Амброзія полинолиста - один з небезпечних карантинних бур'янів, однорічна рослина родини складноцвітих. Розмножується лише насінням, яке утворює у великій кількості. Має розтягнутий період сходів. За сприятливих умов сходи можуть з'являтися упродовж всього вегетаційного періоду.
Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані водними потоками, вітром, птахами, на колесах транспортних засобів, взутті людей.
Амброзію полинолисту можна зустріти на узбіччях доріг, вздовж залізниці. Зовні рослина схожа на полин гіркий, вся опушена, стебло пряме, гіллясте, листки черешкові перисто-розсічені, верхній бік листової пластинки зелений, нижній - сірий, опушений.


Амброзія полинолиста винятково шкідлива. Алергію у людей, чутливих до пику, викликають усі частини рослини. Захворювання проходить у вигляді різко вираженого алергічного риніту, кон'юнктивіту, тяжкої бронхіальної астми, головного болю. Супроводжується різкою слабкістю, що нерідко призводить до непрацездатності хворих.
До уваги мешканців сіл, дороги у яких висипані щебенем, який перед цим використовувався для підсипки залізничних колій: є велика імовірність появи цієї рослини.
У Здолбунівському районі впроваджено карантинний режим на станції Здолбунів Львівської залізниці загальною площею 0,25 га. На території з карантинним режимом здійснюється комплекс заходів, спрямованих на знищення вогнища карантинного бур'яну та запобігання його подальшому розповсюдженню.
Боротьба з амброзією має бути спрямована на виснаження запасів її насіння в грунті і запобігання повторному засміченню.
Механічне скошування амброзії полинолистої не ефективне. До знищення рослини призводить лише її викорчовування, бо після підрізання стебла вона може швидко відтворювати наземну частину, причому утворювати кілька продуктивних стебел. Найефективнішим є хімічний метод боротьби з амброзією, але при його застосуванні необхідно керуватися «Переліком переліком пестицидів й агрохімікатів, дозволених до використання вУкраїні».
Олена СКАЗЬКО,
головний спеціаліст - державний
фітосанітарний інспектор
відділу державного нагляду
Державної фітосанітарної інспекції
Рівненської області.

Comments are now closed for this entry