Сказ (водобоязнь, гідрофобія) - гостра вірусна хвороба, що виникає після потрапляння на пошкоджену шкіру слини зараженої тварини. Вірус виділяється у хворих тварин із слиною, тому зараження найчастіше настає при укусах, а також можливе при ослненні шкіри, зніманні шкіри з хворої тварини тощо. У багатьох людей на шкірі рук є мало- або й зовсім непомітні пошкодження, мікротравми, через них врус і потрапляє в організм.


На сказ хворіють усі теплокровні тварини включаючи мишей, щурів, зайців, але найчастіше - лисиці, собаки, коти.
Вірус сказу може з'явитися в слині за 10-14 днів до проявів хвороби, і заразитися можна навіть від зовні здорової тварини. Тому при кожному укусі, навіть при ослиненні, потрібно промити рану водою з милом і негайно звернутися до медичної установи, де в кожному окремому випадку буде вирішене питання щодо доцільності антирабічного лікування. До речі, прийом потерпілих від укусів, зважаючи на особливу небезпеку сказу, в усіх медустановах здійснюється позачергово.
Якщо не вдалось вберегтись від укусу або ослинення, насамперед потрібно запам'ятати тварину, що нанесла укус, встановити її власника, адже від цього значною мірою залежатиме курс лікування.
Заходами попередження сказу серед тварин є регулювання чисельності диких тварин, відлов бродячих тварин та кішок, правильне утримування домашніх собак, обов'язкова щорічна їх імунізація проти сказу.
Сказ – смертельна хвороба! Але нині у медиків є надійні препарати, які запобігають її розвитку. Саме тому так необхідно, не гаючись, звертатися за медичною допомогою, щоб запобігти появі клінічних симптомів у потерпілих від укусів чи ослинення. Варто знати, що щеплення ефективне тільки в тому випадку, коли воно проведене не пізніше ніж за 14 днів від моменту укусу чи ослинення. Інкубаційний період сказу у людей триває від 10 днів до 1-1,5 року. Найнебезпечніші укуси в області голови та пальців кистей рук.
Виявити хвору тварину можливо лише при взятті матеріалу (голови тварини) на дослідження. Після його проведення і виявленння, що результат позитивний, усі особи, які постраждали від укусів хворої на сказ тварини, отримують антирабічне лікування.
Шановні громадяни! Пам’ятайте, що тільки своєчасне звернення до лікаря гарантує уникнення трагічних наслідків.

А. ЛОЗОВСЬКА,
лікар епідеміолог Рівненського міжрайонного
управління ГУ ДСЕС у Рівненській області.

Comments are now closed for this entry