Європейські цінності, до яких прагне Україна, – це й партнерські стосунки держави та бізнесу. Налагодити їх нашій країні, яка звикла до командно-адміністративної радянської системи, нелегко, але спроби все ж робляться і дають результати.
Понад рік діяльність української митниці регулюється новим Митним кодексом. Документ з урахуванням поправок Президента України був ухвалений Верховною Радою 13 березня 2012 року. Незабаром Віктор Янукович підписав Кодекс, і він набув чинності з 1 червня минулого року. З тих пір пройшло досить часу, щоб оцінити ефективність роботи вітчизняної митниці вже за новими правилами, які влада називає європейськими.


Поліпшення митного адміністрування в країні після прийняття Митного кодексу відзначив Світовий банк у своєму дослідженні легкості ведення бізнесу Doing Business. У звіті експертів йдеться про те, що Україна зробила міжнародну торгівлю простішою, прискоривши оформлення митних декларацій та зменшивши кількість фізичних перевірок товарів. Комісія ЄС заявила, що Кодекс відповідає європейським стандартам митної справи. А головне - що позитивні зміни відчули самі підприємці, в тому числі здолбунівські.
«Впровадження європейських стандартів у регулюванні діяльності суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності націлене на те, щоб полегшити вихід українських підприємств на ринки ЄС та інших країн - торговельних партнерів України», - заявив Міністр доходів та зборів України Олександр Клименко під час зустрічі з інвесторами.
Заощадити час і гроші здолбунівських підприємців, захистити їх від корупційних ризиків покликані нові сервіси митниці. Серед них - можливість електронного декларування товарів. Про зручність сервісу свідчить зростання частки його використання до 84% (за даними прес-служби Міндоходів на серпень 2013-го).
Спрощенню митного оформлення посприяло також прописане у новому Митному кодексі скорочення переліку необхідних дозвільних документів.
Однією з головних переваг нового Кодексу стала можливість самостійно вибирати місце для оформлення. Тепер розмитнювати товари можна там, де зручно підприємцю, з урахуванням логістики.
У Міндоходів заявляють про плани ще активніше використовувати досвід провідних країн. Планується, що одержати конкурентні переваги для роботи на ринках ЄС зможуть українські підприємці, які мають статус уповноважених економічних операторів. Він надасть право спрощеного прикордонного контролю в європейських країнах. Підпри­ємець зможе автоматично при мінімумі документів надавати митницям заявлену митну вартість, розміщувати товар на складах без участі митниці, розвантажувати його, знімати пломби.
Як зазначив глава МДЗ Олександр Клименко в інтерв’ю «Урядовому кур’єру», підтримка національного виробника і розвиток міжнародної торгівлі є зоною спільного інте­ресу бізнесу і держави. Завдання влади - створити умови для підприємців. Якщо говорити про реформи в митній сфері, тут вже помітні успіхи. Митниця стала працювати якісніше, ніж раніше, до об’єднання з податковою службою у структурі Міністерства доходів і зборів.
На стадії розробки і пілотного тестування – ряд інших проектів, спрямованих на вдосконалення роботи митної служби за європейським зразком.
Світлана ДЕНИСЕНКО.

Comments are now closed for this entry