Відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”, пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються громадянам України, які мають особливі заслуги у сфері державного управління, громадської або господарської діяльності, науки, культури, спорту, освіти тощо. Причому заслуги не лише перед Україною, але й перед колишніми Українською РСР і СРСР. Окремою категорією осіб, які мають право на таку пенсію, є багатодітні матері, які мають 5 і більше дітей. Насправді пенсія за особливі заслуги є надбавкою до основної пенсії, яку отримує людина: пенсії за віком, через інвалідність, втрату годувальника або за вислугу років.


Розмір пенсії за особливі заслуги встановлюється у відсотковому відношенні (20-40%) від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Конкретний розмір надбавки залежить від заслуг особи, що звернулася за призначенням пенсії. Якщо пенсіонер має право на призначення відразу декількох надбавок за особливі заслуги, призначають ту, яка є найбільшою, в максимальному розмірі. У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму пенсію нараховують з дня, з якого встановлено новий розмір прожиткового мінімуму. У разі смерті особи, яка мала право на пенсію за особливі заслуги, непрацездатні члени її родини отримують надбавку до пенсії у розмірі 70% від надбавки померлого на одну особу і 90% - на двох і більше непрацездатних членів сім’ї.
З 1 січня 2014 року набрав чинності Закон України “Про внесення зміни до статті 1 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” щодо призначеня пенсії батькам, які виховали п’ятеро і більше дітей. Пунктом 8 статті 1 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” (зі змінами) передбачено, що “у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав, коли виховання п’ятьох та більше дітей до шестирічного віку здійснювалось батьком, право на пенсію за особливі заслуги перед Україною надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку”. Слушно зауважити, що багатодітні батьки, яким призначено дострокову пенсію за віком згідно з абзацом 5 п. 3 розділу XV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, мають право на призначення пенсії за особливі заслуги. Для порушення клопотання про призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною таким батькам необхідно звернутися до управління Пенсійного фонду України за місцем одержання пенсії із заявою та відповідними документами, а саме: копією паспорта; свідоцтвами про народження всіх дітей; документами, що підтверджують факт смерті матері або позбавлення її батьківських прав.
Документи, необхідні для призначення надбавки до пенсії за особливі заслуги (за віком, через інвалідність, за вислугу років): копії I, II сторінки паспорта і реєстрації; копії документів, що підтверджують особливі заслуги; копії документів, що підтверджують трудовий стаж; копія довідки МСЕК (для пенсій через інвалідність); копія свідоцтва про шлюб (за необхідності); копії свідоцтв про народження дітей (для багатодітних матерів); довідка про те, що жінка народила і виховала до 6-літнього віку 5,6,7... дітей (для багатодітних матерів).
Документи, необхідні для призначення надбавки до пенсії за особливі заслуги (через втрату годувальника): копії I, II сторінки паспорта і реєстрації; копії документів, що підтверджують особливі заслуги померлого годувальника; копії документів, що підтверджують трудовий стаж померлого годувальника; копія довідки МСЕК (за наявності); копія свідоцтва про шлюб; копія свідоцтва про смерть. Пенсія за особливі заслуги призначається з дня звернення. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважають день прийняття заяви про порушення клопотання про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо до заяви додають не всі необхідні документи, орган Пенсійного фонду повідомляє заявнику, які папери ще необхідні. Якщо їх представлять не пізніше 3 місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення вважається день прийняття заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги.
При Кабінеті Міністрів України діє Комісія зі встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною таким категоріям осіб, як Герої України, СРСР і УРСР, особам, нагородженим орденами України, СРСР і УРСР, космонавтам, видатним спортсменам, народним депутатам. Іншим категоріям осіб пенсії за особливі заслуги встановлюють обласні державні адміністрації. Пенсію за особливі заслуги виплачують на підставі виписки з протоколу засідання Комісії зі встановлення пенсій за особливі заслуги при Кабінеті Міністрів України або при обласній державній адміністрації.
В управлінні Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі на обліку перебуває 231 особа, якій призначено дострокову пенсію за віком, як матері (батьку), що виховали до шестирічного віку п’ятьох і більше дітей і які мають право на пенсію за особливі заслуги перед Україною, з них 230 особам встановлено надбавку за особливі заслуги.
Наталія ЛЕЩЕНКО,
заступник начальника управління
Пенсійного фонду України
в Здолбунівському районі.

Comments are now closed for this entry