Сучасний світ, що стрімко змінюється мало не щодня, з його новаціями, прогресивними технологіями, змушує кожного з нас бути в постійній напрузі, підлаштовуватися під його шалений ритм, стимулюючи до пошуку нових життєвих орієнтирів. Ще складніше у цій ситуації людям старшого покоління. Проте чимало з них, маючи величезний життєвий досвід, не бажають залишатися осторонь суспільних процесів, прагнуть здобувати нові знання, реалізовувати себе у різних сферах діяльності.
І в цьому їм покликаний допомогти «Університет третього віку», який нещодавно почав діяти і в нашому місті на базі Здолбунівського районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Детальніше про цей проект розповідає директор центру Анатолій Дмитрович Ліщинський.


- «Університет третього віку» – це форма соціального обслуговування, яка передбачає надання освітніх послуг
громадянам похилого віку, сприяє збереженню їх соціальної активності, розкриттю внутрішніх можливостей і потреб, - пояснює Анатолій Дмитрович. - Освіта літніх людей – важливий фактор в розвитку суспільства. Участь у освітніх заходах допомагає їм адаптуватися в сучасному житті, зберегти до нього позитивне ставлення, знаходити шляхи виходу із різних життєвих ситуацій, розширює середовище спілкування, дає змогу організувати свій вільний час.
Здолбунівщина, за словами Анатолія Дмитровича, перша серед районів області запровадила таку форму соціального обслуговування людей старшого віку. Восени минулого року працівниками терцентру була проведена робота з опитування цієї категорії людей щодо їх бажання навчатися на запропонованих факультетах. Паралельно розроблялося положення, готувалася нормативно-правова база під цей проект, йшов пошук партнерів, які б на волонтерських засадах допомогли в його реалізації. Як показало опитування, найпопулярнішими серед пенсіонерів виявилися факультет основ медицини та здорового способу життя і факультет комп’ютерних технологій.
Організувати функціонування останнього було нескладно. Оскільки торік центральна районна бібліотека перемогла в конкурсі «Бібліоміст» і отримала нові комп’ютери, тож саме на базі цього закладу було погоджено проводити безкоштовне навчання літніх людей основам комп’ютерної грамотності. Перше заняття групи з шести чоловік відбулося у біб­ліотеці минулого тижня.
З початком навчання студентів факультету привітав директор районного територіального центру А. Д. Ліщинський. Він побажав їм успіхів у оволодінні новими знаннями, впевненості у своїх силах та позитивних емоцій від навчального процесу.
- Загалом навчальна програма цього факультету розрахована на 72 години, - зазначає Анатолій Дмитрович. - Вже формуємо наступну групу студентів. Ми вдячні нашим соціальним партнерам – працівникам ЦРБ, які пішли назустріч нам, розуміючи важливість збереження соціальної та інтелектуальної активності людей пенсійного віку.
Цікаво було спостерігати за тим, як в ході заняття жіночки солідного віку з деякою невпевненістю й острахом сідали за комп’ютери і уважно слухали пояснення свого викладача Галини Вікторівни Куклевської. Відчувалося, що поважні студентки мають непереборне бажання освоїти новітню техніку, аби згодом застосувати набуті навики в повсякденному житті.
Наразі ж територіальним центром вже проведена підготовча робота зі створення факультету основ медицини та здорового способу життя, залучення до цієї справи соціальних партнерів, зокрема представників лікувальних установ міста, МГО «МФ «Взаєморозуміння і толерантність», районної організації Товариства Червоного Хреста України. Також розглядається можливість використовувати для занять факультету базу відділення соціальних послуг у Мізочі, яке відкрили минулого року, зокрема, кабінетів лікувальної фізкультури, масажу, фізіотерапевничних процедур та ін. У перспективі, ділиться планами директор соціального закладу, відкриття й інших факультетів: правничого, релігієзнавства, мистецтвознавства тощо, програми навчання на яких розроб­лятимуть з урахуванням інтересів та потреб студентів.
Отож, віднині у нашому місті для тих, хто за віком уже не працює, але має вільний час і не втратив інтересу до життя та з цікавістю слідкує за тим, що відбувається в світі, є можливість здобувати нові знан­ня, всебічно розвиватися, активізувати свій творчий потенціал, вступивши до «Університету третього віку». Всю не­обхідну інформацію щодо цього можна отримати в Здолбунівському районному територіальному центрі соціального обслуговування.
Людмила ВАСЮК.
На фото: під час першого заняття факультету комп’ютерних технологій у центральній районній бібліотеці.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry