Той факт, що молоде покоління українців є активним, перспективним та небайдужим, красномовно засвідчила Революція Гідності та усі події, які відбуваються в країні досі. Ті, хто через якихось 10-15 років братиме відповідальність за долю держави, уже зараз мислять по-іншому. Вони вміють відкидати непотрібні обмеження. Вони є щирими максималістами. А тому внутрішньо готові жити у справжній європейській країні, яку саме їм судилося творити.
Десятикласниця Здолбунівської гімназії Марта Шмендель не лише неординарно мислить, але й має здатність оригінально викладати свої думки. Дівчина вже неодноразово перемагала у різних творчих змаганнях. Цього ж разу вона виборола третє місце на ІІ Всеукраїнському конкурсі есе «Я - європеєць», організованому посольством Литовської республіки в Україні спільно з ВМГО «Серце до серця» за підтримки Міністерства освіти і науки України та Міністерства молоді і спорту України. У конкурсі брали участь учнівська молодь 8-11 класів та члени молодіжних організацій.
Пропонуємо до уваги читачів конкурсне призове есе нашої землячки.

 

Час безперервного бігу та метушні, блискучих гаджетів та розкутих поглядів; час, коли людська нога ступає на поверхню комети, а вчені ловлять «частинку Бога»; коли одні ведуть війни за нафтові ріки, а інші моляться за горнятко води; час, коли людина в божевільному потоці інформації, запитань, штучних посмішок та недоспаних ночей навіть забуває, як виглядає захід сонця. Так, це саме той час, коли так складно всього лиш залишатися Людиною.


Ні, не просто представником ряду Примати, а от саме Людиною. Розумієте? Все-таки кожен з нас народжується на цей світ неспроста. А коли ж ми вбачаємо ціль нашого існування в «поїсти-поспати-розмножитись» і віддано служимо виключно своїм інстинктам, ми залишаємось всього-на-всього одухотвореними мішками з м’ясом та кістками. В цьому і суть. Не бути рабом примітивних рефлексів. Не бути в цьому світі лише споживачем. Не існувати, а жити.
Власне, у цьому всьому і полягає основний зміст звання «європеєць». Я - європеєць, а, отже, я - Людина і буду нею залишатись у будь-яких умовах.
Я - європеєць, а, значить, я годую не лише своє тіло, а й розум. «Мислю - отже існую», - сказав свого часу Рене Декарт. І справді, ми наділені неймовірної цінності даром - мислити. Давайте ж не будемо нехтувати цим подарунком природи. Навчатися - не означає відсидіти шматок життя за партою та в аудиторії. Ні, навчання - це процес, що має охоплювати усе наше життя. Цей світ просто таки неосяжний, і кожна його шпаринка повна чогось неймовірного. Тому пізнаваймо його, скільки в нас є сил та часу. Адже лише так можна повною мірою усвідомити красу того, що нас оточує. Розвиваймо себе, не стіймо на місці.
Я - європеєць, а, значить, я на цій планеті не лише споживач. Земля забезпечує нас усім, чим потрібно, і ми маємо відповідно віддячувати їй за це бережливим ставленням до природи та економним використанням її ресурсів. Ми з вами не є вінцем природи. Ми її діти.
Я - європеєць, а, значить, я поважаю інших людей та їхні погляди. Давайте знімемо ці склеєні суспільством та вихованням окуляри і поглянемо на людей без усіх цих панцирів та масок: без посад і чинів, розмірів гаманців, расових, релігійних та етнічних стереотипів. Погляньте. Ми всі однакові. Ми всі - люди. І кожен з нас без виключення заслуговує на повагу та власну думку. Про це й говорить золоте правило моралі: «Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе». І це по-дитячому просто, наче двічі по два. Так, у всіх нас різні погляди. Проте всі ми однаково не знаємо, як виглядає істина. Тому будьмо толерантними.
Я - європеєць, а, значить, я маю почуття власної гідності. Людина ніколи не поважатиме цей світ та оточуючих, якщо вона не поважає саму себе. Почуття гідності - це той внутрішній стержень, що тримає нашу душевну поставу. Мати його - означає не дозволити собі опуститися до огидної залежності, свідомого рабства та розумового застою, означає не дозволити іншим поводитись з тобою, як з худобою. Саме через це в Україні і розпочалася Революція Гідності. Люди більше не захотіли бути пішаками у чиїйсь масштабній брудній грі. Вони не захотіли, покірно схиливши голови, гризти кинуту їм кістку. Бо мати гідність – це боротися за своє щастя, незважаючи ні на що. І мій народ це доводить.
Отож, будьмо європейцями. Поважаймо себе та оточуючих. Давайте разом робити цей світ кращим.
Марта ШМЕНДЕЛЬ.

Comments are now closed for this entry