Активно розвивається співпраця Здолбунівської гі­мназії та навчального закладу чеського міста Шумперк. Розпочалася вона ще торік, а нещодавно здолбунівчани провели кілька надзвичайно насичених днів у Чехії.
Шістнадцять гімназистів з 7, 8, 9 та 10 класів, яким
пощастило побувати у дружньому закордонному місті, із захопленням поділились враженнями від побаченого там. Візит учнів, яких супроводжували заступник директора з виховної роботи Ірина Петрівна Кирилюк та вчитель англійської мови Жанна Євгенівна Павлусь, тривав з 27 квітня до 4 травня.
Українці спілкувалися з однолітками та вчителями з Чехії російською, розповідають учні, адже у гімназії Шумперка її викладають. Часом доводилося згадувати й англійську. А наостанок, за словами здолбунівських підлітків, вони зуміли навіть навчити своїх однолітків вітанню «Слава Україні!».
- Проблем зі спілкуванням не було, - розповідає Жанна Павлусь, - тамтешні вчителі та директор легко спілкувалися з нами російською, переходили й на англійську. Тому ми один одного розуміли завжди.


Гімназистам знаходити спільну мову з однолітками було теж легко, адже всі вони мешкали в родинах своїх ровесників, а тому мали змогу пізнати їх життя зсередини. Кажуть, що чехи одразу вразили своєю пунктуальністю: точність - риса, притаманна як підліткам, так і дорослим.
- Члени наших нових «сімей» одразу почали розпитувати, про наші родини, про життя, - розповідає Марія Куча. - Та й нам цікаво було побачити, як вони живуть. Виявляється, все дуже просто. Харчуються звичайними стравами, особливих домашніх делікатесів не готують. Вже згодом, після відпочинку, ми поїхали до гімназії, там почали спілкуватися тісніше, грати у спортивні ігри. Чехи у спілкуванні такі ж як і ми, але є й відмінності. Наприклад, вони практично не знайомі з тими, хто вчиться поряд з ними в інших класах.
Здивувало здолбунівчан і те, що чеські гімназисти на уроках поводяться вільно - можуть ходити по класу, за потреби - вийти. Викладачі одягнені просто - не відрізниш від учнів. Учителі ж зазначають, що уроки в Чехії проходять доволі спокійно, хоч і незвично. Кажуть, що дивує й «різнобарв’я» за партами, адже шкільної форми чи хоча б більш-менш усталеного одягу для занять учням носити не потрібно. Та й шкільне життя відрізняється від нашого.
- У чехів немає такого свята Останнього дзвоника, як у нас. Зате у них є цікава традиція. Випускники ходять містом та намагаються зібрати гроші й ласощі, щоб згодом відсвяткувати випускний. Немає ні урочистостей, ні внесків батьків, ні «парадного» одягу. Чеські випускники просто йдуть у кафе і витрачають зібрані кошти, - розповідає Ярослав Стасів.
До речі, цю традицію гімназисти спробували відтворити у Здолбунові під час відзначення Дня Європи.
Загалом наші гімназисти у захваті від насиченої програми, яку підготували їм у Чехії. Здолбунівчани відвідали неймовірні місця – печеру зі сталактитами, термальні купальні, чеські замки, які, за словами гімназистів та учителів, збережені настільки дбайливо, що і зовні, і всередині них відчувається справжній дух середньовіччя. Побували і в чеському Новому Малині, названому на честь українського села, яке було спалене у роки війни. Саме місто Шумперк теж викликало захоплення - гарна архітектура, чистота й лад. Не обійшлося у розмовах і без обговорення того, чим сьогодні живе Україна.
- Про події, які зараз відбуваються в нашій країні, чехи знають в основному з новин. Українців вони, звичайно, підтримують. Щоправда, все ж таки не зовсім розуміють наші реалії, - каже Денис Кравчук.
Зараз у гімназії сподіваються на покращення внутрішньої ситуації. Адже вже у
вересні планується візит-відповідь: чеські гімназисти будуть знайомитися з особливостями нашої країни під час відвідин Здолбунова. Тепер і адміністрації гімназії, і кожному з тих, хто прийматиме чехів у своїх родинах, доведеться подумати, що саме варто продемонструвати новим друзям. Поки що ж гімназисти обох країн активно спілкуються в соціальних мережах і сподіваються на наступні зустрічі.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry