Під час відкритого заняття у групі “Калинка”.

У час, коли слова гімну України звучать, як молитва, коли найщирішим з усіх є побажання «миру нам», коли настанова героям єдина - «поверніться живими», педагоги дошкільного навчального закладу № 3 «Ладоньки» пріоритетним напрямком своєї освітньої діяльності обрали формування у дошкільнят першооснов національної самосвідомості та морально-патріотичних почуттів.
Що треба робити, щоб не пересихало цілюще джерело мудрості наших прабатьків? Як зробити так, щоб наші діти не змарніли духовно, щоб не виростали, як оте перекотиполе, без роду, без племені, байдужими до рідної землі, свого краю, коріння, цінностей українського народу та його духов­них надбань? Як виховати любов до Батьківщини, відданість своєму народові, готовність заради них іти на жертви й под­виги? Шукаючи відповіді на ці запитання, ми дійшли висновку, що виховання повинно мати яскраво виражений націо­нальний характер.
А починати виховувати дитину треба з перших її років. Саме ми, педагоги-дошкіль­ники разом з родинами вихованців, створюємо фундамент, на основі якого можна формувати майбутнього грома­дянина-пат­ріота. І від нас, батьків та педагогів, залежить, щоб разом з молоком матері та її ніжною колисковою у душу дитини входила любов до всього рідного, щоб змалечку дитина пізнавала звичаї й обряди свого краю, збагачувала мову скарбами усної народної творчості.


Не варто думати, що високе патріотичне почуття недоступне дітям, адже за своєю природою воно об’єднує всі грані особистості - моральну, трудову, розумову, естетичну, а також фізичний розвиток, і передбачає вплив на кожну з цих граней для отримання єдиного результату. Щоб краще та ефективніше ознайомлювати дітей з національною культурою, вихователі “Ладоньок” створили в групах патріотичні куточки, в методичному кабінеті садочка сформували добірку науково-методичної та художньої літератури, навчальних посібників з українського народознавства, методичних розробок, конспектів занять, сценаріїв свят та розваг. Для прищеплення дітям любові до рідного краю, поваги до національної культури і звичаїв на заняттях активно використовуються і державна символіка України, і народознавчий матеріал (вінки, рушники, український одяг, гончарні вироби тощо).
Заняття з елементами народознавства сприяють вихованню у дітей духовності,
доброзичливості, чесності, поваги до української і культур інших народів, шани до традицій, оберегів. Ось і нещодавно відбулося відкрите колективне заняття народознавчого напряму в середній групі «Калинка». Вихователь А. О. Черняк зосередила увагу діток саме на народних символах, оскільки впевнена, що виховання і народ - два взаємопов’язані, нерозривні поняття. Алла Олександрівна в доступній формі ознайомила дітей з національним українським одягом (святковим та буденним), вишивкою, як одним з видів українського національного декоративно-прикладного мистецтва, орнаментами вишиванок, а також залучила дітей до створення сорочки-оберегу для воїнів.
Педагог зуміла провести заняття так, що кожен її маленький вихованець відчув себе сином Вітчизни, відчув гордість від того, що він є спадкоємцем тисячолітньої героїчної слави України і творцем її сьогодення.
А ще діти співали… Співали про небо, про сонце, про маму, про рідну Україну і свої щирі почуття до неї, про свій народ, його гідність і право на існування, право на майбутнє. Малеча співала, а дорослі, нишком витираючи сльози, благали мирної долі дітям, і, як ніколи, гостро усвідомлювали, що головне наше зав­дання, обов’язок перед Україною - виховати справжніх її патріотів.
Алла ПАВЛЕНКО,
вихователь-методист
ДНЗ № 3 «Ладоньки»
м. Здолбунова.

Comments are now closed for this entry