Однією з актуальних екологічних проблем країни та нашого регіону зокрема є щорічне осіннє спалювання листя. Ця звичка за останні роки стала для українців нормою. А чи задумуються люди, якої шкоди вони завдають собі і довкіллю? В осінні дні повітря в містах і селах стає важким і гірким, збільшуються випадки захворювань дихальних шляхів. Шкода від спалювання листя багатолика і надзвичайно небезпечна. На превеликий жаль, українці рідко надають цьому ваги. Отож, чим шкідливе спалювання сміття, опалого листя і сухої трави?

 

Зелені насадження є не тільки “легенями” планети, киснем яких дихає все живе на Землі. Вони також виконують важливу роль біологічного фільтру, який очищує навколишнє середовище. Подібно фільтрувальному паперу, вони затримують на собі величезну кількість забруднювачів. Відкрите спалювання листя вивільняє у навколишнє середовище маленькі часточки твердих згорілих речовин та вуглеводні. В них містяться отруйні, подразнюючі речовини та канцерогенні компоненти, які листя накопичувало в собі весь сезон. Дим від спаленого листя містить окис вуглецю (чадний газ). В результаті його впливу на людський організм можливі запаморочення, головний біль та загострення респіраторних хвороб. Новонароджені, немовлята, курці, літні люди, особи з хворобами серця та хронічними хворобами легень є чутливішими до дії окису вуглецю. Вдихання твердих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об’єм вдихуваного повітря та зменшити здатність легень використовувати це повітря.


Окрім безпосередньої загрози людському здоров’ю, спалювання листя призводить до загибелі зимуючих корисних комах, наприклад, таких як сонечка. Їх здобич - попелиці, лишаються зимувати на стадії яйця на гілках. Спалюючи листя восени, ми створюємо умови для розвитку попелиць навесні. Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Крім того, вони гинуть і від утворюваних при горінні важких металів.
Кожен свідомий громадянин може почати боротьбу з осінніми палами у себе на вулиці, в селі чи місті. Інструментом для цього може слугувати проста пізнавальна бесіда про всі загрози й небезпеки. При цьому ви повинні знати, що закон у будь-якому випадку на вашому боці. Потрібно керуватись статтею 50 Конституції України, яка гарантує кожному безпечне для життя і здоров’я довкілля. Статті 16 і 22 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювання листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 адміністративного кодексу України. Є й інші відповідні законодавчі та нормативні заборони.
Що ж робити з опалим листям? Найприйнятнішим по відношенню до довкілля шляхом утилізації опалого листя є компостування. Найціннішою характеристикою компосту є великий вміст у ньому необхідних рослинам хімічних сполук. Його можна використовувати як високоякісне органічне добриво у саду та на городі для підживлення ґрунту і підвищення його родючості. Внесення компосту пригнічує розвиток бур’янів, покращує температурний режим ґрунту, слугує поживними речовинами для хробаків та інших організмів.
Галина КАЛЬЧУК,
старший науковий
співробітник відділу наукової,
еколого-освітньої роботи
та рекреаційного благоустрою
НПП «Дермансько-Острозький».

Comments are now closed for this entry