У районі поволі «пішов процес» адмінреформування

«Ми маємо починати щось робити», - констатував голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук на початку наради з питань практичного втілення децентралізації у Здолбунівському районі, яка відбулася в РДА минулого тижня.
Позитив від заходу, у якому взяли участь посадовці райдержадміністрації та сільські голови району, є незаперечним: цього разу від теорії таки перейшли до обговорення практичних напрацювань. Тому передбачувано можна було очікувати, що у представників громад нашого району обов’язково виникатимуть і запитання, і критичні зауваження.
Система місцевого самоврядування на сьогодні не задовольняє потреб суспільства. Це факт, підтверджений багаторічною практикою і визнаний офіційним документом – розпорядженням Кабміну «Про схвалення Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні», схваленим ще 1 квітня 2014 року.


Тому начальник фінансового управління РДА Володимир Нечипорук, інформуючи присутніх про особливості процесу об’єднання, намагався довести сільським головам, що реформа дасть змогу громадам ефективно розвиватися та самостійно вирішувати питання місцевого значення. Начфін представив на розсуд очільників сільських рад один з варіантів об’єднання громад Здолбунівщини, котрий передбачає створення шести громад: міської (Здолбунівська міськрада, Копитківська та Новомильська сільські ради), селищної (Мізоцька селищна рада, Білашівська, Дерманська І, Дерманська ІІ, Спасівська сільські ради), Здовбицької (Здовбицька, Уїздецька, Урвенська, Миротинська сільські ради), Ступнівської (Ступнівська, Маломощаницька, Старомощаницька, Новомощаницька сільські ради), Будеразької (Будеразька, Бущанська, Півченська сільські ради), Богдашівської (Богдашівська, Глинська, П’ятигірська сільські ради). Щоправда доповідач наголосив, що такий розподіл та відповідний фінансовий розрахунок є одним із можливих варіантів створення об’єднаних громад.
- Потрібно налаштовувати жителів району на те, що об’єднана громада – це прогресивно. Це можливість стимулювати розвиток виробництва, самостійно працювати на власній території та розвивати її, - зазначив В. Нечипорук.
Проте, незважаючи на детальний аналіз цифр від начфіна, сільські голови не приховували свого невдоволення майбутніми змінами. Мовляв, знову усе розвалимо і нічого доброго з того не вийде. У якості прикладу навіть згадували буремні 90-ті та розвал колгоспів.
Говорили і про більш приземлені речі - відсутність доріг між населеними пунктами, які у перспективі повинні стати єдиною громадою, необхідність забезпечення доступності публічних послуг. Треба, до прикладу, людині довідку терміново взяти – як вона доїде до «центрального» села? “А як взимку через замети дітей до школи підвозити? А медичні заклади, які є у кожному селі громади, закривати, чи що?” – нав­випередки запитували сільські голови.
Тому добровільність такого об’єднання прогнозовано опинилася під питанням. Хоч голова Здолбунівської районної ради Василь Тимощук, коментуючи чинне законодавство, зазначив, що нинішній процес передбачає демократичний шлях об’єднання, тобто право ініціювати його надано виключно громадам. Утім, якщо зважити на усі терміни, які передбачає Закон України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», то до 15 липня громадяни просто не встигнуть провести необхідні процедури.
У тому, що відтягувати початок адмінреформування на рівні нашого району не потрібно, переконаний і голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук:
- Може розглядатися багато варіантів такого об’єднання. Але цей процес потрібно якось практично починати. Наше завдання - продемонструвати переваги, які матимемо внаслідок таких змін. У Державному фонді регіонального розвитку передбачено 3 мільярди гривень для громад, котрі розпочнуть об’єднуватися до 15 липня. Зміни справді назріли. Але ми повинні вислуховувати ваші пропозиції, враховувати їх і шукати найкращі варіанти. Бо правило «сім раз відмір і один відріж» ми практикуємо уже більше двадцяти років. Переконаний - настав час діяти.
Зрозуміло, що процес створення об’єднаних громад буде непростим, у чомусь навіть болісним. Проте одним з вагомих аргументів на його користь є прос­тий факт: згідно з законодавством, фінансування від держави отримають лише ті громади, які об’єднаються. Тим, хто вважає себе самодостатніми утвореннями і об’єднуватися не бажає, доведеться жити «за власний рахунок».
Тим часом, незважаючи на відсутність повного розуміння майбутньої реформи з боку багатьох очільників територіальних громад, після бурхливої наради процес подальшої роботи у районі таки пішов. Як повідомив Сергій Кондрачук, 20 березня у Новій Мощаниці відбулася зустріч представників громад, які потенційно згодом можуть об’єднатися. Сільські голови Ступного, Малої та Нової Мощаниць уже готові робити перші юридичні кроки для такого об’єднання та активно обговорюють усі його тонкощі у сільських громадах.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry