Час відправити Діда Мороза назад до Росії?

Коли за вікном господарювала груднева віхола, насипаючи снігові кучугури, а добрі господарі вже потроху готувалися до низки зимових свят, до слухняних українських дітлахів приходив святий Миколай.
Цей добрий та милосердний святий недарма мав щиру шану серед українців. Цінували його доброчесність та жертовність, а легенди про Миколая змалку знали навіть діти, котрі з нетерпінням чекали того грудневого дня, коли святий залишає подарунки під подушкою чемним малятам.
Миколая Чудотворця вважають святим, який опікується воїнами, водіями і тими, хто подорожує. Він допомагає бідним у скруті, вважається покровителем дітей та студентів, моряків, торговців і лучників.
Дослідникам життя святого Миколая іноді важко відділити правду від легенди. Миколай був єпископом Міри (Лікія, сучасне Демре, Туреччина). Народився він близько 270 року, батьки його належали до одного з найвідоміших та найбагатших лікійських родів. Миколай був їхнім єдиним і довгожданим сином, виховували його у християнському дусі. Тому з юних років Миколай відзначався глибокою побожністю, піклувався про вбогих і згодом обрав духовний сан.


Близько 300 року у Мірі розпочалася велика епідемія. Миколай, незважаючи на небезпеку, чим міг, допомагав хворим. Під час цієї епідемії померли його батьки, а Миколай успадкував велике багатство, яке роздав бідним і нужденним. Не чекав, щоб у нього просили допомоги, а сам шукав тих, хто потребує підтримки. Саме з його ім’ям пов’язана традиція, яка сягає XII століття – надавати допомогу та стипендії у навчальних закладах. Пізніше цей звичай переродився у традицію дарування подарунків дітям у надвечір’я дня святого Миколая. Тому варто пояснювати малюкам, звідки походить цей звичай та ким був Миколай Чудотворець.
Власне, дітлахи мали б усвідомлювати, що святий Миколай – це не лише добрий дідусь з подарунками, а й справжній прик-лад християнського життя, оскільки він справді прагнув реалізувати подвійний аспект християнської любові – до Бога та ближнього. Тому він, як ніхто інший, уособлює суть світлих зимових свят та «підходить» на роль того, хто порадує у ці дні малюків дарами.
До слова, днями на Здолбунівщині небайдужі до національних традицій активісти висловили бажання звернутися до представників влади з пропозицією проводити дитячі новорічні свята без участі звичного Діда Мороза. На їх переконання, саме шанований в Україні святий Миколай ідеально підходить на роль того, хто мав би вітати з зимовими святами дитсадківців та школярів.
Зважаючи на події останнього року у нашій державі та на щире прагнення і дорослих, і малих абстрагуватися від чужоземного впливу, ідея видається доречною. Тим паче, що особливих затрат та надзусиль з боку організаторів свят у навчальних закладах для втілення цієї ідеї не потрібно, а малеча Миколая знає і любить давно. А Снігуроньку з російських казок цілком може замінити Зима або ж інша героїня. Врешті, ми маємо величезний пласт автентичної міфології, тому герої для дитячих ранків у ньому точно знай-дуться.
Хто ж приноситиме подарунки під ялиночку малюкам удома, це вже питання кожної окремої родини. Але пам’ятайте, що святий Миколай – настільки добрий, що цілком може обдарувати і у новорічну ніч, і на Різдво. Тільки б дітки були слухняними, а шлях до кожного українського дому – мирним та спокійним.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry