З метою охорони здоров’я тварин, забезпечення виробництва безпечної продукції тваринного походження спеціалісти ветеринарної медицини у травні-серпні проводитимуть диспансеризацію тварин, які утримуються в особистих під­соб­них господарствах населення.
Диспансеризація - комплекс планових діагностичних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на своєчасне виявлення ранніх субклінічних і клінічних ознак захворювань тварин, профілактику хвороб і лікування хворих. Диспансеризація дає змогу виявити хворобу на ранній стадії розвитку, не допустити її розпов­сюдження та ускладнення епізоотичної ситуації.
Основним етапом диспансеризації є діагностичні дослідження тварин на туберкульоз, мастит, лейкоз, бруцельоз, а також щеп­лення їх проти сибірки. Практично усі хвороби, діагностика яких проводиться під час диспансеризації, є спільними для тварин і людей. Тому далі коротко про основні недуги.


Лейкоз великої рогатої худоби - інфекційна, повільно протікаюча хвороба, що характеризується ураженням кровотворної системи, утворенням пухлин в органах і тканинах організму. Джерелом збудника хвороби є хворі тварини. У більшості випадків вірус передається кровосисними комахами, через молоко та інші секрети та екск­рети, що містять кров. Тварини, хворі лейкозом, є носіями вірусу усе життя. Таких тварин не можна випасати у загальному стаді, вони підлягають здачі на забій.
На відміну від інших районів області Здолбунівський благополучний у плані захворювання великої рогатої худоби на лейкоз, проте під час диспансеризації щороку виявляють поодинокі випадки цієї хвороби серед корів. Аналіз даних свідчить, що найчастіше лейкоз діагностують у корів, яких куплено без відповідних ветеринарних документів і привезено з господарств інших, неблагополучних щодо лейкозу, районів.
Туберкульоз - інфекційна хвороба тварин, птахів і людей, яка
характеризується утворенням в органах безсудинних вузликів (туберкул), з наявністю сирнистого розпаду та у більшості випадків має хронічний перебіг.
Збудником туберкульозу у тварин є мікобактерії людського, бичачого і пташиного видів. Хворі на туберкульоз тварини можуть бути джерелом інфекції для тварин і людей, а хворі люди - джерелом інфекції для тварин. Виявлені при алергічному дослідженні реагуючі на туберкулін тварини підлягають здачі на діагностичний забій.
На превеликий жаль, не усі власники, які утримують велику рогату худобу в своїх господарствах, з розумінням ставляться до диспансеризації і роблять усе можливе, щоб приховати наявне у дворі поголів’я, особливо бичків та телиць віком до одного року.
Не вчасно, або й взагалі не проведені діагностичні дослідження інфекційних хвороб серед тварин лише ускладнюють ситуацію і можуть призвести до поширення цих недуг серед інших тварин.
Згідно із Законом України «Про ветеринарну медицину» особи, які утримують тварин, зобов’язані:
доставляти тварин у визначене місце для проведення ветеринарного огляду, діагностичних, профілактично-лікувальних обробок, включаючи дослідження та щеплення;
забезпечувати надійну фіксацію тварин при проведенні маніпуляцій;
забезпечувати доставку відібраних зразків тканин, крові та інших матеріалів для діагностичних досліджень;
виконувати вимоги щодо ідентифікації тварин, власниками яких вони є.
Отож, закликаю усіх власників тварин відповідально поставитись до проведення спеціалістами державних установ ветеринарної медицини вищевказаних заходів. Лише тоді ви матимете гарантії, що ваші тварини здорові, а ви отримуєте від них безпечну продукцію.
Сергій ГЕРМАНЮК,
начальник управління ветеринарної медицини
в Здолбунівському районі.

Comments are now closed for this entry