22 березня 1944 року було особливим - трагічним - днем в історії Здовбиці, найбільшого села нашого району. Саме цього дня на окраїні села, де колись, за легендою, випалював вапно місцевий житель Микита, Здовбицька сотня УПА прий­няла бій із військами НКВС за підтримки військової частини, що йшла на фронт.
Радянські окупанти оточили бандерівців, зав’язався жорстокий бій. Сили були нерівні, а тому упівцям дали наказ проривати оточення. З цього пекла вирвався тільки рій Беркута (Мичка) і деякі окремі щасливці. Сотня боролася до останнього набою. На сьогодні встановлено імена 42 загиблих вояків УПА зі Здовбицької сотні, хоча, як свідчать архівні дані, радянська сторона веде мову про 46 убитих, 7 поранених, 19 захоплених у полон та 2 зник­лих.
Минулої неділі, 23 березня, весняна сонячна погода посприяла, аби у Микитових ровах зібралась чимала кількість люду, щоб вшанувати та помолитися за упокій душ визволителів землі української, які 70 років тому віддали на цьому місці свої життя. Серед присутніх – небайдужі мешканці села, прихожани Здовбицького Свято-Михайлівського храму, члени місцевої станиці «Пласту», депутати різних рівнів, котрі беруть участь у заходах на Микитових ровах щороку. Були також і гості, які прибули вшанувати загиблих пов­станців вперше.


Спочатку настоятель Здовбицького храму отець Віктор (Власюк) відправив за загиблими повстанцями панахиду. Декілька пісень виконав народний аматорський фольклорний колектив «Здовбицькі молодички», після чого ведучі заходу Ганна Тимощук та Сергій Миронюк надали слово охочим виступити.
До присутніх звернулися голова районної ради Василь Тимощук, депутати райради Олександр Бухало та Сергій Кондрачук, громадський активіст Роман Красовський, сотник Рівненської сотні самооборони Олександр Чорний. Промовці наголошували на тому, що самопожертва вояків УПА, загиблих у Микитових ровах, не була марною, адже на їх подвигу виховали нове покоління українців, котрі, як і їх славетні предки, готові боротися за волю свого народу і при потребі - віддати за неї свої життя.
Наприкінці заходів у Микитових ровах усі присутні виконали духовний гімн України.
Сергій КОНДРАЧУК.

Comments are now closed for this entry