Село ревно зберігає традиції, щиро пишається своїми людьми та демонструє непересічну гостинність. Такі враження залишилися в учасників координаційно-консультативної ради з головами територіальних громад району, практична частина якої проходила на території населених пунктів Будеразької сільської ради. 

Захід, який відбувся 15 травня, розпочався з теоретичної частини за участю
голови райради Василя Тимо­щука, голови райдерж­адміністрації Олександра Бухала, начальника управління соціального захисту населення РДА Миколи Бортника, директора районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяни Павлової, начальника управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Світлани Жовтанюк, директора Здолбунівського районного центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Анатолія Ліщинського, керуючого Здолбунівським відділенням ВАТ «Ощадбанк» Ярослава Бараболі та очільників територіальних громад району.


Під час наради йшлося про професійну та соціальну реабілітацію, забезпечення засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та представників інших категорій населення. Як повідомив Микола Бортник, у нашому районі на обліку перебуває 3167 інвалідів, серед яких 229 - діти. Діють районні програми, на які виділяються, згідно з відповідним планом, кошти. Управління соціального захисту РДА безоплатно забезпечує представників згаданих категорій населення необхідними засобами реабілітації. Зокрема у 2013 році 19 інвалідів отримали потрібні їм засоби у пункті при відділенні со­ціально-побутової адаптації територіального центру.
Про роботу з сім’ями, котрі перебувають у складних сімейних обставинах, розповіла Тетяна Павлова. Складні обставини часто фіксуються не лише у родинах, де батьки пиячать або вживають наркотики, а й там, де обоє батьків втратили роботу, перебувають на закордонних заробітках. Таким родинам часто необхідна допомога. Сільські голови повинні також проконтролювати, щоб усі діти-сироти та діти, позбавлені батьківського пік­лування, перебували на квартирному обліку.
Світлана Жовтанюк проінформувала про особливості соціального забезпечення людей пенсійного віку у зв’язку зі змінами, які відбулися в пенсійному законодавстві. Начальник управління ПФУ наголосила, що у поточному році підняття пенсійних виплат не очікується, а станом на травень всі виплати проводяться своєчасно. До речі, на Здолбунівщині мешкає 16200 пенсіонерів, водночас кількість людей, котрі працюють, становить близько 13000.
Керуючий Здолбунівським відділенням ВАТ «Ощадбанк» Ярослав Бараболя розповів про здійснення соціальних програм через Ощадбанк та особливості обслуговування клієнтів.
Після обговорення учасники наради вирушили до населених пунктів Будеразької сільської ради, землі якої розташовані на найбільшій відстані від районного цент­ру. Та й сама територія сільської ради дуже велика: від Будеража до Зеленого Дуба - 18 кілометрів. Тому очільнику територіальної громади доводиться враховувати і гео­графічний фактор.
- Я сам регулярно до людей їжджу, - відповідає на репліку про те, як віддалені мешканці добираються до сільради, її голова Володимир Баранов.
Сільському голові, який очолює громаду вже кілька скликань поспіль, справді доводиться «тримати на контролі» чималий пласт роботи. У Будеражі зараз мешкає близько 600 людей, а загалом на території сільради - майже 900 жителів. Зважаючи на особливості розташування і віддаленість райцентру, людям потрібно забезпечити доступ до усіх послуг і можливостей.
Як і скрізь, у Будеражі чимало співочих талантів, що й продемонстрували гостям у місцевому будинку культури. Співають, декламують поезію тут і визнані сільські артисти, і маленькі, але дуже талановиті, дітлахи.
Продемонстрували гостям також об’єкт соціальної сфери, яким міг би пишатися і райцентр. Будеразьке стаціонарне відділення для постійного проживання Здол­бунівського районного центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «презентував» директор центру Анатолій
Ліщинський. У ошатному відділенні по-справжньому затишно: на вулиці - бруківка, квіти, бесідки, у приміщенні - сучасний ремонт, гарні та зручні кімнати.
Відділення на 5 місць створили ще у 2003 році. Зараз воно розраховане на 20 людей, сьогодні тут проживає 16 осіб. Одразу помітно, наскільки комфортно почуваються тутешні мешканці. Для них навіть встановили сучасну супутникову антену. За переглядом телепередач проводить час і найстарша жителька відділення - інвалід війни Марія Дмитрівна Семенюк. Бабуся каже, що їй тут живеться добре. Умови справді хороші, адже місячна вартість утримання однієї людини у відділенні складає 3300 грн.
За допомогою лікарів сільські жителі звертаються до Будеразької лікарської амбулаторії сімейної медицини. Як розповів головний лікар закладу Олег Яріш, загалом у штаті медзакладу трудиться 9 працівників. Всього амбулаторія обслуговує 2300 людей. Щоправда, демографічне питання, як і раніше, постає гостро: цього року на території сільради народилося всього 6 дітей.
Утім, якщо у селі є дитячий садок та хороша школа, то його можна вважати перспективним. Будеражцям поталанило і з тим, і з іншим. Місцевий ДНЗ «Сонечко», яким завідує Людмила Дмит­рук, зараз відвідує два десятки дітей.
А із затишного дитсадка малі будеражці йдуть до сучасної школи, оснащеної усім необхідним приладдям. Директор школи Володимир Дмитрук натхненно демонструє цілі масиви квітів та молодих дерев, двоповерхові шпаківні, гойдалки й лавочки на ідеально чистому подвір’ї. Всередині школа не гірша, причому, завдяки ентузіазму колективу у ній постійно з’являється щось нове. Нещодавно обладнали чудовий стенд, присвячений Небесній сотні. Щоправда, настільки комфортний навчальний заклад мав би використовуватися на 100%, та у школі, розрахованій на 135 місць, навчається 78 учнів.
А от семеро дітей із села Зелений Дуб здобувають знання… у сусідній області. Вони відвідують школу у селі Андрушівка, яке розташоване вже на Тернопільщині. Цілком логічно, якщо зважати, що до Андрушівки добиратися усього 2 км, а до Будеража - усі 18. Скуповуватися селяни також звикли у тернопільському селі. І хоч до райцентру справді далеко, зате природні ландшафти тут унікальні. Як і щирі, працьовиті люди, котрих учасники семінару зустріли у Будеражі, Мостах, Зеленому Дубі. Вони звикли прокидатися вдосвіта, надзвичайно багато працювати і розраховувати на власні сили. І вони заслуговують на простіше та легше життя.
Марина СТЕПАНЮК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry