Антон (Антін) Борис - активний учасник «Просвіти» у 20-ті роки ХХ ст., член підпільної мережі ОУН у 30-ті, інок Почаївської лаври у 40-ві і репресований радянською владою у 50-ті, був людиною неординарною й творчою, в останні десятиліття свого життя відомою у Дермані як Монах.
Маловідомий поет народився у 1905 році в с. Дермань у родині хлібороба-трударя. Любив читати, освіту мав лише початкову - всього чотири класи. Брав участь у поході селян до «Козацьких могил» 28 червня 1935 року, а 17 грудня того ж року був притягнутий до кримінальної відповідальності за продаж на ярмарку в Мізочі «українських книжок націоналістичного забарвлення». Крім того, виконував обов’язки секретаря сільської «Просвітянської хати».


У 1939 р. А. Борис видав збірку віршів «З берегів Дерманки». Видрукувано її накладом близько 500 примірників у Рівному в приватній друкарні Якуба Гофмана за 203 злотих.
Поет підтримував контакти зі львівськими мистецьким колами, зокрема листувався з Богданом-Ігорем Антоничем. Це спілкування безперечно мало вплив на особистість і творчість Антона Бориса.
У 1943 році фашисти знищили більше 70 його односельців. Це зранило душу поета, у глибокій скорботі він покинув Дермань і став монахом-паломником Почаївського монастиря. Але замість спокою душі отримав глибоке розчарування. У скиті писав вірші-памфлети на монахів, коли бачив їхню несправедливість. За це й вигнали зі святої обителі.
У 1946-1947 роках у творчому доробку А. Бориса з’явились твори, в яких висміяні жорстокість і кар’єризм. Відтоді ж і почалися репресії над поетом.
Він надовго покинув рідні місця, а повернувшись, мешкав у Дермані. Не шкодував грошей на книжки, газети, журнали, багато читав. Його особиста бібліо­тека налічувала до 500 передплатних видань, хоча жив в умовах, які жахливо навіть згадувати. Працював сторожем на фермі, куточок якої став для нього домівкою. Його лаяли, йому погрожували місцеві керівники.
У 1980-1986 рр. А. Борис написав чимало хороших віршів. Помер він 1 лютого 1987 року у Дубенському будинку-інтернаті для інвалідів і престарілих. Похований у м. Дубно.

***
У літературно-мистець­кій вітальні «В світі прекрасного» Здолбунівської цент­ральної районної бібліотеки минулої неділі відбувся вечір пам’яті «Мало відома сторінка в історії Дермані», приурочений до 110-ї річниці з дня народження Антона Бориса. Бібліотекарі відділу обслуговування книгозбірні ознайомили присутніх з біографією поета-земляка, читали вірші. Учасники заходу із задоволенням прослухали оповідання «Монах», автором якого є місцевий письменник Володимир Дрозюк, уродженець Дермані, а також ознайомились з літературою, в якій згадується Антін Борис.
Запрошуємо любителів художнього слова та крає­знавців відвідати нашу книгозбірню і дізнатися про поета-земляка більше, звернувшись до таких видань, як І. Пащук «Літературно-краєзнавча енциклопедія Рівненщини», В. Іляшевич «Митці Дерманя», Г. Дем’ян­чук «Воскреслі для життя», В. Дрозюк «Оповідання», публікації А. Жив’юка «З-перед воєнних «Берегів Дерманки» у № 12/13 журналу «Погорина» за 2010 рік.
Світлана ЖИВ’ЮК,
провідний бібліотекар відділу обслуговування
Здолбунівської ЦРБ.

Comments are now closed for this entry