Осінь - прекрасна пора, яка несе із собою чимало професійних свят. Одне з них - День працівників сільського господарства, людей, від результатів праці яких значною мірою залежать наш добробут і процвітання держави. Листопад для хліборобів - закінчення польових робіт та пора підсумків трудового року. З яким настроєм зустрічають свято колективи сільгосппідприємств Здолбунівшини, які проблемні питання найбільше їх хвилюють? Про це  кореспонденту газети розповів в. о. начальника управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Леонід Петрович ДМИТ­РУК (на фото).

 

- Леоніде Петровичу, з якими здобутками аграрії зустрічають своє професійне свято?
- Якщо підсумовувати результати праці агропромислового комплексу району у нинішньому році, то слід сказати, що за більшістю показників вони є втішними. Застосування сучасної нової техніки, впровадження інтенсивних та прогресивних технологій вирощування сільськогосподарських культур дало змогу збільшити врожайність і валове виробництво сільгосппродукції. На підтвердження цього назву лише декілька цифр.
Усіма категоріями господарств району за 10 місяців ц. р. вироблено валової продукції на суму 270,2 млн. грн., що становить 97,9% до відповідного періоду минулого року, в тому числі валове виробництво по сільськогосподарських підприємствах скла­дає 68,9 млн. грн.
Господарствами громадського сектора району намолочено 20,7 тис. т ранніх зернових та зернобобових культур (75,6% до минулого року) при середній урожайності 34 ц/га, проти 27 цнт/га в 2012 році. Зібрано також 3,8 тис. т ріпаку (123% до минулого року) при середній врожайності 32,3 ц/га проти 22,2 ц/га торік.
Господарства району завершили збір сої, урожайність якої склала 13,1 ц/га, валовий збір - 2800 тонн. Багатий урожай цього року кукурудзи на зерно, середня урожайність якої складає 70
ц/га.
- Сьогодні аграрний сектор перебуває у приватних руках. Можна зробити аналіз щодо ефективності використання орендованих земель. Отже, якою є ситуація у підходах керівників агроформувань до ведення рослинництва?
- Площа земель, переданих в оренду за договорами, становить майже 20 тис. га.
Сьогодні робота агроформувань усіх форм господарювання спрямовується на досягнення стабільного,
високоефективного та конкурентоспроможного функціонування як сільсько­господарського виробництва в цілому, так і його основи - рослинницької галузі. Зрозуміло, що підходи і можливості господарств на сьогодні ще далеко не однакові. Приклади дотримання науково-обгрунтованого та економічно-доцільного ведення рослинницької галузі сьогодні показують ФГ «П’ятигірське» (кер. Ю. О. Середюк), ПСП ПП «Здолбунівське» (кер. П. І. Кравчук), ФГ “Нива” (кер. О. В. Лапчук). Урожайність зернових у цих господарствах складає 50,0, 41,1, 40,7 ц/га відповідно. Крім зазначених господарств, у цьому році хороших результатів у веденні галузі досягнуто також в ТзОВ “Колос-Інвест” (кер. С. М. Мичка) та ПСП “Хлібороб” (кер. П. Й. Мосійчук).
В цілому підходи керівників агроформувань до господарювання на землі з кожним роком поліпшуються, про що яскраво свідчать все зростаючі показники урожайності та валового збору сільськогосподарських культур як по господарствах, так і в цілому по району.


- А як орендарі розраховуються з селянами за користування їх паями?
- Орендарі Здолбунівщини виплатили 11485 тис. грн. за оренду паїв, що складає 82 % до нарахованих. Селяни отримали, за бажанням, гроші чи зерно, цукор, послуги. Варто відзначити, що за останні роки орендна плата за земельні паї здійснюється із застосуванням коефіцієнтів вартості землі.
- Яку основу закладено під урожай наступного року?
- Сільськогосподарські підприємства усіх форм власності завершили посів озимих зернових культур під урожай 2014 року. Згідно з оперативними даними, господарствами засіяно 4685 га озимих зернових, малими фермерськими господарствами - 515 га, що становить 100% до доведеного показника. Посіяно також 923 га озимого ріпаку.
- Чи сталися позитивні зміни у тваринницькій галузі?
- Так. Показники валової продукції у цій галузі є непоганими. За 10 місяців 2013 року сільськогосподарськими підприємствами району вироблено 1784 т м’яса та 4533 т молока, що становить 112% та 120 % до показників за відповідний період минулого року, 403 тис. штук яєць (79%). Виробництво м’яса зросло за рахунок збільшення виробництва свинини в ТзОВ “Полісся-агро” (кер. В. Д. Рижук) на 326 т (154 %). Виробництво молока збільшилось завдяки зростанню надоїв в ПСП “Колос” (кер.
В. С. Більчук) і ПСП “Україна” (кер. В. М. Дрозд), сприяло цьому також збільшення поголів’я корів в останньому.
Реалізовано на забій худоби та птиці в живій вазі 825 тонн, що становить 124 % до показника за відповідний період минулого року. Обсяг збільшено за рахунок зростання реалізації м’яса свинини в ТзОВ “Полісся-агро” (+74 т) та м’яса яловичини в ПСП “Україна” (+78 т).
- Чи вдалося стабілізувати поголів’я тварин у приватних сільгосппідприємствах? Якою є продуктивність утримуваного в них стада?
- За січень-жовтень ц. р. отримали збільшення по­голів’я великої рогатої худоби на 78 голів, в т. ч. корів - на 225 гол. (ПСП “Україна” +304 гол.). Збільшено і поголів’я свиней на 654 гол. (ТзОВ “Полісся-агро” + 168 гол., ПСП ПП “Здолбунівське” +292 гол.).
Суттєво покращилася продуктивність дійного стада в сільгосппідприємствах усіх форм власності. Зокрема, надій молока на корову за 10 місяців ц. р. становить 3358 кг, що на 417 кг (114 %) більше, ніж за відповідний період торік. Найвищих надоїв досягнуто в ПСП “Хлібороб” та ПСП “Україна”, відповідно 4280 кг та 3730 кг на корову.
Середньодобові прирости живої ваги тварин становлять 473 г у ВРХ та 500 г у свиней.
- Скільки у нашому районі діє фермерських господарств? Чи ефективним є сьогодні здолбунівський фермер?
- На сьогодні в районі діють 45 таких господарств, а площа оброблюваних ними земель складає 1,5 тис. гектарів. Ефективність здолбунівського фермера є беззапереч­ною та всезростаючою. І про це свідчать результати успішної роботи ФГ “Нива”, ФГ “Слід”, ФГ О. Є. Панасюка та ін.
- Яку допомогу цьогоріч надала аграріям держава?
- За 10 місяців цього року сільськогосподарським товаровиробникам надійшли кошти з державного бюджету для підтримки галузі тваринництва в сумі 732 тис. грн.
- Які проблеми найбільше турбують хліборобів в сучасних умовах?
- На сьогоднішній день залишається багато болючих питань, які неможливо вирішити на рівні району. Аграрний бізнес непередбачуваний, його весь час лихоманить, бо він залежить від ринку. У державі нема виваженої й обґрунтованої цінової політики. Найприкріше, що сільськогосподарська продукція нічого не вартує. Разом з тим, ціни на мінеральні добрива та засоби захисту, без яких не виростиш добрих врожаїв, зростають. Дорожчають і пально-мастильні матеріали, нема ринку збуту, потерпають сільгоспвиробники і через відсутність обігових коштів.
Так, проблем багато, але сільські трударі гідно їх долають, бо, як казав український поет Василь Симоненко: “Мудрість простої людини в паляниці звичайній живе”. Тож, не дивлячись на усі труд­нощі, наші люди працюють, оброб­ляють землю-годуваль­ницю, доглядають худобу, роблять все для того, щоб ми з вами мали і хліб, і до хліба.
- Наш район завжди славився і славиться добрими, талановитими, відданими хліборобській справі людьми. Кого з них ви хотіли б відзначити у переддень свята?
- Успішними господарниками зарекомендували себе уже названі вище досвідчені керівники ФГ “Нива” Олександр Віталійович Лапчук, ПСП “Хлібороб” Петро Йосипович Мосійчук, ПСП ПП “Здолбунівське” Петро Іванович Кравчук, ФГ “П’ятигір­ське” Юрій Олександрович Середюк, ТзОВ “Колос-Інвест” Степан Михайлович Мичка.
Сумлінно трудяться на полях і фермах сільськогосподарських підприємств району і рядові працівники – тракторист-машиніст ТзОВ “Агроконсалт АВ” Петро Никифорович Вітрук, трак­торист-машиніст ФГ ім. Шевченка Валерій Михайлович Гавель, завідуюча фермою П’ятигірського відділку ПСП ПП “Здолбунівське” Алла Антонівна Ковальчук, механік ПСП “Колос” Володимир
Андрійович Лукашук, тракторист ПАТ “Мізоцьке ре­монт­но-транспортне під­при­­ємство” Анатолій Степанович Манчук, тракто­рист-машиніст сіль­сько­господарського виробництва Дубнівського відділення ТзОВ “Зорі Прикарпаття” Тарас Федорович Гроголь, тракторист ПСП “Хлібороб” Віталій Юрійович Рожко, доярка ПСП “Україна” Надія Федорівна Сич та багато інших.
Користуючись нагодою, напередодні Дня працівників сільського господарства хочу подякувати усім трудівникам села за їх відданість справі, мудрість і терпіння, любов до землі. Бажаю міцного здоров’я, доброї погоди, високих врожаїв, сталих цін на сільськогосподарську продукцію.
- Дякую за інтерв’ю.
Спілкувалася
Людмила ВАСЮК.

Comments are now closed for this entry