Шановні громадяни! У зв’язку із загостренням ситуації у Донецькій та Луганській областях, Державна служба України з надзвичайних ситуацій звертається до вас з проханням бути пильними і завжди пам’ятати основні правила дій при виявленні підозрілих та вибухових пристроїв.
Для того, щоб вирізнити вибухові пристрої з-поміж усіх інших, варто запам’ятати їх характерні ознаки:
предмети є незвичними для певної обстановки чи території;
наявність звуків від предмета (цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу), миготіння індикаторної лампочки;
наявність джерел живлення на механізмі або поряд з ним (батарейки, акумулятора тощо);
наявність розтяжки дротів, або дротів, що тягнуться від механізму на значну відстань;
предмет може бути підвішений на дереві, залишений на лавці і т. п.
Найчастіше вибухові пристрої можна виявити в місцях масового перебування людей. Тому, якщо ви побачили підозрілий предмет на вулиці:
негайно зателефонуйте до служби порятунку за номером 101 або у відділення міліції за номером 102;
попередьте перехожих про можливу небезпеку;


очікуючи на прибуття рятувальників, огородіть чимось небезпечне місце та відійдіть від знахідки на безпечну відстань (100 м). Для огородження скористайтеся будь-якими підручними матеріалами: гілками, мотузками, шматками тканини, камінням тощо.
Якщо перебуваєте у громадському транспорті чи інших місцях скупчення людей, треба бути особливо уважними та дотримуватись таких правил:
звертати увагу на залишені сумки, портфелі, згортки чи інші предмети, у яких можуть бути заховані саморобні вибухові пристрої;
у разі виявлення підозрілого предмета негайно (за допомогою кнопки виклику водія, переговорного пристрою чи іншим способом) повідомити про знахідку водія або правоохоронців;
не відкривати знайдені пакети чи сумки, не чіпати їх і повідомити людей довкола про можливу небезпеку.
Категорично забороняється:
торкатися предмета і пересувати його;
користуватися засобами радіо­зв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух);
заливати знайдений підозрілий предмет рідиною, засипати грунтом або чимось його накривати;
торкатися підозрілого пристрою та здійснювати на нього звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів і нагрівання.
Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків, пов’язаних з вибуховими пристроями, – грубе порушення елементарних правил безпеки. Знешкодити вибуховий пристрій або локалізувати вибух можуть лише підготовлені спеціалісти після виведення людей з небезпечної зони.
Ще раз нагадуємо: при виявленні підозрілого предмета, негайно повідомте про це службу порятунку за номером 101 та правоохоронні органи за номером 102.
Ігор КОВТОНЮК,
інспектор ДПРЧ-18.

Comments are now closed for this entry