вважають освітяни і вимагають у районної влади врегулювати проблеми з фінансуванням галузі

Чергове пленарне засідання сорок дев’ятої сесії районної ради 25 лютого перетворилося на справжню педагогічну поему: представники освітянських колективів Здолбунівщини галасливо вимагали у керівництва району грошей і справедливості.

Освітяни прибули у войовничому настрої і зі зверненням до депутатів райради, яке одразу зачитали з трибуни. У тексті цього документа йшлося зокрема про те, що у період економічної скрути та зовнішньої агресії освітяни потребують захисту й підтримки. Наявний помісячний розпис державної субвенції педагогів не задовольняє, оскільки веде до недофінансування галузі. А отже, під загрозою опинилося виконання захищених статей, в тому числі виплати заробітної плати згідно з тарифікацією та нарахування індексації. Тому вчителі вимагають перегляду розпису субвенції. І просять «вжити заходів щодо виділення для району додаткових коштів для виплати працівникам освіти зар­платні». В іншому випадку ситуація може вийти з-під контролю, резюмували педагоги.
Роз’яснити ситуацію взявся начальник фінансового управління Здолбунівської РДА Володимир Нечипорук, зазначивши, що претензії до місцевої влади є безпідставними, оскільки субвенція розподіляється за відповідною формулою, визначеною у законі «Про Державний бюджет України на 2015 рік».


Незважаючи на те, що загалом у минулому році освітянам району виділили 56 мільйонів гривень, а в 2015-му - 62 мільйони, помісячний розпис справді «кульгає». Наслідком цього є недоотримання педагогами у січні-лютому доплат, а також проблеми з оплатою за енергоносії. Натомість змінити розпис можуть тільки у Міністерстві освіти України, зазначив Володимир Нечипорук.
Проте освітянський бунт тільки набував обертів. Обурені вчителі активно закидали депутатів та присутніх на сесії соціальними гаслами. Мовляв, за комуналку треба платити, продукти купувати, а інфляція «з’їдає» і так мізерні зарплати, а в країні криза…
Врешті, налаштувати представників почесної професії на конструктив спробував голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук:
- Зрозумійте мене правильно: у Здолбунівської районної адміністрації грошей
немає, як і в будь-якої іншої райдержадміністрації в Україні. Ми можемо розпо­ряджатися коштами громади, тобто платників податків. Я погоджуюсь, що субвенція на освітянську галузь розподілена неправильно. Тому пропоную зустрітися з керівниками освітянських установ району, щоб заслухати інформацію щодо кожного закладу, обговорити усі цифри і визначити, як має розподілятися субвенція. Ми повинні разом знайти цей механізм і врегулювати ситуацію.
Що ж до звернень до вищих «інстанцій» чи оббивання порогів у Міносвіти, то новопризначений голова РДА дивиться на такі шляхи «з певною пересторогою». На його думку, ці заходи, швидше всього, виявляться неефективними, що доводить досвід чиновників від освіти з області. Тому «освітянське» питання таки будуть вирішувати «на місці», застосовуючи для цього усі можливі механізми.
Але жодне з роз’яснень від районних чиновників учителів так і не задовольнило.
- Наше завдання – дітей вчити, а не цікавитися паливом чи ще чимось, - продовжували звучати гасла з освітянських лав.
Хоч тут з шановними вчителями важко погодитися. Цікавитися нині потрібно не тільки власним благополуччям, причому усім - і педагогам, і медикам, і пенсіонерам, і студентам. Бо кожен розуміє, що затягувати паски зараз доведеться значно далі, ніж на останню дірку. І що в країні - війна. І що будь-які підбурювання, бунти та псевдомайдани, навіть на районному рівні, порушують неймовірно важливий для утримування хоч би відносного спокою у мирній частині країни баланс. Просто потрібно пам’ятати, що патріотизм зразка 2015 року вимагає від нас терпіння та гідної поведінки у складних обставинах. Як на фронті.
Ну а освітянське питання, звісно, треба вирішувати. Після перерви у сесійному засіданні депутати постановили ухвалити звернення до центральних органів влади, взявши за основу озвучений педагогами текст, а в понеділок, 2 березня, провести нараду з представниками районної влади й освітянських колективів. Саме після неї стане зрозуміло, чи вдалося знайти шлях до зняття соціальної напруги серед освітян.
Після цього освітянська делегація залишила сесійну залу, щоб обговорити текст звернення, а районні депутати таки взялися до швидкої роботи з обговорення внесених у порядок денний засідання питань.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry