Прийшла весна у наш рідний край. Загомоніла пташиним співом, заквітчала землю первоцвітом, ніжним листом вбрала дерева… Саме такою і була весна 1944 року. А чи такою? Буревієм, смерчем ввірвалась у життя мирних людей Друга світова війна і поповзла Європою фашизмом. Увірвалась вона і в Україну…
Найкращі, найсвідоміші сини і доньки України пліч-о-пліч стали на захист рідної землі, за її волю, за її кращу долю, за незалежність і суверенітет. У жовтні 1942 року була створена УПА, національну боротьбу підтримували пов­станські та месницькі загони. Земля горіла під ногами ворогів, боротьба не на життя, а на смерть гартувала пов­станські лави…
12 лютого 1944 року перший секретар КП(б)У М. Хрущов підписав офіційне звернення до УПА про добровільну здачу зброї, однак УПА не відступила від боротьби.


21-25 квітня 1944 року в урочищі Гурби на кордоні Рівненської та Тернопільської областей відбувся кривавий бій воїнів УПА-Південь під командуванням М. Свистуна «Ясеня» та 30-тисячного добре озброєного війська НКВС під командуванням генерала Марченка. У нерівному поєдинку радянським військам вдалося оточити понад 1,5 тисячі пов­станців у так званому «Гурбенському котлі». Ворог зумів прорвати оборону, але головної мети – наступу бригад НКВС на Гурби - не було досягнуто. Загони УПА не було знищено, тож вони продовжили військові та пропагандистські акції у Західній та Центральній Україні.
З нагоди вшанування пам’яті Героїв Гурб 15 квітня у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 відбулася лінійка-реквієм. Перед учнями виступила директор школи Л. А. Панасюк з розповіддю про трагічні і водночас героїчні події Великодня 1944 року. Плакали воском свічки пам’яті, звучала сумна музика, діти читали вірші про праведників українського народу. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять борців за волю України.
Оксана САМЧУК,
педагог-організатор
Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 4.

Comments are now closed for this entry