Цього року День знань розпочнеться для школярів Уроком мужності, а замість купівлі букетів для вчителів дехто пожертвує гроші на потреби вояків АТО. Зрозуміло, що урядовці не могли не відгукнутися на події на Сході, якими останні півроку живе уся країна. Тому у перший день навчання Міністерство освіти та науки України рекомендує учителям спілкуватися з учнями про мужність і героїзм в ім’я свободи, незалежності та демократичного розвитку нашої держави. Також педагогам радять спланувати та провести цикл Уроків мужності, які мали б на меті сформувати у молоді фундамент сучасної національної ідентичності.

Утім, зараз вчителям навряд чи доведеться у чомусь переконувати школярів, більшість з яких останнім часом активно слідкує за новинами, віддає власні кишенькові гроші на пожертви воякам АТО та пише солдатам проникливі листи. Адже наша національна ідентичність тепер щодня формується та міцніє в умовах жорстокого протистояння.
А от кому довелося проявляти мужність у побутових умовах, то це батькам школярів. Збираючись на закупи перед початком навчального року, їм довелося брати з собою куди більші суми, аніж це було у 2013-му. Зрозуміло, що впевнене падіння гривні та нестабільність ситуації у крані стимулювали ріст цін практично на все. У серпні ціни на деякі канцтовари зросли майже на 50%. Як наслідок, порахувавши мінімальні витрати на збір першокласника до школи, щасливі батьки майбутнього школяра констатували, що нині купівля шкільної форми, взуття, спортивного костюма, ранця, книг та дрібного шкільного приладдя обійшлася більше ніж у 2000 тисячі гривень. Усім батькам добре відомо, що дитячий та підлітковий одяг коштує практично стільки ж, як і вбрання для дорослих. Тому й ціна шкільної форми складає не менше 400 гривень. До речі, продавці кажуть, що нині дуже високим є попит на дитячі вишиванки, які цьогоріч батьки купують школярам замість традиційних білих сорочок та блузок. Вишита сорочка додає до загального кошторису ще 200 гривень, або й більше.


Не дивно, що цього року на розкладках шкільного приладдя домінують зошити, щоденники та пенали зі зображенням української символіки, вишиваних принтів, національних героїв та діячів культури. Якщо ще рік тому щоденники з портретами Тараса Шевченка чи Степана Бандери припадали пилом, то тепер зображення нашої символіки та осіб, які свого часу примножували національну славу, є справжнім трендом. Реалізатори канцелярських товарів кажуть, що попит на таку продукцію дуже високий: зошити «у вишиванку» подобаються усім.
Цікаву ініціативу почали поширювати днями і в мережі Фейсбук. На думку багатьох користувачів соцмережі, зараз не час тратити сотні гривень на помпезні букети. У країни – великі проблеми, тому економити варто всім і на всьому. Ініціатори акції закликають обійтися без букетів, а зекономлені кошти пожертвувати військовим АТО або ж витратити на реальні потреби своєї школи. З’явилися навіть листівки з написами “Життя
солдата замість мертвих квітів”,”Букет солдату! Підтримайте героїв України”. Таку ідею вітають і в профільному міністерстві. Утім, тратитися на букет чи ні – все ж таки особиста справа кожного. Але улюблена вчителька завжди зрадіє й простому маленькому букетику осінніх айстр від уважного учня. Головне, щоб у День знань над школами нашої країни ніколи не кружляли ворожі літаки.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry