Однією з актуальних екологічних проблем країни та нашого регіону зокрема є масове щорічне осіннє спалювання опалого листя. Ця звичка в останні роки стала для українців нормою. А чи задумуються люди, якої шкоди вони завдають собі і довкіллю?
Отож, чим шкідливе спалювання сміття, опалого листя і сухої трави.

Зелені насадження є не тільки “легенями” планети. Вони також виконують важливу роль біологічного фільтру, який очищує навколишнє середовище. Подібно до фільтрувального паперу, вони затримують величезну кількість забруднювачів. Через відкрите спалювання у навколишнє середовище потрапляють маленькі часточки твердих згорілих речовин та вуглеводні, в яких містяться отруйні, подразнюючі речовини й канцерогенні компоненти, які накопичувались у листі упродовж усього сезону.


Дим від спаленого листя містить окис вуглецю (чадний газ). У результаті його впливу на людський організм можливі запаморочення, головний біль та загострення респіраторних хвороб. Новонароджені, немовлята, курці, літні люди, особи з хворобами серця та хронічними захворюваннями легень є чутливішими до дії окису вуглецю. Вдихання твердих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань.
Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя призводить до загибелі зимуючих корисних комах, наприклад, таких, як сонечка. Їх здобич - попелиці - лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Тож іще восени створюємо умови для розвитку попелиць навесні. Крім того, спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Гинуть вони і від утворюваних при горінні важких металів.
Кожен з нас може почати протидіяти осінньому спалюванню листя на своїй вулиці, у селі чи місті. Інструментом для цього може слугувати проста пізнавальна бесіда про всі загрози й небезпеки. При цьому ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашому боці. Потрібно керуватись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля. Знати, що статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 Адміністративного кодексу України. Є й інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.
Що ж робити з опалим листям? Найбільш дружнім до дов­кілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Компост можна використовувати як високоякісне органічне добриво у саду та на городі для підживлення ґрунту і підвищення його родючості. Внесення компосту пригнічує розвиток бур’янів, покращує температурний режим ґрунту, слугує поживою для хробаків та інших організмів, які забезпечують необхідними речовинами рослини та культури.
Галина КАЛЬЧУК,
науковий співробітник НПП «Дермансько-Острозький».

Comments are now closed for this entry