Тваринники району поволі модернізують галузь та сподіваються на кращі часи

...У кошарах під весняним сонечком поважно походжають корівки української чорно-рябої молочної породи. Тварини вгодовані та чисті, годівниці - повні кормів. Корівкам комфортно, а от тваринники почуваються не дуже впевнено. Бо годувати худобу потрібно щодня, а хто знає, які ще сюрпризи підкине нинішній нестабільний час?
- Тваринництво - це галузь, у яку потрібно вкладати інвестиції, - розповідає завідувач молочно-товарної ферми № 2 ПСП «Колос» Леонід Соколюк. - Енергоносії он які дорогі, від держави дотацій не отримуємо жодних, а тому мусимо справлятися з усім самотужки. Зараз з кормами на нашому підприємстві все гаразд. Худобу харчуємо так, щоб організм тварини був забезпечений усіма необхідними мікроелементами.

Завідувач молочно-товарної ферми № 2 ПСП «Колос» Леонід СОКОЛЮК,
начальник управління агропромислового розвитку Здолбунівської РДА Леонід ДМИТРУК,
директор ПСП «Колос», виконавчий директор ПСП «Україна» Галина ЛУКАШУК
та начальник відділу організації виробництва управління агропромислового розвитку
Здолбунівської РДА Ольга ГОРПИНЮК.


Нині на фермах цього господарства утримують 876 голів худоби, серед них - 380 дій­них корів. В останні роки у ПСП «Колос» модернізують молочне скотарство, щоб покращити умови утримання та підвищити продуктивність. Худоба тут справді перебуває в гарних умовах - навколо лад і чистота, на фермі постійно прибирають працівники. Немає проблем і зі збутом молока - заготівельники оперативно забирають свіжий продукт. От тільки ціна, яку пропонують молокопереробні компанії, ставить господарства на межу виживання. На сьогодні ТзОВ «Радивилівмолоко» за літр молока платить 5 грн., а до 12 березня цього року ця ціна становила 4,76 грн. Порівняно з минулим роком ціну підняли зовсім несуттєво, приблизно на гривню, зітхають тваринники. Натомість вартість кормів зросла у рази, наприклад, соєва макуха коштує більше 10 тис. грн. за тонну. Тому у більшості господарств району намагаються хазяйнувати так, щоб максимально «закрити» потреби у кормах за рахунок посівів сільгоспкультур.


- Кормами нашу худобу забезпечуємо повністю, - розповідає директор ПСП «Колос» та виконавчий директор ПСП «Україна» Галина Лукашук. - Цього року у двох господарствах сіємо 300 га силосної кукурудзи, 208 га - зернової, 200 га сої та 262 га ярого ячменю. Засіяли й люцерною 220 га. Завдяки цьому заготовляємо близько 10 тис. тонн силосу, приблизно 4 тонни сінажу. Щоправда цьогоріч довелося витратити багато на мінеральні добрива - надто вже високі ціни на них встановили виробники… Дизпаливо доводилося брати навіть по 28 грн. Але ж ми боремося. І щороку сподіваємося: ось цей рік переживемо, може, наступний буде кращим.
Легко пояснюваним є той факт, що зараз у районі продовжується спад поголів’я
великої рогатої худоби. Нестабільність ситуації в агро­промисловому комплексі, невідповідність цін на виробництво і реалізацію тваринницької продукції, підвищення вартості зерна та інших складових - от і маємо результат: за 2 місяці цього року поголів’я великої рогатої худоби в сільськогосподарських підприємствах району скоротилося на 130 голів та становить 3013 голів.
- Час складний, потрібно провести певну реорганізацію, - підтверджує невтішні реалії Юрій Матковський, головний зоотехнік ПСП «Україна» та «Колос». - У наших господарствах зараз є 920 дійних корів, проте плануємо дещо скоротити поголів’я.
Нині тваринникам доводиться особливо ретельно розраховувати усі витрати, адже їх основний прибуток, який має забезпечити усі потреби, це саме виторг від щоденної реалізації молока. А доб­рі господарі чудово знають: щоб корівка давала високі надої, її треба вдосталь годувати щодня. Цього правила неухильно дотримуються тваринники ПСП «Хлібороб».
- У нас худобу розділено на три групи, відповідно до продуктивності, - розповідає завідувач ферми господарства Микола Кондратюк. - Високопродуктивна корова отримує щодня 7 кг дерті та 2 кг сухої спиртової барди, а надої від неї становлять від 20 до 30 літ­рів молока. Кормами худобу забезпечили на цілий рік - є силос, сіно, солома, купувати нічого не потрібно. Загалом маємо 390 голів худоби, 168 дійних корів.
Доїння корів на підприємстві відбувається у сучасному доїльному залі. Тутешні працівники з посмішкою згадують, як після модернізації залу доводилося привчати заходити на доїння норовливих корівок. Тепер же двічі на день вони швидко шикуються у залі. А телятка в господарстві одразу після народження і до двомісячного віку утримуються у спеціальних боксах, які витримують до 15 градусів морозу. «Дитячий табір» розрахований на 30 телят, які у своїх «міні-квартирах» почуваються чудово.
Коли спостерігаєш за чисельним стадом, мимоволі замислюєшся, як важко доводиться працювати господарям, які утримують корів в особистих господарствах. І знову нехитра арифметика свідчить, що тримати годувальницю вдома доречно хіба тим, хто реалізує молоко знайомим, або ж продає його на ринку. Нині добра корівка коштує 13-15 тис. грн. Скільки праці та коштів потрібно затратити господарям, знають лише ті, хто має досвід утримання худоби. Натомість заготівельники платять селянам за молоко близько 2,5 грн. А згодом у магазині ми купуємо перероблене молоко у пакетах вже по 12-13 грн. Європою, шляхом до якої нині мотивують усі й усе, тут і не пахне: експерти аграрного ринку засвідчують, що молоко у супермаркетах ЄС коштує практично вдвічі дешевше, ніж у нас. І годі шукати логіку там, де йдеться про чиїсь надприбутки…
А тим часом тваринники щодня працюють з раннього ранку. Цікавляться новими, сучасними трендами, намагаються ефективно організовувати та вести свою справу. І вкотре сподіваються, що нас­тупний рік буде кращим.
Марина СТЕПАНЮК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry