.

Голова сільради на своєму місці
Але насамперед члени колегії розглянули питання про здійснення делегованих повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим комітетом Урвенської сільської ради. Нині у її населених пунктах проживає 1950 осіб. Бюджет сільської ради є збалансованим та бездефіцитним, за кошти ради утримується її виконавчий апарат, дитячий дошкільний заклад, будинок культури та сільський клуб. На території сільради працює 5 водонапірних башт, є сміттєзвалище, яке у 2015 році облаштували та уклали договір з приватним підприємцем щодо вивезення сміття. Забезпечені жителі сіл і доступом до торговельної мережі - 10 підприємств торгівлі та 2 приватних заклади громадського харчування, працює перукарня та млин. Натомість у якості рекомендації прозвучала пропозиція посприяти організації торгівлі друкованою продукцією та книгами.


Під час перевірки відзначили і той факт, що чинні генеральні плани сіл є застарілими та потребують коригування. Наприклад, генплан с. Лідаво розробили ще у 1972 році, с. Залісся - у 1975-му. За словами сільського голови Лідії Балабат, ця проблема справді є нагальною, однак поки що кошти на виготовлення нових генпланів відсутні. Є проб­леми і з пам’ятками архітектури, які потребують ремонту та реставрації. Ремонт млина, який досі діє, заплановано на найближчий час. А от заїзд та корчма в Урвенні нині в аварійному стані, причому, у зоні цих пам’яток полюбляють гуляти діти. Щоб зробити хоча б невеликий ремонт, ці споруди спершу потрібно вивести з переліку пам’яток архітектури місцевого значення, каже Лідія Балабат.
Функціонує на території Урвенської сільради три навчальних заклади. У дошкільному закладі працює три групи, в яких виховують близько 70 дітей. Найнагальнішою потребою на сьогодні є переведення котельні Гільчанської ЗОШ І-ІІІ ст. на альтернативні види палива. Інвестори вже зараз цікавляться цим проектом, тому у районної влади є сподівання, що до нового опалювального сезону альтернативне опалення у школі таки з’явиться.
Проблемою для Урвенської сільради є відсутність договорів оренди на земельні ділянки під будівлями та господарськими дворами з ПСП «Колос». У зв’язку з цим бюджет сільської ради недоотримував кошти протягом трьох останніх років. Ще одна «вічна» проблема - сільські дороги, більшість з яких у критичному стані.
Утім, незважаючи на невирішені питання, голова РДА Сергій Конд­рачук зазначив, що за п’ятирічну роботу на цій посаді Лідії Балабат варто щиро подякувати. Адже саме завдяки активній та енергійній праці сільського голови вдалося залучити до сіл солідні інвестиції та втілити у життя чимало цікавих проектів. «Одразу видно, коли голова – на своєму місці», - резюмував Сергій Кондрачук.

Про «культурні» заходи - у фотозвітах
Окремо «зачепили» під час колегії і проблеми галузі культури. Зрозуміло, що, як і в кожній сфері, тут більшість невирішених питань «впирається» у недостатнє фінансування. Однак голова РДА переконаний, що працівники клубних
закладів все ж повинні відповідальніше ставитися до своєї роботи та чесно звітувати про заходи, які проводили у сільських закладах культури. Тому відтепер про проведену роботу працівникам галузі культури потрібно «розповідати» виключно у вигляді фотозвітів.
Що ж до проблем з нестачею коштів на фінансування заробітної плати (приміром, працівникам будинку культури с. Гільча Друга на зарплатню до кінця року не вистачає 24000 грн.), то голова РДА порадив «виходити з наявних коштів». Мовляв, навіть за умови перевиконання районного бюджету за півріччя, «на проїдання» його не спрямують. Щоправда керівник будинку культури с. Гільча Друга Тетяна Ковальчук зазначила, що не розуміє, «на яку вже оптимізацію можна йти» - клуби не опалюються, кількість ставок скорочена до мінімуму. Але загалом ситуація у галузях зрозуміла усім: максимальна економія, і крапка.

Виживаємо, як можемо
Інформуючи про підсумки роботи галузей господарського комплексу Здолбунівського району за перший квартал 2015 року, начальник відділу економічного розвитку, торгівлі та міжнародного співробітництва Здолбунівської РДА Валентина Бухало зазначила, що нині в районі працює 28 промислових підприємств різної форми власності, які за перший квартал виробили продукції та надали послуг загалом на 103,98 млн. грн., і цей показник вищий, аніж у відповідний період минулого року. У господарському комплексі району вдалося зекономити 117,7 т умовного палива зав­дяки проведенню п’яти заходів з енергозбереження. Цьогоріч з метою зменшення споживання енергоносіїв у бюджетних установах заплановано втілити 11 проектів. Вочевидь про економію енергоносіїв доведеться подбати і приватним господарствам, адже вже станом на кінець квітня заборгованість населення за комунальні послуги складає понад 5 млн. грн.
Мало надії і на кардинальні зміни стану доріг: протягом першого кварталу шляхи в районі не ремонтували взагалі, а загалом на 2015 рік на ці потреби передбачено 210 тис. грн. Але проблеми у нас не тільки з дорогами: зафіксовано спад у сферах перевезення вантажів та будівництва, зменшилася кількість зареєстрованих фізичних осіб-підприємців, знизилося виробництво м’яса. Загалом галузі працювали відповідно до реалій, тому показники, про які йшлося у підсумковому звіті, є закономірними. Бо, як слушно зазначив депутат обласної ради Олександр Андріюк, підприємства практично будь-якої галузі в умовах шквального тиску сьогодення змушені виживати.
Про підсумки виконання бюджету Здолбунівського району за перший квартал 2015 р. розповів начальник фінансового управління РДА Володимир Нечипорук, зазначивши, що у звітному періоді довелося працювати в умовах змін до бюджетного кодексу України, згідно з якими державні субвенції район отримує лише на медичну та освітню галузі. Натомість голова міської ради Ігор Ольшевський наголосив, що район не спроможний завершити бюджетний рік з передбаченою субвенцією. Тому вже зараз потрібно стукати в усі «вищі» двері і розповідати про реальну ситуацію з фінансуванням галузей у нашому районі.
Насамкінець під час розгляду питання про стан виконавської дисципліни та організації виконання завдань, визначених актами і дорученнями Президента України, Кабінету Міністрів України, голів Рівненської обласної та Здолбунівської районної державних адміністрацій у першому кварталі 2015 року, голова РДА висловив прохання відповідати громадянам на їх звернення максимально розширено і по суті. Як би скрутно не жилося нині практично усім, та мешканці району таки мають право на отримання потрібної їм інформації.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry