Соціальні норми житла (для оплати користування житлом, централізованого та індивідуального опалення) та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами (централізоване постачання холодної і гарячої води, централізоване водовідведення, електропостачання, газопостачання, вивезення побутових відходів) для надання пільг та субсидій на оплату житлово-комунальних послуг затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 6.08.2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (далі - Постанова).
З жовтня 2014 року громадянам, яким відповідно до законодавства призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, встановлено соціальну норму житла на рівні 13,65 м2 загальної площі на одну особу та додатково 35,22 м2 на домогосподарство. Це дасть змогу спростити надання субсидій без розгляду комісії з питань призначення та надання житлових субсидій щодо збільшеної площі.


Постановою передбачено застосування регіональних коригуючих коефіцієнтів до соціальних нормативів користування послугами газопостачання та електропостачання для індивідуального опалення. Для Рівненської області для індивідуальних житлових будинків - 1,079; для багатоквартирних житлових будинків - 0,529.
Постановою встановлені єдині для всієї України соціальні нормативи споживання холодної і гарячої води, водовідведення, вивезення побутових відходів.
Постановою внесено зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрап­леного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.1997 року № 1050), згідно з якими:
- комісії позбавляються права прий­мати рішення про надання субсидії на збільшену понад норму площу житла;
- передбачається враховувати дохід на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які зареєстровані на житловій площі і декларують відсутність доходу, або доходи яких менше прожиткового мінімуму;
- субсидія надаватиметься одному із зареєстрованих членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок (нині субсидія на загальних підставах призначається лише власнику житлового приміщення);
- сума субсидії, яку органами соціального захисту населення переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата обов’язкової частки платежу домогосподарства на наступний розрахунковий період;
- субсидія призначається, виходячи із соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, і перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється.
Стосовно визначення розміру обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги, тверде паливо, скраплений газ
Постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 р. № 1156 “Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрап­леного газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії”. Відповідно до зазначених змін:
- змінюється розрахунок відсотка обов’язкового платежу сім’ї, який визначатиметься для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу;
- виключаються положення щодо можливості зменшення обов’язкового платежу громадян внаслідок економного споживання послуг;
- перерахунок розміру призначеної субсидії за фактичними обсягами споживання послуг не здійснюється.
Розмір обов’язкової частки плати за житлово-комунальні послуги для отримувачів субсидії визначатиметься у наступному порядку:
1) обчислюється середньомісячний сукупний дохід сім’ї за попередні 6 місяців;
2) середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і таким чином визначається середньомісячний дохід на одну особу;
3) дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць (у 2014 році - 1176 грн.), тобто визначається співвідношення середньодушового доходу родини до розміру прожиткового мінімуму на одну особу;
4) отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15 % (за базовий варіант взято обов’язкову плату за житлово-комунальні послуги у розмірі 15 % доходу родини при доході на одного члена сім’ї на рівні двох прожиткових мінімумів), і таким чином визначається відсоток обов’язкової плати за житлово-комунальні послуги.


Для прикладу

У житловому приміщенні зареєстрована одна особа - пенсіонер. Розмір плати за житлово-комунальні послуги, виходячи із соціальних норм та соціальних нормативів користування послугами, становить 300 гривень. Пенсіонер не працює, пенсія за 6 місяців складає 12000 гривень. Середньомісячний сукупний дохід становить 2000 гривень (12000 грн.: 6 = 2000 грн.).
Визначається обов’язкова частка плати за послуги (%): 2000:1176:2*15 % = 12,76 %
Тобто пенсіонер повинен сплачувати за житлово-комунальні послуги 255,2 грн. (2000*12,76 %), а решта плати за житлово-комунальні послуги є субсидією (300 грн. – 255,2 грн. = 44,8 грн.).

Comments are now closed for this entry