Незважаючи на несприятливі погодні умови, 15 квітня співробітники Національного природного парку «Дермансько-Острозький» разом із учнями Бущанської ЗОШ І-ІІІ ст. вирушили в експедицію територією парку для дослідження первоцвітів нашої місцевості. Ще від початку подорожі ми милувались цвітінням дібровної та жовтецевої анемон, фіалок, зубниці залозистої, рівноплідника рутвицелистого, чини весняної, квасениці звичайної, зеленчука жовтого, пшінки весняної, гусячої цибулі, рястів ущільненого та порожнистого, первоцвіту весняного - цінної лікарської рослини, медунки темної, яка є дуже продуктивним медоносом. Бачили також петрів хрест лускатий - багаторічну рослину, що паразитує на коренях широколистяних дерев і кущів, має підземні пагони та квітконоси, які виступають над ґрунтом.


Але найцікавіше нас чекало на окраїні села Буща, у лісі поблизу хутора Залісся, де квітувала скополія карніолійська - рідкісний зникаючий вид, занесений до Червоної книги України.
На території нашої держави ця рослина поширена в гірських районах Карпат, у рівнинних місцевостях вона трапляється поодиноко, і одним з таких місць є Національний природний парк «Дермансько-Острозький».
Скополія - цінний для науки реліктовий вид, який потребує особливої охорони. За фольклорною традицією, у давнину скополію використовували у якості чаруючого і любовного напою, подібного до мандрагори. Проте зривати та використовувати її не рекомендуємо, і не тільки через її охоронний статус, скополія - надзвичайно отруйна рослина.
Галина КАЛЬЧУК,
старший науковий співробітник
НПП «Дермансько-Острозький».
На фото: учасники експедиції.

Comments are now closed for this entry